Poddasze, czyli wnętrze, w którym królują skosy - dla jednych to nieustawna przestrzeń, której aranżacja spędza sen z powiek, dla innych - marzenie i wizja wnętrza z niepowtarzalnym klimatem. Największą zaletą mieszkań na poddaszu jest niesamowity charakter tych przestrzeni i wyjątkowy klimat. Jak zagospodarować przestrzeń na poddaszu, by w pełni wykorzystać jej atuty? Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji poddasza?

Poddasze: co jest w nim takiego wyjątkowego?

Pozornie, wnętrza poddasza wydają się przestrzeniami trudnymi do funkcjonalnego zaaranżowania. W rzeczywistości, umożliwiają nam one dowolne aranżacje, pozwalające wyeksponować największe zalety poddasza. Pomysłowe rozwiązania i funkcjonalne zagospodarowanie każdego metra to klucz do sukcesu. Pamiętajmy, że poddasze daje nam nieograniczone możliwości w aranżacji. Świetnie sprawdzi się jako pokój dla dziecka, sypialnia czy efektowna łazienka, gdzie podczas kąpieli mamy możliwość wpatrywania się w gwiazdy. Pokój na poddaszu to także idealne miejsce na gabinet. Wbrew pozorom skosy na poddaszu nie są przeszkodą w aranżacji wnętrza, a bardzo często mogą okazać się naszymi sprzymierzeńcami. Wystarczy oryginalny pomysł pozwalający na funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni pokoju na poddaszu. Świetnym rozwiązaniem jest zabudowanie wnęki pod skosem i zaplanowanie tam dodatkowego miejsca do przechowywania, czyli systemu praktycznych schowków. Od nas zależy czy na poddaszu zdecydujemy się na umiejscowienie biblioteczki czy niewielkiej zabudowanej garderoby. Na korzyść aranżacji poddasza bardzo często przemawiają widoczne elementy konstrukcyjne. Pamiętajmy, że wszelkie drewniane podpory czy widoczne belki możemy uczynić bohaterami wnętrza pod skosami, często to one decydują o niepowtarzalnym stylu wnętrza.

Aranżacja poddasza: sypialnia, gabinet, a może pokój dziecka?

Aranżacja poddasza umożliwia nam wykazanie się kreatywnością i pomysłowością. Jeśli mamy możliwość zaaranżowania w tym miejscu otwartej przestrzeni łączącej np. salon z kuchnią czy też jadalnią - zróbmy to bez wahania. W ten sposób dodatkowo podkreślimy wyjątkowy klimat przestrzeni mieszkania na poddaszu. Jeśli chcemy wydzielić poszczególne strefy w otwartym wnętrzu, zrezygnujmy z wysokich ścian, a zdecydujmy się jedynie na niewielkie przegrody wydzielające funkcjonalne strefy. Poddasze, ze względu na najcichsze miejsce w domu jest idealną przestrzenią do aranżacji sypialni. Jeśli w klimatycznej przestrzeni poddasza zdecydujemy się na urządzenie pokoju nocnego, zwróćmy uwagę przede wszystkim na ustawienie łóżka. Nie warto stawiać go pod skosem, gdzie ścianka kolankowa jest niska, ponieważ może to skutkować uderzeniem głowy o skos. Sytuując łóżko w bezpośrednim sąsiedztwie okna, pamiętajmy by ustawić je tak, by światło nie padało wprost na twarz osoby śpiącej. Pomieszczenia na poddaszu świetnie sprawdzą się także jako przestrzenie gospodarcze czy też garderoby. W tym przypadku pamiętajmy, że skosy dają nam ogromne możliwości aranżacyjne i możemy w pełni je zagospodarować na funkcjonalny system schowków. Zabudowę trudnych miejsc najlepiej wykonajmy pod wymiar.
Aranżując na poddaszu pokój do nauki czy gabinet, plan wnętrza bardzo często podsuwa nam najkorzystniejsze rozwiązania. Optymalnym wyjściem w aranżacji poddasza będzie zlokalizowanie strefy pracy czy nauki bezpośrednio pod oknem dachowym. Takie rozwiązanie zapewni nam doskonałe doświetlenie tej części świtałem naturalnym.