Pokój na poddaszu: 12 inspiracji na aranżację poddasza

Dzięki skosom poddasze jest przestrzenią o niezwykłej atmosferze, jednak często sprawia problemy podczas aranżacji. Niepotrzebnie! Podpowiadamy, jak urządzić pokój na poddaszu, aby wykorzystać cały jego potencjał i stworzyć przytulne, przestronne i funkcjonalne pomieszczenie.

Sprytne okna
Biały salon na poddaszu
Dekoracyjne krokwie
Otwarta przestrzeń dzienna loftu na poddaszu
Apartament na poddaszu

Jak wykorzystać przestronność, otwartość, wyjątkowe oświetlenie oraz główną cechę charakterystyczną poddasza - skosy? Odpowiednia aranżacja poddasza pozwoli stworzyć wygodny i klimatyczny pokój pod skosami.

Pokój na poddaszu: przemyślane rozplanowanie

Planując aranżację pokoju na poddaszu, przede wszystkim zastanów się nad tym jakie ustawienie mebli i sprzętów będzie najbardziej dopasowane do kształtu poddasza, a co za tym idzie – funkcjonalne i logiczne. Jeśli w twoim pokoju ma stać biurko, postaw je pod oknem – naturalnym źródłem światła. Najlepiej będzie, jeśli będzie ono stało tyłem do skosu – zapewni ci to przestrzeń do swobodnego wstawania – jeśli postawisz je bokiem, ryzykujesz nabiciem sobie guza o skos. To samo tyczy się ustawienia łóżka czy kanapy we wnętrzu na poddaszu, czyli sprzętów, których raczej nie ustawia się na środku pokoju. Na poddaszu bardzo wysokie meble raczej nie wchodzą w grę, również ze względu na skosy, dlatego też warto postawić na niską zabudowę – komody, niskie regały i półki. Aby zaoszczędzić miejsce, możesz też wykorzystać kształt skosów i zainwestować podczas aranżacji poddasza w projektowane na wymiar podwieszane półki czy szafki.

Jadalnia na tle domowej biblioteki
camera

Poddasze w sopockiej kamienicy: do pracy i do mieszkania

LISTA ZAKUPÓW

Pokój na poddaszu: dekoracyjne elementy konstrukcyjne

Bez względu na to w jakim stylu będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem widocznych elementów konstrukcji dachu jako elementu dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie zakrywaj ich! Zamontowanie podobnej konstrukcji w innym wnętrzu (bez skosu) raczej nie będzie wyglądało wiarygodnie, warto więc wykorzystać ten charakterystyczny element w aranżacji poddasza. Odsłonięta konstrukcja dachu pasuje zarówno do wnętrz o wystroju sielskim czy rustykalnym, jak i do poddasza zaaranżowanego w sposób nowoczesny - w stylu industrialnym czy na podobę loftu. To, jakiego wnętrza będzie elementem, powinno decydować o wyglądzie belek - do stylu rustykalnego najbardziej pasować będzie konstrukcja w naturalnej barwie drewna, z kolei decydując się na styl sielski, możesz rozważyć pomalowanie krokwi na pastelowy kolor. We wnętrzach nowoczesnych widoczną konstrukcję dachową należy potraktować jako dekorację przestrzeni, nie musi więc tworzyć ona czytelnego rytmu konstrukcji poddasza. Można nadać jej niestandardowy kolor lub funkcję – na przykład wieszaka na ubrania.

Aranżacja poddasza: jak rozplanować przestrzeń

Najłatwiej zaplanować na poddaszu funkcje wymagające otwartych przestrzeni z małą liczbą niewielkich pomieszczeń zamkniętych. Poddasze to dobre miejsce zarówno na studio, jak i pokój nastolatka. Najtrudniejszym wyzwaniem jest projekt poddasza, które ma pełnić funkcję mieszkania dla rodziny. Podzielnie poddasza na kilka pomieszczeń z kuchnią i łazienkami jest dość trudne. Plan adaptacji i aranżacji poddasza trzeba zacząć od inwentaryzacji kominów, ustalenia optymalnych miejsc dostępu do kanalizacji i rozważenia możliwości umiejscowienia schodów. Najpierw planujemy rozmieszczenie pomieszczeń na poddaszu względem ścian zewnętrznych i usytuowanie drzwi do nich. Między kominami i spadkami poszukujemy miejsc na największe i najpotrzebniejsze zamykane pomieszczenia - zwykle sypialnie. Dążymy do tego, aby na poddaszu korytarze były jak najkrótsze, co najczęściej jest możliwe przy centralnym położeniu schodów i wejścia na poddasze. Dopiero po wyznaczeniu usytuowania najważniejszych pomieszczeń sprawdzamy, gdzie na poddaszu zmieszczą się te małe: łazienki, WC, garderoby, schowki.

Aranżacja poddasza: wybieramy kolory

W jakim kolorze powinny być sciany na poddaszu? Na poddaszu spotyka się dużo różnych płaszczyzn - ścianki kolankowe, załamania połaci dachu, kominy. To prowokuje do zabawy kolorami i materiałami podczas aranżacji. Na przykład ścianki kolankowe można pomalować kolorowa farbą, połać dachu na biało, a komin okleić kamieniem lub tapetą, by podkreślić jego istnienie. Pamiętajmy jednak, że wielość różnych elementów i kolorów dobrze wygląda w aranżacji dużych wnętrz na poddaszu. Na niewielkich poddaszach zasada jest prosta - lepiej unikać zbyt wielu kolorów i materiałów.

Mieszkanie na poddaszu z piecykiem kozą
camera

Mieszkanie na poddaszu z piecykiem kozą GALERIA ZDJĘĆ

LISTA ZAKUPÓW

Łazienka na poddaszu
camera

Łazienka na poddaszu: z oknem, kwiatami i wanną wolnostojącą

LISTA ZAKUPÓW

Kuchnia na poddaszu
camera

Pokój na poddaszu: aranżacje, meble, dodatki

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik, Marcin Czechowicz, Sylwester Rejmer, Daniel Rumiancew, Andrzej Szandomirski, Piotr Mastalerz

POLECANE ARTYKUŁY