Poduszki ozdobne na sofie czy fotelu mogą zdziałać cuda. Mogą ożywić kolorystycznie nie tylko sofę ale cały pokój. Mogą dopełnić wystroju, mogą również podkreślić nasze zainteresowanie dekorowaniem wnętrz. Poza tym po prostu przyjemnie jest po ciężkim i długim dniu zapaść się w wygodnej sofie, oprzeć się wygodnie na miękkich poduchach i oddać się odpoczynkowi i relaksowi… oprócz niewątpliwych zalet czy poduszki dekoracyjne na sofie mają jakieś wady? Chyba tylko jedną: by naprawdę zdobiły nasza sofę trzeba je za każdym razem układać. Ale czego się nie robi by było pięknie? Nie bójmy się zestawiać różnych wzorów i tkanin. Poduszki szczególnie dobrze znoszą towarzystwo różnych faktur i wzorów. Poza tym poduszki najłatwiej zmieniać w zależności od pór roku, świąt czy okazji.

Poduszki w kolorach neutralnych i pokrewnych

Do naszego ulubionego beżowego i stonowanego wystroju wnętrza, będą pasowały poduszki również w stonowanych kolorach. Nie warto burzyć wypracowanej harmonii i spokoju. Zastosujmy wtedy poduszki w spokojnej kolorystyce beżowej, szarej ecru czy białej, ale zadbajmy o to by różniły się fakturami. Gładki i połyskliwy jedwab lubi się z szantungiem czy futrem, bawełna z lnem, modny ostatnio filc też pasuje praktycznie do wszystkiego.

Poduszki w kolorach kontrastujących i dopełniających

Poduszkami w kolorach kontrastujących ożywimy, każde nawet najspokojniejsze wnętrze. Zadbajmy jedynie o to by kolory były skoordynowane ze sobą kolorystycznie, no i oczywiście z kolorem sofy. Możemy wykorzystać kolory pojawiające się na zasłonach czy roletach okiennych, ścianach, meblach lub obrazach.

Poduszki we wzory klasyczne, geometryczne czy retro?

Tu zaczyna się dopiero przyjemność i zabawa. Z pozoru najdziwniejsze połączenia wzorów zazwyczaj wychodzą najlepiej. Ważna jest tu jedna zasadna. Przy odważnym łączeniu wzorów dobrze jeśli cechą wspólną będą kolory. Możemy wtedy łączyć pasy i kraty, pasy z wzorami botanicznymi, różnej wielkości pasy i kraty, ale powinien je wtedy łączyć kolor. Unikniemy wtedy zgrzytu stylistycznego i  wszystko będzie dobrze. Jeśli nie mamy pewności czy będzie dobrze poradźmy się w sklepie z tkaninami dekoracyjnymi. Tam na pewno wszystkie wzory i kolory zostaną poprawnie ale niebanalnie dobrane i zestawione.
Nie bójmy się również wzorów egzotycznych z imitacjami futer egzotycznych zwierząt. Bardzo dobrze sprawdzają się w połączeniu z tkaninami gładkimi, ale połyskliwymi.
Do spokojnego i stonowanego wystroju salonu znakomicie pasują poduszki z wzorami retro. Przypominają wystrój nowojorskich apartamentów z lat 50-tych i 60tych, który teraz jest jednym z najsilniejszych trendów.
Jak się okazuje, poduszki niby nic wielkiego, ale jak wiele mogą zdziałać we wnętrzu. Zwłaszcza w połączeniu z zasłonami i tapetami.