Pokój dzienny: jak wydzielić strefy w otwartej przestrzeni salonu?

2014-06-26 17:19

Aranżacja małego mieszkania z reguły wymaga kompromisów. Często, jedno wnętrze musi pełnić kilka funkcji... tutaj, wybór najczęściej pada na pokój dzienny. Salon z kuchnią? Salon z jadalnią? A może pokój dzienny i sypialnia w jednym? Nie wiesz jak funkcjonalnie wyznaczyć poszczególne strefy w salonie? Podpowiadamy w jaki sposób podzielić przestrzeń w pokoju dziennym.

Spis treści

  1. Pokój dzienny w otwartej przestrzeni: funkcjonalność w 3 krokach
  2. Wydzielenie aneksów w pokoju dziennym: jak to zrobić?

Najchętniej wykorzystywanym przez projektantów rozwiązaniem w aranżacji małego mieszkania jest zaprojektowanie pokoju dziennego jako wielofunkcyjnego wnętrza pełniącego jednocześnie kilka funkcji. Co zrobić kiedy musimy zmierzyć się w jednym wnętrzu z salonem z kuchnią, salonem z jadalnią czy strefą nocną wyodrębioną w pokoju dziennym? W takim przypadku, bardzo ważne jest przemyślanie rozplanowanie przestrzeni i zgrabne wyodrębnienie poszczególnych stref we wnętrzu. Jak najlepiej wydzielić aneksy w pokoju dziennym? Jak zaznaczyć granicę pomiędzy salonem a kuchnią w otwartej przestrzeni?

Pokój dzienny w otwartej przestrzeni: funkcjonalność w 3 krokach

1. Wydziel strefy. Poczucie komfortu i funkcjonalność decyduje o wrażeniu harmonii i atrakcyjności każdego wnętrza. Właśnie temu służy także wydzielenie poszczególnych stref we wnętrzu w przypadku, gdy jedno pomieszczenie musi pełnić kilka umownych ról. Strefa wypoczynkowa, kuchenna, jadalniana oraz część do pracy powinny być tak rozplanowane, by wzajemnie sobie nie przeszkadzały. Granicę poszczególnych stref możemy wyznaczyć za pomocą odpowiedniego ustawienia mebli, zróżnicowanego oświetlenia, czy za pomocą kolorów. Dobrym rozwiązaniem będzie także zaplanowanie ścieżek komunikacyjnych, które podkreślą odrębność poszczególnych części. Niekiedy możemy zdecydować się na przegrodę, np. ściankę czy półściankę, dzięki której odizolowany kącik stanie się bardziej kameralny i nabierze nieco prywatności.2. Wydziel ścieżki komunikacyjne. Są to przestrzenie, które umożliwią nam swobodny dostęp do każdej strefy. Powinny być one w miarę proste i niezastawione meblami. Ścieżki uczęszczane najczęściej, dla naszej wygody, nie mogą być zbyt wąskie. Ich optymalna szerokość to 100-120 cm.3. Graj kolorem. Za pomocą koloru możemy wyróżnić poszczególne strefy. Część pełniąca rolę kącika wypoczynkowego ładnie zaprezentuje się, gdy pomalujemy ścianę na kanapą na odcień mocniejszy od tego, który jest na pozostałych ścianach. Pamiętajmy jednak, że w wielofunkcyjnym pokoju dziennym nie powinno stosować się jednak zbyt wielu różnych kolorów, ponieważ mogą one wprowadzić do przestrzeni niepotrzebny chaos. Strefy warto powiązań ze sobą jednym kolorem podstawowym albo kilkoma intensywnymi akcentami.

Wydzielenie aneksów w pokoju dziennym: jak to zrobić?

  • Za pomocą niskich mebli: w roli przegrody dzielącej przestrzeń może wystąpić niska komoda, szafka, gablotka czy stół lub sofa. Pamiętajmy jednak, że w przypadku gdy widać tył sprzętu, warto zadbać o to, by prezentował się on efektownie.
  • Tyłem do siebie: ten sposób podziału na aneksy optycznie je odgradza od siebie, tworząc w nich jednocześnie kameralny klimat. Powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem jest ustawienie na granicy stref kanapy, która idealnie sprawdza się w tej roli. Pamiętajmy jednak, że taki zabieg skraca wizualnie pomieszczenie, dlatego zalecany jest raczej do długich wnętrz.
  • Półścianką lub regałem: mogą być one pełne lub ażurowe. Zarówno pierwsze jak i drugie rozwiązanie, oddzieli aneksy tylko częściowo. Jeśli zdecydujemy się na przegrodę w formie półścianki, pamiętajmy jednak o tym, aby nie zaciemniać żadnej ze stref, zapewniając jej maksymalny dopływ światła.
  • Drzwiami przesuwnymi: w zależności od potrzeb domowników, drzwi mogą oddzielić np. część dzienną od części prywatnej. Drzwi przesuwne świetnie sprawdzą się w oddzieleniu salonu od kuchni, czy kącika do pracy od części sypialnej.
  • Szklanymi ściankami: ścianki ze szkła są cienkie i przejrzyste. Mogą odgrodzić części wnętrza, zniwelować nieco hałas, a jednocześnie nie zaciemnią i nie pomniejszą wnętrza.