Założeniem projektowym było zaaranżowanie przestrzeni mieszkalnej, która pozbawiona byłaby jakichkolwiek barier, wobec których znalazłaby się osoba poruszająca na wózku inwalidzkim. Dostosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej, funkcjonalna łazienka oraz kuchnia, wygodna sypialnia, a także pokój dla opiekunki i terapeuty. W tym wszystkim musiał zostać „przemycony" wizerunek delfinów - oto założenia projektowe i wymagania właściciela mieszkania.

Mieszkanie bez barier: projekt łazienki dla osoby niepełnosprawnej

W projekcie wnętrz dostosowanym do osoby poruszającej się na wózku, na szczególną uwagę zasługuje projekt łazienki oraz projekt wnętrza kuchennego. Życzeniem właściciela było, aby mieszkanie emanowało ciepłem i przytulnością. Zdecydowano się na utrzymanie przestrzeni w jasnej, beżowej kolorystyce, która została zgrabnie przełamana różnymi odcieniami koloru niebieskiego. Od delikatnego turkusu w sypialni, aż po intensywny błękit w aranżacji toalety. Projekt wnętrz został wzbogacony plakatami, obrazami, oraz - wymaganym - wizerunkiem delfinów, który znalazł swoje miejsce pod postacią grafiki zlokalizowanej w łazience. Projekt łazienki został optymalnie dostosowany do potrzeb osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. We wnętrzu nie zabrakło poręczy oraz sanitariatów zaprojektowanych z myślą o osobie niepełnosprawnej. Antypoślizgowy, konglomeratowy brodzik został wpuszczony w podłogę. Ze względów ekonomicznych zrezygnowano z kabiny prysznicowej.

Projekt sypialni dla osoby niepełnosprawnej

Bezwzględną dla Inwestora potrzebą związaną z problemem z poruszaniem się, był nieograniczony dostęp do dużych okien i balkonów. Z uwagi na to, salon przyjął funkcję głównej sypialni. Założeniem projektu sypialni było zlokalizowanie we wnętrzu m.in. strefy do pracy, z podwójnym wysuwanym blatem, szafki do przechowywania oraz niewielkiej strefy TV. Całość została tak rozplanowana, aby zachować jak największą ilość wolnej przestrzeni. W projekcie wzięto także pod uwagę przestrzeń umożliwiającą ustawienie łóżka rehabilitacyjnego w różnych pozycjach, tak aby z każdej strony był do niego swobodny dostęp. Tymczasowo, w miejscu planowanego łóżka, znajduje się fotel oraz pufa. Elementem dekoracyjnym jest kamienna ściana z biokominkiem. W kwestii oświetlenia postawiono na sufitowy plafon, który daje rozproszone światło, a więc nie razi osoby leżącej z łóżku.

Projekt kuchni dla osoby na wózku

W związku z takim rozplanowaniem pomieszczeń, projekt kuchni wymagał zamknięcia i częściowego odizolowania od dziennej części mieszkania. By uniknąć wrażenia klaustrofobii w obu pomieszczeniach, zdecydowano się na zastąpienie fragmentu ściany szkłem mlecznym. Choć kuchnia przeznaczona do użytkowania przez osobę poruszającą się na wózku, nie wymaga żadnych urządzeń wspomagających, konieczne jest zapewnienie optymalnej przestrzeni manewrowej oraz swobodnego dostępu do wszystkich szafek i sprzętów. Wszelka elektryka (włączniki) zostały dopasowane do wysokości osoby poruszającej się na wózku. Projektantka postanowiła ograniczyć do minimum dolną zabudowę kuchenną tak, by możliwy stał się podjazd na wózku. Z myślą o Inwestorze, zaprojektowano także składany stół oraz dodatkowy wysuwany blat pod oknem. Na co dzień może on służyć zarówno jako dodatkowa przestrzeń do spożywania posiłków, lub też jako blat roboczy. Lodówka i zmywarka zostały ukryte w minimalistycznej zabudowie. Projekt wnętrz obejmował także aranżację przedpokoju. Tam też zaprojektowano dużą szafę przesuwną o lustrzanych frontach, której wewnętrzne wyposażenie zostało dostosowane do osoby na wózku. Biała sypialnia przewidziana jest jako pokój dla opiekunki, natomiast sypialnia z szarą sofą jest pokojem dla terapeuty.

Kontakt z pracownią:

Inside Story
inż. Wioleta Gawrońska
insidestory.pl