Czarne wnętrza to przestrzenie smutne, depresyjne, przerażające. Wielu z nas ma właśnie taki pogląd na kwestię koloru czarnego w projekcie wnętrz. Pamiętajmy jednak, że czasem już niewielki akcent dekoracji, pojedynczy element w kolorze czarnym, może zadecydować o charakterze wystroju wnętrza i nadać mu niecodziennej elegancji. Czarna ściana potrafi być bardzo dekoracyjna, a czarne meble są niezwykle elaganckie. Uniwersalność koloru czarnego sprawia, że idealnie odnajdzie się ona zarówno w aranżacji sypialni, projekcie salonu czy wystroju kuchni. Obalając stereotypy przyjrzyjmy się bliżej projektom wnętrz, w których dominującym kolorem jest właśnie czerń. Nie ograniczając się do jednego wnętrza „pod lupę bierzemy" aranżacje kuchni, łazienki i salonu, a nawet pokoju nocnego w których wykorzystano kolor czarny. W każdym z tych wnętrz kolor czarny prezentuje się znakomicie!

Czarna łazienka: klasyka gatunku

Kolor czarny w łazience powoli staje się klasyką. Przemycamy go do projektu wnętrza nie tylko w drobnych dodatkach dekoracji, ale także w armaturze łazienkowej czy w końcu na ścianie i podłodze. Kolor czarny idealnie sprawdzi się w obszernych i przestronnych pomieszczeniach. Wówczas możemy pozwolić sobie na aranżację typowo czarnego wnętrza, skąpanego właśnie w tym jednym kolorze. Czarną łazienkę efektownie rozjaśnimy za pomocą dodatków czy oświetlenia. W małych łazienkach nie warto ryzykować, by nie przytłoczyć i optycznie nie zmniejszyć już i tak niewielkiego wnętrza. Pamiętajmy jednak, że moc tkwi w dodatkach, i to właśnie czarne dodatki świetnie sprawdzą się nawet w projekcie wnętrz nawet małej łazienki.

Czarna ściana i czarne meble w salonie: oaza spokoju czy mroczny salon?

Kolor czarny w pokoju dziennym jest gwarancją elegancji i stylu. Idealnie sprawdzi się on nie tylko w projekcie wnętrz w stylu nowoczesnym, ale równie dobrze poradzi sobie we wnętrzach klasycznych czy nawet minimalistycznych. W pokoju dziennym efektownie zaprezentują się czarne meble. Jeśli jednak nie mamy dość odwagi by zaryzykować z czarną zabudową meblową, możemy wprowadzić kolor do projektu wnętrza za pomocą dodatków czy efektownej dekoracji ściany. Czarna ściana świetnie zaprezentuje się w praktycznie w każdym wnętrzu, nadając aranżacji wyjątkowej głębi.

Czarna kuchnia: serce domu z pazurem

Czarna kuchnia to dość rzadko stosowane rozwiązanie. Wnętrze, w którym każdego dnia przygotowujemy posiłki zazwyczaj kojarzy się z jasnym, przestronnym wnętrzem i sterylnością. Tymczasem, projekt wnętrz czarnej kuchni może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Kuchenna zabudowa w kolorze czarnym świetnie zaprezentuje się w dużych wnętrzach, a nadając jej nieco połysku - wzmocnimy efekt wizualny. Nie chcąc jednak ryzykować z dużymi ciemnymi płaszczyznami – postawmy na detal. W projekcie wnętrz świetnie zaprezentuje się np. ściana pomiędzy szafkami a kuchennym blatem, którą pokryjemy czarnym szkłem. Pamiętajmy także, że czerń lubi towarzystwo innych barw. Wobec tego czemu nie zdecydować się na kuchnię czerwono-czarną?

Czarna sypialnia: klimatyczne czy upiorne wnętrze?

Dla wielu z nas czarna sypialnia w ogóle nie wchodzi w grę. Pokój nocny to wnętrze mające nieść ukojenie i odprężenie. Jak zatem odpocząć w depresyjnym wnętrzu skąpanym w czerni? Czarny kolor w projekcie wnętrz sypialni będzie oryginalnym rozwiązaniem dla osób lubiących wyraźne i charakterne wnętrza. Nie sprawdzi się natomiast w przypadku osób wrażliwych i romantycznych dusz. Zestawiając jednak kolor czarny z barwą delikatną i subtelną, możemy uzyskać naprawdę intrygujące efekty. Świetnie zaprezentują się czarne elementy aranżacji, które otoczymy czystą bielą. Białe ściany, białe podłogi i lekkie zasłony przepuszczające światło – a to wszystko dopełnione efektownym elementem projektu wnętrza w kolorze czarnym? Czemu nie! Postawmy zatem na efektowną toaletkę czy stylowy zagłówek w kolorze czarnym! Piorunujący efekt gwarantowany!