Pokój dzienny jak z katalogu. 18 inspiracji na pokój dzienny

Już wkrótce twój pokój dzienny wyglądać będzie wzorcowo. Podpowiadamy jak urządzić pokój dzienny na miarę potrzeb, zgodnie z najnowszymi trendami, przytulnie. Nie możesz się doczekać? Zapraszamy po inspiracje na pokój dzienny do naszego poradnika remontowego.

pokój dzienny zdjęcia wnętrz
pokój dzienny zdjęcia wnętrz
pokój dzienny zdjęcia wnętrz
pokój dzienny zdjęcia wnętrz
pokój dzienny zdjęcia wnętrz

chcesz zmienić swój pokój dzienny, drażni cię obecny wystrój pokoju? Szukasz ciekawych inspiracji na pokój dzienny? Przygotowaliśmy poradnik - jak zabrać się za remont oraz zdjęcia wnętrz, które pomogą w podjęciu decyzji o zmianie wystroju pokoju dziennego. Zanim jednak zaczniesz wymieniać meble w pokoju dziennym najpierw zadaj sobie dwa pytania. „Co irytuje mnie w obecnym pokoju dziennym?” Kolor ścian, lampa w złym miejscu, nierówna podłoga... „Co mi się marzy w nowym pokoju?” Duża sofa, więcej światła, brak wiszących kabli... W galerii zdjęć - wybraliśmy 18 inspiracji na pokój dzienny w różnym stylu: klasycznym, retro, skandynawskim, vintage, nowoczesnym, glamour. Wszystkie zdjęcia wnętrz pochodzą z prawdziwych mieszkań: zobaczcie jak można urządzić pokój dzienny.

Pokój dzienny: remont i zmiana wystroju pokoju

Po odpowiedzi na powyższe pytania, teraz swoje propozycje zmian wystroju pokoju dziennego przenieś to na papier. Zmierz wnętrze pokoju, by poznać powierzchnię ścian i podłogi, sprawdzić maksymalny rozmiar sofy, regału. Skonsultuj projekt swojego nowego pokoju dziennego z fachowcem od remontu lub projektantem wnętrz. Jeśli planujesz duży remont pokoju dzienngo przygotuj plan działania i oceń swój budżet. Zmiany w pokoju dziennym zacznij od przeróbek budowlanych. Potem w pokoju dziennym powinna się pojawić nowa podłoga, malowanie, meblowanie, dekorowanie.

Nie bój się remontu i większych zmian w pokoju dziennym. Jeśli zabudowę ściany w pokoju dziennym czy postawienie zestawu wypoczynkowego uniemożliwiają stary kaloryfer lub podwójne drzwi, przenieś je albo wybierz inne możliwości: płaski grzejnik ścienny lub kanałowy (w posadzce), przesuwne drzwi ze skrzydłami chowanymi w ścianie itp. Następnie dopasuj instalację elektryczną do projektu pokoju dziennego. Dobrze się zastanów, gdzie umieścisz w pokoju telewizor, stół, kącik do czytania. Zaplanuj przy nich odpowiednie podłączenia elektryczne oraz gniazda.

Pokój dzienny: ściany

Wybór białej farby na ścianę w pokoju dziennym jest jak najbardziej słuszny, jeśli chcesz rozjaśnić, optycznie powiększyć salon. Białe drzwi i stolarka okienna, jasne zasłony spotęgują ten efekt w wystroju pokoju. Nawet rozłożysta sofa będzie wydawać się lżejsza, jeśli dopasujesz ją barwą do ścian. W przestronnym słonecznym pokoju dziennym możesz śmiało sięgnąć po farbę w ciemniejszym odcieniu. Pamiętaj tylko, że im żywszy kolor, tym bardziej widoczne mankamenty ściany w pokoju dziennym, łatwiej też o smugi podczas malowania.
Otrzymanie perfekcyjnego efektu w dekoracji ściany w pokoju ułatwi uprzednie wygładzenie ściany (packą z materiałem ściernym), ewentualne użycie farby podkładowej. Malowanie, najlepiej wałkiem z długą rączką, rozpocznij od okna lub drzwi (ślizgające się po ścianach promienie słoneczne ukryją ewentualne nierówności).

W pokoju dziennym prostym sposobem na zmianę wystroju jest też zastosowanie tapety. Tapeta z wzorzystym motywem ukryje nierówności ściany, doda aranżacji pokoju dziennego dynamiki. Naklejając ją, należy pilnować, by na tej samej wysokości znalazły się identyczne elementy.

Pokój dzienny: podłogi

Wybór materiału na podłogi w pokoju dziennym jest bardzo ważny. Podłogi drewniane będą przytulne i ciepłe. Z uwagi na reprezentacyjny charakter pokoju dzienngo oraz częste użytkowanie tego pomieszczenia, warto zdecydować się na posadzkę z twardszych gatunków drewna, np. merbau, bambus, dąb, klon kanadyjski. Nie bez znaczenia jest też grubość desek podłogowych, zwłaszcza gdy zamierzasz je w przyszłości cyklinować. Im grubiej, tym lepiej. Wymieniasz podłogę tylko w pokoju dziennym? Dopasuj jej wysokość do posadzki w sąsiadującym wnętrzu.

Sposób montażu podłogi drewnianej w pokoju dziennym: szybszy i tańszy jest montaż bezklejowy, tzw. pływający lub na pióro-wpust. Przed zakupem desek upewnij się, że nadają się do takiego montażu. Przyklejanie desek do podłogi zajmuje więcej czasu i wymaga fachowej ręki, ale gwarantuje też stabilniejszy efekt niż w przy montażu bezklejowego, umożliwia późniejsze cyklinowanie posadzki. W obu przypadkach, podczas montażu, należy pamiętać o pozostawieniu przy ścianach szczeliny dylatacyjnej (eliminującej skutki naprężenia drewna), którą przykryjesz listwą przypodłogową.

W pokoju dziennym sprawdzą się też efektowne panele podłogowe. Warstwa dekoracyjna paneli laminowanych może wiernie odwzorowywać naturalne drewno – jego słoje, sęki, szorstką fakturę, a także deski szerokie (dyle) i wąskie deszczułki. Aby podłoga lepiej się prezentowała w pokoju dziennym, warto ułożyć panele prostopadle do okna (tak, by wpadające do wnętrza światło dzienne biegło wzdłuż desek, a nie zatrzymywało się na ich krawędziach).

Pokój dzienny: drzwi

Drzwi prawe czy lewe? - To pytanie, które na pewno usłyszysz, kupując nowe drzwi do pokoju dziennego. Aby na nie odpowiedzieć, wyobraź sobie, że stoisz przed drzwiami otwieranymi w twoją stronę. Zawiasy po lewej oznaczają drzwi lewe, po prawej – prawe. Montuj drzwi po pomalowaniu ścian i położeniu posadzki w pokoju.

Pokój dzienny: grzejnik

Podczas remontu pokoju dziennego często pada pytanie: odświeżyć stary grzejnik czy kupić nowy? Jeśli znudził ci się obecny kaloryfer, możesz nadać mu ciekawszy kolor, dopasować do koloru podłogi, ściany, mebli lub dekoracji w pokoju. Zeszlifuj poprzednią warstwę farby, oczyść powierzchnię, pokryj nową farbą do metalu. Jeśli grzejnik w pokoju dziennym jest nieatrakcyjny, za bardzo odstający od ściany, przeszkadzający w meblowaniu pokoju, warto wymienić go na nowocześniejszy, cieńszy lub węższy. Ponieważ instalacja grzewcza jest częścią wspólną budynku, upewnij się najpierw u administratora, czy nie ma przeciwwskazań do takich działań. Dobierz grzejnik w pokoju dziennym pod kątem przyłączeń (dolne lub boczne) oraz parametrów (wymaganej mocy grzewczej).

Pokój dzienny umeblowanie

Aby pokój dzienny był funkcjonalny, warto podzielić go na części - strefy (nawet nieduże), z konkretnym przeznaczeniem. Wydziel w pokoju dziennym wygodną strefę wypoczynkową (z sofą i stolikiem kawowym), stołową i telewizyjną. Pomiędzy nimi wyznacz wygodne, co najmniej metrowe przejścia. Znajdź też miejsce do przechowywania (w małym pokoju dziennym funkcje schowków może przejąć też sofa, puf, regał RTV). Nie ustawiaj wysokich i ciężkich mebli na wprost drzwi wejściowych do pokoju, bo przytłoczą wnętrze. Urządzając pokój dzienny meblami łatwymi do przesuwania, chowanymi jeden w drugi, składanymi czy modułowymi, zyskasz więcej możliwości aranżacyjnych. Kącik telewidza w pokoju dziennym warto umieścić bokiem do okna, a jeszcze lepiej z dala od niego, by promienie słoneczne nie padały na ekran. Wiszący telewizor możesz umieścić na specjalnym panelu, który ukryje kable.

Remont pokoju dziennego: kosztorys

Jeśli planujesz remont pokoju dziennego dokładnie sprawdź swój budżet. Podajemy orientacyjne ceny usług remontowych

INSTALACJE, ELEKTRYKA:

 • wykonanie podejścia pod grzejnik (miedź) 203 zł/szt.
 • instalacja grzejnika 86 zł/szt.
 • zainstalowanie oświetlenia górnego 60 zł/szt.
 • zainstalowanie punktu gniazda telewizyjnego 96 zł/szt.

ŚCIANY:

 • tapetowanie 16 zł/m²
 • dwukrotne malowanie farbami emulsyjnymi 5 zł/m²
 • malowanie na biało grzejników (bez materiału) 12 zł/żebro

POSADZKI:

 • demontaż starego parkietu 21 zł/m²
 • ułożenie paneli laminowanych 24 zł/m²
 • ułożenie desek typu barlinek 30 zł/m²
 • montaż listwy przypodłogowej 7,5 zł/m
Ocena: 0
Tekst: Matylda Gruman Zdjęcia: Mariusz Purta, Marcin Czechowicz, Mariusz Bykowski, Łukasz Zandecki, Beata Lewandowska, Yassen Hristov, Radosław Wojnar, Maria Miklaszewska, Martyna Rudnicka, Łukasz Kozyra/Miód Malina Studio, Jakub Pajewski, Łukasz Kozyra, Piotr Mastalerz, Sylwester Rejmer

POLECANE ARTYKUŁY