Remont salonu można podzielić na raty, jeśli nie możemy zrobić wszystkich prac jednocześnie. Dobrze znać kolejnosć prac remontowych, co zapobiegnie kosztownym błędom. Sprawdziliśmy też kosztorys prac remontowych w salonie. Przeczytaj nasze porady!

Remont salonu: plan prac remontowych

1. Wyburzenie ścian, zabudowa z płyty g-k To pierwszy etap remontu salonu. Zanim zaczniemy ustalać z ekipą harmonogram prac, musimy podjąć decyzję, czy wyburzamy ktorąś ze ścian. Należy też określić, czy będziemy budować jakieś elementy z płyty gipsowo-kartonowej, np. regał, panel.

2 Instalacja elektryczna - drugi etap remontu salonu. Zabierając się do remontu, ustalmy miejsca podłączenia sprzętu RTV, internetu, liczbę  gniazdek. Zaplanujmy dokładnie system oświetlenia. Pamiętajmy, że do halogenów potrzebna jest zabudowa, a nowy żyrandol nad stół może potrzebować przesunięcia, by oświetlał jego środek. No i telewizor! Jeżeli planujemy powiesić go na ścianie, może warto zabudować okablowanie?

3 Wymiana podłóg - trzeci etap remontu salonu. Bez względu na to, czy wybieramy drewno, panele czy gres, ich położenie – tak jak cyklinowanie parkietu – ekipa remontowa wykona przed malowaniem. Kupując materiały na podłogę, trzeba pamiętać, żeby kupić ich więcej (z reguły 10–20% w zależności od rodzaju).

4 Ściany - malowanie i odnawianie ścian podczas remontu salonu. Farba, tapeta, a może okładzina? Nie zwlekajmy z ich kupnem, wiele jest importowanych i oczekiwanie na dostawę może wynieść nawet miesiąc. Ekipa powinna poinformować właścicieli, w jakim stanie są ściany. Może się zdarzyć, że po zerwaniu starej tapety powłoka będzie potrzebowała gładzi – a to znacznie podniesie koszt remontu.

5 Lakierowanie podłóg, listwy, włączniki. Jeżeli decydujemy się na drewno lakierowane, doliczamy do harmonogramu remontu 3 dni na schnięcie podłogi. Montaż listew i włączników to ostatnia czynność przed meblowaniem.

Remont salonu: kosztorys i orientacyjny cennik usług

Remont salonu - ściany:
- tapetowanie - od 15 zł/m2
- gładź - od 20 zł/m2
- malowanie ścian na biało - ok. 8 zł/m2
- malowanie ścian na kolor - od 10 zł/m2
- wyburzenie ścian - od 80 zł/m2
- ściana z g-k - ok. 35 zł/m2
- sufit z płyt g-k na konstrukcji metalowej - od 36 zł/m2
- malowanie ścian z szablonem - od 20 zł/szt.
- montaż sztukaterii - od 12 zł/m.b.
- przeniesienie gniazdek - od 8 zł/szt.
- obudowy tras kablowych - ok. 68 zł/m2
- półka przy suficie z płyt g-k - od 40 zł/m.b.
- okładzina z płyty g-k na kleju - od 20 zł/m2

Remont salonu: podłogi:
- układanie parkietu - od 50 zł/m2
- układanie paneli - od 18 zł/m2
- cyklinowanie - od 22 zł/m2
- lakierowanie drewna 3x - od 10 zł/m2

Remont salonu: usługi architekta:
-    projekt salonu - od 90 zł/m2
-    projekt mebli na wymiar - od 80 zł/m2