Lubimy wracać do stylu prowansalskiego we wnętrzach, bo kojarzy nam się ze słońcem, zapachem lawendy, wakacjami, a także klimatem, w którym czujemy się szczęśliwi. Większości z nas wydaje się, że prowansalskie wnętrza są białe i jasne jak skandynawskie śniegi. A to nie do końca prawda.

Wnętrza w stylu prowansalskim: łagodne kolory natury

Prowansalski mas (czyli kamienny dom) jest kolorowy. Zbudowany z jasnego wapienia bywa tynkowany i malowany, zawsze na ciepłe barwy. Z kamieniołomów w Roussillon pochodzi naturalny barwnik ochra w odcieniach od jasnożółtego do oranżu, którym barwi się ściany. Często przeciera się je wapnem – kolory wtedy jaśnieją, zyskują ciekawą fakturę. Podłogi wykłada się rudą terakotą albo kamieniem, by chroniły przed upałem. Domowe sprzęty z drewna owocowego lub orzechowego czasem zdobione są delikatnymi rzeźbieniami z motywami kłosów, owoców czy kwiatów. Często malowane są na żółto, zielono, niebiesko. Przecierany kolor jest stanem naturalnym, wynika z wieloletniego używania mebla. Krzesła i kanapy z kutego żelaza, u nas uchodzące za meble ogrodowe, tam rezydują w salonie. Tkaniny zdobiące wnętrza to kretony i żakardy w barwach charakterystycznych dla tego regionu: żółcieniu, oranżu, kobaltowych błękitach i zieleni. W tych samych kolorach jest miejscowa ceramika, najpiękniejsza pochodzi z Moustiers. Warto pamiętać o prowansalskich motywach zdobniczych: lawendzie, oliwkach, cykadach.

Dobre połączenia we wnętrzach prowansalskich

Styl prowansalski śmiało można wykorzystać także w nowoczesnych wnętrzach. We współczesnej kuchni możemy otynkować ściany na biało, zostawiając na przykład na jednej naturalny kamień, a posadzkę wyłóżmy terakotą. Fronty szafek możemy przetrzeć na biało, niebiesko lub w łagodnym odcieniu turkusu. Pokój dzienny w prowansalskim domu to często malownicza zbieranina sprzętów w różnym stylu. Ludwiki sąsiadują z ogrodowymi i starymi wiejskimi meblami, a współczesne wygodne kanapy okrywa się boutis albo domowej roboty pokrowcami. Na ścianach często królują duże, stylowe lustra, które lata świetności mają dawno za sobą – ale właśnie w tym tkwi ich urok!

Zobacz w galerii inspiracje na wnętrza w stylu prowansalskim!