Chcąc zagospodarować przestrzeń pod schodami, warto dobrze wszystko przemyśleć, by nie zagracić albo niepotrzebnie nie zmniejszyć cennej przestrzeni. Jak dużą powierzchnią domu dysponujemy i czy zabudowa pod schodami jest w ogóle potrzebna, czy możemy zastanowić się nad po prostu ładną aranżacją tej przestrzeni? Czy zagospodarować przestrzeń pod schodami w holu czy dodatkowo w salonie? Czy schody są wylewane czy samonośne i ażurowe? To wszystko warunkuje pomysły i możliwości, jak zagospodarować przestrzeń pod schodami

Hol: jak pomysłowo zagospodarować przestrzeń pod schodami?

Jeśli decydujemy się zagospodarować przestrzeń pod schodami w holu możemy, w zależności od wysokości jaką dysponujemy, zbudować tam zawsze potrzebną szafkę na buty, podręczny schowek gospodarczy, szafę na wierzchnie ubrania lub otwarty wieszak na ubrania z wygodnym siedziskiem. Robiąc taki wieszak pod schodami możemy w naturalny sposób wyznaczyć przegródki na ubrania domownikom w zależności od ich wzrostu i wieku. Czasem pod schodami da się wygospodarować całkiem sensowną toaletę dla gości, ale o tym dobrze jest pomyśleć jeszcze na etapie projektu, by doprowadzić wszystkie potrzebne media. W holu pod schodami, przy niezbyt dużej wysokości, możemy również wygospodarować, przytulny „domek” dla naszego psa.

Jak zagospodarować przestrzeń pod schodami w salonie?

W salonie dobrym i niecodziennym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni pod wylewanymi schodami jest zbudowanie kominka. Te dwa duże obiekty osobno zajmują dużo miejsca, a połączone potrafią stworzyć bardzo ciekawą kompozycję przestrzenną.
Natomiast pod lekkimi schodami, samonośnymi, w salonie można urządzić całkiem przytulne domowe biuro czy oryginalną bibliotekę. Dobrze sprawdzi się biblioteka pomiędzy schodami, a ścianą – będziemy mieli dostęp do książek na każdej wysokości, a dodatkowo taka dwupoziomowa biblioteka wzbudzi podziw naszych gości. Inna kolekcją, która może znaleźć swoje miejsce pod schodami jest wino. Jeśli dysponujemy wystarczająco dużą przestrzenią i nie musimy jej zabudowywać możemy pod schodami urządzić miejsce „parkingowe” dla ulubionego, i zawsze czystego oczywiście, roweru. Możemy też pokusić się o zamontowanie haków pod schodami i podwieszanie tam naszych rowerów. Będzie to na pewno nieoczywista ale oryginalna dekoracja salonu. Innym pomysłem na aranżację wolnej przestrzeni pod schodami w salonie jest urządzenie tam ogródka ZEN.

Pomysłów na zaaranżowanie przestrzeni pod schodami jest naprawdę wiele i na pewno nie wszystkie zostały tutaj przedstawione. Nie bójmy się realizacji ciekawych i odważnych pomysłów. Pamiętajmy jednak, by poprzez kolejny pomysłowy schowek nie zmniejszyć przestrzeni.