Projekt mieszkania w stylu industrialnym z wielofunkcyjną zabudową modułową

2022-04-19 12:09

Nietypowy projekt mieszkania w stylu industrialnym, mieszczącego się w starej kamienicy w Warszawie. Ze względu na skomplikowany układ mieszkania, pomysłem na aranżację okazał się układ modułowy. Oryginalna cegła, przewody na ścianach i żeliwne grzejniki pomalowane czarną farbą przypominają o tym, że nie jest to mieszkanie w nowoczesnym apartamentowcu.

Spis treści

  1. Remont mieszkania w przedwojennej kamienicy
  2. Projekt mieszkania w układzie modułowym
  3. Styl industrialny w przedwojennej kamienicy

Projekt wnętrz połączył dwa sąsiadujące ze sobą mieszkania, znajdujące się na parterze starej kamienicy. Właścicielce i projektantce zależało na stworzeniu wygodnego mieszkania i nadania przestrzeni drugiego życia. Na szczęście inwestorka była osobą otwartą na nietypowe rozwiązania, bo konieczne tu było podejście do tematu inne niż zwykle. Finalny urok mieszkania doceniła nie tylko właścicielka. Charakterystyczna zabudowa w mieszkaniu, widoczna przez okna wychodzące na podwórko, przyciągnęła wiele osób, które jeszcze przed zakończeniem prac przychodziły zainteresowane wynajęciem im mieszkanie!

Remont mieszkania w przedwojennej kamienicy

Projekt wnętrz łączący dwa sąsiadujące ze sobą lokale w jedno mieszkanie oraz realizacja okazały się niezwykle trudnym  przedsięwzięciem. Wszelkie wyburzenia ścian wymagały opinii i zgody konstruktora, bo ściany mieszkań w przedwojennych kamienicach, zwłaszcza na parterze  - mają grubość ponad 50 cm. Gdy pierwszy raz projektantka wnętrz z pracowni Luumo weszła do mieszkania, na środku piętrzyła się sterta gruzu wysokości jej wzrostu. Jedno z pomieszczeń nie miało nawet typowego okna - otwór i przeszklenie trzeba było zaplanować od początku, co wymagało niezbędnych zgód i poszanowania historycznej elewacji budynku.

Czytaj też: Mieszkanie w kamienicy:cegłą, drewno i drobiazgi z historią

Modułowe mieszkanie w kamienicy
Autor: Tom Kurek

Projekt mieszkania w układzie modułowym

Ze względu na specyficzny układ pomieszczeń nie było możliwości dokonania tradycyjnego podziału na osobne pokoje, kuchnię i łazienkę. Projektanta zaproponowała nietypowe rozwiązanie i zaprojektowała modułową zabudowę, która łączy w sobie wszelkie niezbędne funkcje. Pierwszy moduł to "przedpokój" z miejscem na odwieszenie kurtek, siedziskiem i szufladą na buty. Za nim – na przeciwko pokoju dziennego – znalazło się  miejsce na moduł kuchenny. W głębi mieszkania, gdzie znajduje się drugi pokój, czyli obecnie sypialnia, kolejno zlokalizowane zostały: moduł szafy oraz łazienki,  z umywalką i lustrem do codziennej toalety. Najbardziej nietypowym rozwiązaniem okazało się ulokowanie w najdalej położonym zakątku sypialni modułu prysznicowego, który wypełnił jedyną znajdującą się we wnętrzu wnękę.

Czytaj też: Mieszkanie w stylu vintage w starej kamienicy

Modułowe mieszkanie w kamienicy
Autor: Tom Kurek

Styl industrialny w przedwojennej kamienicy

Po zbiciu tynku z niektórych ścian okazało się, że cegła jest w bardzo dobrym stanie, dlatego pozostała w swojej oryginalnej formie. Jedynie przy modułach kuchennych i łazienkowym została pomalowana na biało. W stylu industrialnym są także widoczne na ścianach przewody elektryczne. Gniazda i łaczniki przypominają te z lat 20. i 30. Dwudziestego wieku. Nowa jest podłoga z bielonych desek i betonowa wylewka – w części mieszkania narażonej na kontakt z wodą. Żeliwne grzejniki pomalowane na czarno dodatkowo podkreślają styl industrialny.