Założeniem był projekt wnętrz mieszkania o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej 60 mkw. Celem aranżacji było stworzenie jak najbardziej przestronnej powierzchni mieszkalnej z kuchnią otwartą na salon, przy jednoczesnym zachowaniu maksimum funkcjonalności i wygody użytkowania. Jak z zadaniem poradziła sobie projektantka Marta Pala-Szczerbak z pracowni Minimoo? Nietypowo! Zdecydowała się na całkowite otwarcie wnętrz, w których jedynym zamkniętym i odizolowanym pomieszczeniem jest łazienka.

Wnętrza mieszkania, jako spójna i estetyczna przestrzeń

Wnętrza mieszkania urzekają przestronnością i niepowtarzalnym klimatem. Całkowite otwarcie przestrzeni i utrzymanie jej w delikatnej, stonowanej kolorystyce sprawia, że mieszkanie wydaje się o wiele większe, niż jest w rzeczywistości. W kwestii kolorystyki postawiono na czystą biel, która jest bazową barwą w projekcie wnętrz. Idealnym jej dopełnieniem są pojedyncze akcenty w kolorze głębokiej czerni, które przełamują monochromatyczną przestrzeń. Klamrą domykającą projekt wnętrz jest jasna podłoga, która nadaje całości ciepłego, iście domowego klimatu. Na plan pierwszy projektu wnętrz wysuwa się jednak naturalna, ręcznie robiona cegła na ścianie, która okazuje się ostatecznym wyznacznikiem aranżacji. Jest to elementy, który zostaje powielony w kolejnych częściach mieszkania, dzięki czemu zyskuje ono spójną, niezwykle zgraną aranżację.

Projekt wnętrz nowoczesnych „z pazurem"

Choć z reguły, w otwartych pomieszczeniach, ciężko jest wyznaczyć poszczególne strefy, projektantce z pracowni Minimoo udało się to idealnie. Salon z kuchnią stanowią wyznacznik dziennej części mieszkania. W bliskim sąsiedztwie salonu zaprojektowano wygodną strefę do pracy, która została otwarta bezpośrednio na sypialnię. Rozwiązanie, choć nietypowe i nieco ekstremalne powoduje, że strefa sypialniana nabiera tutaj wyjątkowej wagi, a jednocześnie jest niezwykle klimatycznym miejscem. Dla poczucia komfortu, istnieje możliwość „zamknięcia" sypialni na resztę wnętrz za pomocą białej kotary. Z myślą o przyszłości, miejsce to zaplanowano w taki sposób, by w razie konieczności możliwe było postawienie tam ścianki wydzielającej całkowicie to pomieszczenie. Projekt sypialni, choć zdecydowanie ekstrawagancki, jest wyznacznikiem miejsca romantycznego, któremu wyjątkowego charakteru dodaje dekoracja ściany „z pazurem", czyli naturalna cegła na ścianie. Ta, przepięknie wybija się na prowadzenie w białym wnętrzu.

Salon z kuchnią: białe wnętrze z cegłą na ścianie

Na granicy strefy kuchennej i salonowej, zaprojektowano miejsce jadalniane, które wyznaczone zostało za pomocą rozkładanego stołu Caliigaris z krzesłami według projektu braci Bouroullec. Wyjątkowość tego miejsca podkreśla designerska lampa w kolorze czarnym, która przykuwa wzrok wszystkich gości. Celem podniesienie funkcjonalności otwartej kuchni, zdecydowano się także na zaprojektowanie niewielkiej wyspy kuchennej z pomysłowymi otworami pełniącymi rolę stojaka na wino. Z uwagi na całkowicie otwarcie strefy roboczej na część dzienną mieszkania, projektantka postawiła na jednolitą zabudowę kuchenną w kolorze białym. Elementem decydującym o ostatecznym wyrazie projektu kuchni jest cegła na ścianie, która jest aranżacyjnym odniesieniem zarówno do projektu przedpokoju oraz aranżacji sypialni. Wypoczynkową strefę w pokoju dziennym wyznacza czarna sofa, którą dopełniają minimalistyczne drewniane stoliki.

Projekt łazienki: minimalistyczna strefa kąpielowa

Na uwagę w projekcie wnętrza zasługuje także łazienka, która jest jedynym oddzielnym pomieszczeniem. W aranżacji pokoju kąpielowego postawiono na proste, geometryczne kształty oraz funkcjonalny minimalizm. W prostej zabudowie pod umywalką sprytnie ukryto pralkę oraz kosz na bieliznę. Dodatkowe szafki do przechowywania kosmetyków zostały pomysłowo ukryte w zabudowie nad geberitem.

Kontakt z pracownią:

Marta Pala-Szczerbak
MINIMOO pracownia projektowania
architektury wnętrz
www.minimoo.pl