Pałacowe oświetlenie, czyli żyrandole w roli głównej: 20 zdjęć wnętrz

2014-11-14 13:26

Wydawało ci się, że żyrandol to element dekoracji wnętrz, który na zawsze pozostanie tylko i wyłącznie ozdobą starych kamienic i pałaców? Błąd! Żyrandole jako główne oświetlenie sprawdzają się zarówno w wysmakowanych, pełnych przepychu aranżacjach, bardziej stonowanych, klasycznych pomieszczeniach, jak i ultranowoczesnych wnętrzach. 

Spis treści

  1. Żyrandol jako główna dekoracja wnętrza
  2. Kryształowy żyrandol: oświetlenie salonu
  3. Jak wyczyścić żyrandol: kryształowy, z metalu, z mosiądzu, z kutego żelaza

Żyrandol to wyjątkowa forma oświetlenia. Nadaje wnętrzu, które zdobi eleganckiego, dostojnego charakteru, wypełnia je efektownymi refleksami i skutecznie podkreśla dany fragment pomieszczenia. Nie warto rezygnować z żyrandoli na rzecz plafonów, kinkietów czy innych form oświetlenia – blask, elegancja i okazała forma żyrandola w magiczny sposób rozświetla wnętrze, nadając mu wyjątkowego charakteru.

Żyrandol jako główna dekoracja wnętrza

Podczas projektowania mieszkania najpierw należy przemyśleć, gdzie co stanie, by potem w odpowiedni sposób zaplanować oświetlenie poszczególnych pomieszczeń. Tyczy się to także dekorowania wnętrz przy pomocy żyrandoli. Jeśli w salonie znajduje się strefa jadalniana, żyrandol możesz powiesić nad stołem lub na środku pokoju, ale wtedy nad stołem zaplanuj dodatkowe oświetlnie. Z kolei jeżeli wnętrze służy tylko i wyłącznie do wypoczynku, możesz zastosować dwa rozwiązania – ulokować żyrandol w centrum salonu, nie bacząc na rozstawienie sprzętów, albo usytuować go nad stolikiem kawowym, blisko kanap. W ten sposób zaznaczysz najważniejsze miejsce w pokoju.

Kryształowy żyrandol: oświetlenie salonu

Uniwersalny i zawsze modny jest klasyczny kryształowy żyrandol. Choć kojarzy się z przepychem, doskonale sprawdza się właściwie w każdym wnętrzu: tradycyjnym, nowoczesnym czy nawet industrialnym. Girlandy kryształowych łez i sopli, którymi zazwyczaj ozdabiane są żyrandole, wieczorem „sieją” światłem na całe wnętrze. Jeśli powiesimy kryształowy żyrandol na tle dużego lustra nie tylko zyskuje on w odbiciu brata-bliźniaka, lecz także zwielokrotnia ilość światła w pokoju dziennym. Jednak ten element dekoracji wnętrz wcale nie musi być wykonany ze standardowych materiałów – na rynku znaleźć można żyrandole ze szkła, tworzyw sztucznych, a nawet z drewna. Aranżując oświetlenie z użyciem żyrandola należy również zwrócić uwagę na proporcje lampy w odniesieniu do wysokości i powierzchni pokoju, aby nie wybrać zbyt małego żyrandola do dużego pomieszczenia ani zbyt dużego do małego wnętrza.

Jak wyczyścić żyrandol: kryształowy, z metalu, z mosiądzu, z kutego żelaza

Jak umyć kryształowy żyrandol? Elementy konstrukcyjne żyrandola należy odkurzać na sucho pędzlem lub miotełką z piór. Aby umyć kryształy, bawełnianą rekawiczkę nasącz lekko płynem do mycia szyb, włóż ją na rękę i obejmując każdy kryształ od dołu, lekko go przecieraj. Jak czyścić żyrandol z metalu? Elementy chromowane żyrandola myjemy wodą z detergentem, potem płuczemy samą wodą i wycieramy do sucha.Jak czyścić żyrandol z mosiądzu? Jeżeli mamy żyrandol z mosiądzu, to do jego czyszczenia używamy mleczka, np. Kiwi do miedzi i mosiądzu, lub możemy też użyć pasty do instrumentów muzycznych (trąbek itp.). Jak czyścić żyrandol z kutego żelaza? Jeśli mamy żyrandol z kutego żelaza to możemy go wyczyścić naftą.

Nasi Partnerzy polecają