Płyta OSB do niedawna postrzegana była jako materiał konstrukcyjno-budowlany, raczej nieprzeznaczony do wykańczania wnętrz. Nadal często funkcjonuje opinia, że płyta OSB jest materiałem drugiej klasy i nie nadaje się do eksponowania, a tym bardziej do dekorowania wnętrza.

Zobacz: Metamorfoza salonu. Trzy pomysły na szybką zmianę aranżacji salonu! >>>

Płyta OSB: oryginalny wystrój wnętrz

Spójrzmy jednak na to zagadnienie inaczej. Płyta OSB jest to płyta drewnopochodna, najczęściej trójwarstwowa, kompozytowa. Wszystkie warstwy składają się z długich, wysmukłych wiórów pozyskanych przez skrawanie małowymiarowego drewna okrągłego. Spoiwem w tym przypadku są różne żywice syntetyczne.

Z powyższego opisu wynika, że płyta OSB nie jest to materiał drewnopodobny, nie imituje drewna - głównym jego składnikiem jest przecież naturalny surowiec. Dodatkowo dzięki specyficznemu sposobowi łączenia wiórów, uzyskujemy bardzo ciekawą strukturę i fakturę powierzchni. Płyty OSB są bardzo wytrzymałe, twarde.

Przeczytaj też: Drewno we wnętrzu: dodatki z surowego drewna w aranżacji wnętrz >>>

Płyty OSB dzielimy na poszczególne typy:

  • OSB/1- płyty ogólnego zastosowania, do pomieszczeń suchych
  • OSB/2- płyty nośne, do pomieszczeń suchych
  • OSB/3- płyty nośne, do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności
  • OSB/4- płyty o podwyższonej nośności, do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności

Materiał ten może być z powodzeniem stosowany w różnych wariantach; doskonale zda egzamin we wnętrzach o różnym przeznaczeniu.

Polecamy: Kuchnia ze sklepu, ale dopasowana na wymiar. Zdjęcia PRZED i PO >>>

Płyta OSB zastosowanie: materiał na ściany, sufit i podłogi

Płyta OSB idealnie sprawdzi się jako okładzina ścienna lub sufitowa, a nawet podłogowa. W tym celu wybierzmy płytę OSB cienką, gr. 8 mm. Takie wykończenie powierzchni może „ocieplić” wystrój wnętrza - wizualnie i dosłownie (płyta OSB jest ciepła w dotyku). Możemy w ten sposób wprowadzić dodatkową fakturę w wykończeniu naszego pomieszczenia - nieosiągalną w przypadku farb czy tynków. Dodatkowo, co jest ważne, uzyskujemy ją w sposób nieudający niczego (co często ma miejsce w przypadku stosowania tapet drewnopodobnych lub okładzin imitujących drewno). Tego typu wykończenie ścian czy sufitu płytą OSB pasuje raczej do wystroju wnętrz nowoczesnych, zarówno do białych, jak i bardzo ciemnych ścian, np. czarnych (malowanych farbą tablicową).

Nie przegap: Pomysł na ścianę: kolorowa farba tablicowa i magnetyczna >>>

Płyta OSB: meble

Płyta OSB może być z powodzeniem wykorzystana jako materiał do wykonania mebli, np. szafek kuchennych lub półek. Jest twarda, nie paczy się. Dodatkowym walorem płyty OSB jest jej wspomniana wcześniej, dekoracyjna struktura. Sam mebel wykonany z płyty OSB powinien być maksymalnie prosty - ciekawa faktura materiału wystarczy, aby mebel był atrakcyjny.

Przeczytaj również: Meble do kuchni: jak wybrać szafki do kuchni? >>>

Płyta OSB w łazience

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, są na rynku płyty OSB o podwyższonej odporności na wilgoć. Tego typu materiał możemy wykorzystać w łazience, np. jako obudowę wanny. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie - wymaga dużo mniej wkładu pracy niż np. tradycyjne podmurowywanie wanny.

Jeśli zależy nam jedynie na fakturze, a niekoniecznie chcemy wprowadzać do wystroju wnętrza kolor drewna, płytę OSB możemy z powodzeniem pomalować na wybrany przez nas kolor. Bardzo schludnie i nowocześnie wygląda płyta OSB malowana na biało, czarno lub szaro. Jeśli zastosujemy farbę olejną do pomalowania płyty, jej połysk dodatkowo wydobędzie nierówności poszczególnych włókien, co może być dużym walorem takiej powierzchni!

Zobacz też: Łazienka: kupujemy wanny >>>

Płyta OSB we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz, jak możesz wykorzystać płyty OSB w swoim wnętrzu. W naszych galeriach zdjęć znajdziesz inspirujące pomysły na wykorzystanie płyt OSB.