W małym mieszkaniu często musimy połączyć ze sobą strefy, które chętnie byśmy jednak wydzielili. Z pomocą przyjdą nam wówczas drzwi przesuwne, które nie zabierają miejsca, wydzielą i zamkną przestrzeń, a otwarte – powiększą pomieszczenia.

Drzwi przesuwne: jaki materiał?

Drzwi przesuwne: pleksi. Pleksi (polimerowe tworzywo sztuczne, tzw. szkło akrylowe) o grubości ok. 8 mm. To trwały i stosunkowo lekki materiał, dzięki czemu przesuwanie drzwi nie sprawią większych problemów. Mleczna tafla przepuszcza światło, pełniąc jednocześnie funkcje przesłony.

Drzwi przesuwne: szkło. Najbezpieczniejsze jest szkło hartowane (nagrzane i gwałtownie schłodzone), które w razie stłuczenia rozbija się na drobne nieostre kawałki. Wykazuje 7-krotnie lepsza wytrzymałość od zwykłego szkła. Może mieć 3–19 cm grubości. Im jest grubsze, tym mocniejsze, ale i cięższe (metr kwadratowy o grubości 1 mm wazy ok. 2,5 kg). Wymaga montażu solidnych prowadnic. Równie bezpieczne jest szkło klejone żywicą lub folią – zachowujące kształt po rozbiciu. Jeśli chodzi o kolor, do wyboru masz szkło przezroczyste, barwione, piaskowane.

Drzwi przesuwne: lite drewno, płyta MDF. To najpopularniejsze materiały przesuwnych
paneli. Trwałe, dzwięko- i światłoszczelne. Ich ciężar zależy od rodzaju drewna, grubości i wykończenia tafli. Szeroki wybór oklein, farb czy lakierów do drewna daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych.