Rodzinna aranżacja wnętrz z duszą: białe meble i drewniana podłoga

Prawdziwa, rodzinna aranżacja wnętrz to nie luksusowe pokoje i olśniewająca fasada, lecz czar, który sprawia, że zakochujemy się w nim na zabój. Jaka aranżacja wnętrz najlepiej sprawdzi się na dużym metrażu? Drewniana podłoga i białe meble to świetny pomysł zarówno na salon jak i resztę mieszkania. Zobacz jak urządzić dom rodzinny "z duszą".

Nastrojowe mieszkanie
Nastrojowe mieszkanie
Nastrojowe mieszkanie
Nastrojowe mieszkanie
Nastrojowe mieszkanie

Pod koniec lat 90. Żaneta Poirieux wróciła z Paryża do Warszawy z mężem i trójką dzieci. Chciała kupić stylowy dom rodzinny. Stawiała tylko jeden warunek - miał to być dom rodzinny „z duszą”. Agenci nieruchomości nie rozumieli, o co chodzi. Z wyjątkiem jednego - wskazał jej małą willę w Aninie. Taką właśnie, jaka się jej kiedyś przyśniła! Pamięta, że gdy zobaczyła ten dom rodzinny nie powiedziała nic. Tylko oczy jej się zaświeciły. Nieważne, że aranżacja wnętrz była nieciekawa. Salon zwracał uwagę przez piec kaflowy. Ogród widoczny był przez piękne przedwojenne okna. To wystarczyło. W Aninie były tylko dwie takie wille, stare i z przeszłością. Dom rodzinny kupiła od pani Anny Branickiej - dystyngowanej, przemiłej osoby - w czerwcu, a we wrześniu sprowadziła się do niego z rodziną na dobre.

Aranżacja wnętrz: drewniana podłoga

Na szczęście dom rodzinny był w bardzo dobrym stanie, Żaneta pomalowała więc tylko ściany i wysokie okna. Aranżacja wnętrz miała jak najmniej ingerować w autentyczność willi. Nawet gdy montowano nowe kaloryfery Żaneta nie pozwoliła, żeby stara drewniana podłoga dębowa została naruszona. Salon musiał mieć subtelną aranżację wnętrza, aby zielonkawy piec kaflowy pasował do całości. Idealnie sprawdziły się w tym przypadku białe meble i drewniana podłoga.

Aranżacja wnętrz: białe meble

Żaneta kartkowała francuskie magazyny i wreszcie zdecydowała się na wystrój salonu: białe meble, o lekko złamanej barwie. Salon wzmocniła łagodną żółtą kolorystyką i soczystą zielenią. Dorzuciła zwiewne firanki. Białe meble sprawiają wrażenie lekkich, niektóre są stare, nawet trochę zabytkowe, ale niedrogie. Utartymi ścieżkami (warszawskie sklepiki wnętrzarskie, targi staroci, IKEA, czasami antykwariaty) udało się jej stworzyć dom rodzinny "z duszą". Aranżacja wnętrz miała zawierać polską atmosferę domu rodzinnego i francuską elegancję "na luzie".

Aranżacja wnętrz z klimatem

  • Aranżacja wnętrz „na zawsze” nie sprawdza się. Żaneta ciągle zmienia dekoracje domu rodzinnego. Białe meble przykrywa nowymi narzutami, dostawia własnoręcznie pomalowane mebelki. Nadmiar (przydadzą się później) wywozi do domku na Mazurach.
  • Warto szukać dekoratorskich okazji. W czasie wyjazdów służbowych chętnie zagląda do wiejskich sklepików. Zawsze wypatrzy w nich coś niezwykłego, i to za bezcen.
  • Aranżacja wnętrz może wykorzystywać dużo światła migającego w blaszanych lampionach. Salon i ogród Żanety są ich pełne. Wieczorem dom rodzinny ma prawdziwie magiczną atomsferę.

Jak znaleźć piękny dom rodzinny?

  • Zwiedzać, mieć oczy otwarte i ufać własnej intuicji. Szukać obiektu poza wielkimi miastami, a gdy już coś się znajdzie, przy aranżacji wnętrz zostawić w środku jak najwięcej śladów przeszłości.
  • Nie niszczyć autentyzmu - nawet mocno nadszarpniętego czasem - nadgorliwym odnawianiem. Nie wygładzać ścian, nie cyklinować drewnianej podłogi, by były idealne. Zostawić wszelkie wsporniki konstrukcyjne i belki na widoku.
  • Zajrzeć do książek z zakresu historii sztuki. Trochę się poduczyć, by nie wprowadzać do starego wnętrza nowoczesnych pomysłów renowacyjnych, poznać dawne rzemiosło i stare sposoby aranżacji wnętrz
Ocena: 0
Tekst: Emilia Szostak-Dalmaz Stylizacja: Jola Musiałowicz Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY