Pomysły na domowy gabinet: z biblioteczką czy ze stołem kreślarskim?

2015-05-07 20:14

Dla osób, które pracują w domu, kochają zgłębiać wiedzę w czasie wolnym, bądź z pasją realizują swoje hobby, odrębna przestrzeń na domowy gabinet nie może wyglądać zwyczajnie. Zainspiruj się projektami dwóch niezależnych gabinetów w ramach wnętrza jednego mieszkania – jednym dla humanisty i drugim dla architekta. Jak je pogodzono w ramach jednej aranżacji wnętrz?

Spis treści

  1. Pomysły na domowy gabinet: gabinet humanisty
  2. Pomysły na domowy gabinet: przestrzeń projektowa

Różne potrzeby generują różne rozwiązania. Nie inaczej rzecz się dzieje w sferze aranżacji wnętrz. Mając możliwość wygenerowania odrębnego miejsca w przestrzeni domu czy mieszkania na prywatny i „całkiem osobisty” gabinet, wychodzą na jaw wszystkie nasze potrzeby: przestrzeni, szeroko pojmowanego "ładu" i „chęci otaczania się”. Zupełnie inaczej wyglądać bowiem będzie wymarzony gabinet w domu dla kreślarza-minimalisty, inaczej dla rozmiłowanego w sztuce i bibliotecznych woluminach historyka sztuki. Jedna osoba potrzebuje do efektywnej pracy klarownej i czystej przestrzeni, druga – otoczenia pełnego pięknych przedmiotów, sentymentalnych pamiątek czy ulubionych grafik. Skrajne preferencje są raczej nie do pogodzenia w ramach jednego pomieszczenia. Stąd pomysł na dwa niezależne miejsca do pracy i relaksu dla dwóch silnych i różnych osobowości. Jakimi środkami tego dokonano?

Pomysły na domowy gabinet: gabinet humanisty

Domowy gabinet dla humanisty w sposób naturalny i oczywisty zakładać musiał dość znaczną przestrzeń poświęconą biblioteczce. Liczne księgozbiory, kolekcje czasopism i albumów z pięknymi grafikami i reprodukcjami muszą zostać godnie wyeksponowane (by móc w każdej chwili ogarnąć je wzrokiem). Jednocześnie dostęp do kolekcji musi być łatwy i wygodny, by móc swobodnie korzystać z zasobów ilekroć zajdzie taka potrzeba. Do celów biblioteki w projekcie domowego gabinetu dla humanisty w pełni wykorzystano dość znaczną wnękę. Zabudowano ją szczelnie zabudową z otwartymi półkami z szarego MDF-u. Półki dopasowano do potrzeb konkretnych zbiorów, dopasowując ich wysokość do posiadanych albumów i dodając oryginalny fragment półek-kubików na ulubione pamiątki i materiały o niestandardowym wymiarze. Zabudowa biblioteczki przewidziała też strefę w pełni zabudowaną, u dołu segmentu. Nie dość, że rozwiązanie to zapewniło dyskretne miejsce na przechowywanie mniej estetycznych zbiorów (np. domowych dokumentów, rachunków, pudełek ze zdjęciami itp.), to obeszło tak niewdzięczny problem jak gromadzenie się kurzu, najbardziej uporczywe w dolnych partiach otwartych regałów i meblościanek. Wysokie okno mieszkania w kamienicy, w przestrzeni której zaaranżowano domowy gabinet dla humanisty, umożliwiło zagospodarowanie do przechowywania książek także fragmentu przy parapecie, a powyżej grzejnika. Masywna, grafitowo czarna roleta angielska przywołuje tak właściwe stylowym bibliotekom skojarzenia z powszechnymi we wnętrzach wiktoriańskich lambrekinami. Jednocześnie jednak zachowuje wszelkie atuty nowoczesnej oprawy okna, nie siląc się na bycie „stylizowaną”. W roli głównej jednak, tak jak być powinno, jest niezwykle oryginalne biurko (autorski projekt Marty Sikorskiej). Masywny blat w piaskowym kolorze wsparty na hebanowych, zwężających się ku dołowi nogach nadał ton całemu gabinetowi. Dostawione doń zabytkowe krzesło z nowym obiciem w kratę oraz przeskalowana lampa sufitowa na łamanym wysięgniku dopełniły główne elementy wystroju gabinetu dla humanisty. Dzięki minimalizacji mebli w pomieszczeniu, można było poszaleć z grafikami i obrazami na ścianach. Różnej wielkości, z różnymi przedstawieniami jednak konsekwentnie w szarej oprawie passe-partout, nawiązując do kolorystyki niebagatelnej w końcu biblioteczki w gabinecie.

Pomysły na domowy gabinet: przestrzeń projektowa

Przestrzeń przeznaczona do projektowania i tworzenia nowych projektów wymagała swoistej ascezy otoczenia, choć nie pozbawionej smaku i wyrafinowania. Główną rolę w domowym gabinecie dla architekta pełni... architektura wnętrza. Ulokowany w najniższej kondygnacji mieszkania gabinet projektowy wyróżnia się nieregularnym, niejako falującym w przestrzeni sklepieniem beczkowym z wyeksponowanym ceglanym rysunkiem materiału. Ściany również pozostawiono nie otynkowane, bieląc jedynie ceglane wykończenie sufitu i ścian na konsekwentną i czystą biel. W takim otoczeniu niezwykle spektakularnie prezentuje się także podłoga – druga z gwiazd domowego gabinetu projektowego. Ułożona mozaikowo z dużych płytek w kształcie plastrów miodu klinkierowa podłoga wnosi do wnętrza swoisty charakter i animusz. Struktura i faktura ścian oraz motyw płytek na podłodze stanowią absolutnie wystarczającą dekorację domowego gabinetu. Do tego trzy białe dominanty – żeberkowy grzejnik, designerskie krzesło z lanego plastiku i biały kosz, a temat wyposażenia zostałby praktycznie wyczerpany. Gdyby nie biurko – najważniejszy element wyposażenia gabinetu projektowego architekta w domu. Duże i proste, za to drewniane, z uszakowymi, dokładanymi po obu stronach blatami, swoją prostotą generuje niejako pole do wymyślnych projektów jego właściciela. Kilka prostych półek ściennych z litego drewna zawieszono jakby mimochodem. Półkami wypełniono również blendę dawnego otworu okiennego w ścianie naprzeciw okna. Brak zasłon czy rolet pozwala na nieograniczony dopływ światła, tak ważny w niskim usytuowaniu przestrzeni. Im prostsze wnętrze gabinetu projektowego, tym większe pole do fantazji w kreowanych projektach – czy też macie takie skojarzenia?

Nasi Partnerzy polecają