Piece wolnostojące – jakie mają zalety? Kiedy warto po nie sięgnąć?

2019-07-25 13:43

Piec wolnostojący – stalowy, żeliwny lub kaflowy – opalany drewnem albo gazem łatwo dobrać zarówno do swego zapotrzebowania na ciepło, jak i designu mieszkania. Podpowiadamy, jakie zalety ma to rozwiązanie i kiedy warto wykorzystać je w swym mieszkaniu.

Spis treści

  1. Kominkowe piece wolnostojące: kaflowe, żeliwne, stalowe...
  2. Kominkowe piece wolnostojące: na drewno czy na gaz?

Wolnostojące piece kominkowe mają wiele zalet. Już to, że oferowane są w postaci gotowej do instalacji, dzięki czemu montaż przebiega sprawnie, a urodą pieca i przyjemnym ciepłem można się cieszyć wyjątkowo szybko. Ponadto można je wprowadzać do gotowych mieszkań, w których nie przewidziano miejsca na tradycyjny kominek nie wymaga to przeprowadzenia remontu czy przebudowy. Wystarczy tak naprawdę dostęp do przewodu kominowego, co oznacza ogromną swobodę aranżacyjną. Piec wolnostojący można także w razie potrzeby przenieść z pomieszczenia do pomieszczenia czy z mieszkania do mieszkania.

Jak wszystkie piece, także te wolnostojące potrafią zachwycać formą, materiałem, urodą detalu. Ich największy urok wiąże się jednak oczywiście z ciepłem, które emitują. Wprawdzie piec kominkowy nie zastąpi systemu ogrzewania, ale doskonale dogrzeją pomieszczenie o określonej dla danego modelu kubaturze. Zagwarantuje nam też komfort termiczny w chłodniejsze dni wczesną jesienią albo późną wiosną, a więc w okresie poza sezonem grzewczym.

Kominkowe piece wolnostojące: kaflowe, żeliwne, stalowe...

Atrakcyjnym wyborem są zarówno wolnostojące piece kaflowe, jak i żeliwne lub stalowe. Wolnostojące piece kaflowe z wyglądu przypominają tradycyjne piece ceramiczne, dzięki czemu znakomicie wpisują się we wnętrza stylizowane i historyczne. Jednocześnie, za sprawą wykorzystania materiałów o znakomitych parametrach przewodnictwa ciepła, zapewniają maksymalnie efektywne spalanie i minimalny wpływ na środowisko.

Wolnostojące piece z żeliwa z kolei wolniej się nagrzewają, ale dłużej oddają ciepło także po zakończeniu palenia co przekłada się na niższe zużycie opału i większą wydajność. Z uwagi na charakter świetnie wpiszą się we wnętrze rustykalne, loftowe, angielskie lub skandynawskie. Wolnostojące piece stalowe, choć na pierwszy rzut oka bywają podobne do żeliwnych, są od nich znacznie lżejsze. Aby miały równie wysokie walory użytkowe, ich komory spalania są wykładane materiałem akumulującym ciepło. Doskonale sprawdzą się w mieszkaniach i domach w stylu nowoczesnym.

Zwłaszcza niewielkie żeliwne lub stalowe piece wolnostojące, tzw. kozy, mogą stać się wdzięcznym elementem wystroju przytulnego wnętrza bez względu na jego tradycyjną czy współczesną stylistykę. W pierwszym przypadku dobrym wyborem okażą się modele z fantazyjną ornamentyką i wsparte na eleganckich giętych nóżkach. W drugim z kolei proste, np. walcowate bryły pozbawione dodatkowej dekoracji.

Piece wolnostojące – jakie mają zalety? Kiedy warto po nie sięgnąć?
Autor: materiały prasowe Kratki.com Piece wolnostojące, zwł. w formach nawiązujących do tradycyjnej kozy, świetnie sprawdzają się i we wnętrzach stylizowanych, i w aranżacjach nowoczesnych.

Kominkowe piece wolnostojące: na drewno czy na gaz?

Warto odnotować, że oprócz pieców wolnostojących opalanych drewnem istnieją także gazowe. W odróżnieniu od tradycyjnych, opalanych drewnem, są właściwie bezobsługowe. Nie wymagają rąbania i przynoszenia drew, dokładania do ognia, usuwania popiołu. Ich praca nie wiąże się ponadto z obecnością dymu czy kurzu, które są wdzięcznym, ale nie zawsze pożądanym elementem pracy standardowego pieca. Dzięki technologii gazowej korzystanie z wolnostojącego pieca w domu lub mieszkaniu okazuje się jeszcze wygodniejsze, jeszcze bardziej komfortowe.