Projekt wnętrz mieszkania dla rodziny, które ma być nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne, wymaga od projektantów przemyślanych rozwiązań. Funkcjonalny układ mieszkania musi iść w parze z nienaganną estetyką. Dopiero, kiedy oba te elementy wzajemnie się uzupełniają, możemy mówić o wnętrzu mieszkania, które będzie rodzinnym zapleczem i azylem. Właśnie takie wnętrze jest efektem prac Katarzyny Koszałki z pracowni projektowej mDom.

Projekt wnętrz: oczechowa czeczotka w projekcie kuchni

W prezentowanym projekcie wnętrz priorytetem były pokoje dla dzieci. Na szczególną uwagę zasługuje pokój dla dziewczynki, miłośniczki baletu, z efektowną fototapetą. Pokoje dziecięce zaprojektowano kosztem sypialni rodziców, dla których wygospodarowano niszę w salonie za zabudową meblową. Tam też zlokalizowano małżeńskie łóżko, które jest wyznacznikiem pokoju nocnego. Założeniem projektowym było urządzenie częściowo otwartej kuchni, która pozostanie jednak w ukryciu. Wnętrze kuchenne zostało częściowo otwarte na salon z jadalnią. Całość strefy roboczej została zaprojektowana w taki sposób, by aranżacja kuchni nie odbierała należytej reprezentatywności strefie dziennej mieszkania. Bohaterami aranżacji salonu z jadalnią są klasyczne meble, które jednocześnie wyznaczają charakter aranżacji i decydują o jej ogólnym wyrazie. Celem nadania projektowi wnętrz spójności i konsekwencji, w projekcie kuchni zdecydowano się na rozwiązania, które są odniesieniem do aranżacji salonu z jadalnią. Bezapelacyjnym bohaterem części kuchennej jest orzechowa czeczotka (inaczej fornir czeczotowy), czyli drewno o niezwykle dekoracyjnym rysunku słoi. Końcowy efekt aranżacji kuchni jest najlepszym przykładem na to, jak z krzywych, pogiętych i poszarpanych kawałków czechoty można wyczarować niezwykle piękne i eleganckie meble, które mimo swego uroku nie narzucają się i nie dominują całości. Ze względu na mały metraż kuchni, zdecydowano się na zaprojektowanie jej w dwóch kolorach i fakturach, które idealnie ze sobą korespondują. Część pod oknem, wraz z blatem kuchennym jest wykonana właśnie z orzechowej czechotki, natomiast na przeciwko zlokalizowano wysoką zabudowę z kremowej płyty MDF. Całość kuchennej kompozycji zamyka granitowy blat z Antic Brown, który przepięknie mieni się kwarcytowymi łuskami.

Aranżacja korytarza: ekskluzywność z dodatkiem klasyki

Projekt wnętrz obejmował także aranżację korytarza, który składa się głownie z szaf i dodatkowego miejsca do przechowywania. Jest on także wizytówką mieszkania, która prowadzi bezpośrednio do salonu z jadalną. Z uwagi na to, jego stylistyka powinna być dopasowana do całości projektu wnętrz. Projektantka chcąc pokazać Inwestorce z czego będzie wykonana zabudowa w korytarzu, zaprosiła ją na pączki do jednej z cukierni na warszawskim Nowym Świecie. Miejsce to było główną inspiracją projektu przedpokoju. Cała ściana wraz z drzwiami do toalety i szafami, wykonano z mahoniu piramidy. Jest to rzadko używany fornir, który jest pracochłonny w obróbce, kosztowny, a także trudno dostępny. Przyznać jednak trzeba, że jego urok jest absolutnie bezcenny. Idealnym dopełnieniem świetnej aranżacji przedpokoju jest kolejna ikona klasyki, która pochodzi ze zbiorów właścicieli. Efektowna szafka będąca jednocześnie przepiękną dekoracją wnętrza, zyskała przydomek „muzyczna", ze względu na rysunek żłobienia na drzwiczkach.

Projekt łazienki z kostką brukową

Czas na wnętrze niezwykłe... bynajmniej nie ze względu na swoją funkcję, ale z uwagi na nietypową aranżację. Motywem przewodnim projektu łazienki było rodzinne miasto Inwestora - Lublin. Celem wprowadzenia do wnętrza wyjątkowo lubelskiego klimatu, jedną ze ścian urokliwego zakątka zdobi wielkoformatowy wydruk przedstawiający bramę Grodzką. To jednak nie wszystko... Pomysł Właściciela mieszkania na wprowadzenie do projektu wnętrza łazienkowego iście miejskiego klimatu jest dość nietypowy jak na wnętrze mieszkalne. Podłogę w łazience wyłożono prawdziwą kostką brukową. Autentyczności projekcie łazienki dodaje także stary oryginalny kanał burzowy, który został wkomponowany w podłogę.

Kontakt z pracownią:

mDom Pracownia projektowa
Katarzyna Koszałka
ul. Bema 60, piętro I
01-221 Warszawa
www.mdom.pl