Paląc w kominku, walczysz ze smogiem. Jak to osiągnąć?

Wbrew różnym mitom wykorzystanie odpowiedniego drewna do kominka nie stanowi obciążenia dla środowiska. Istotne są również dobre metody palenia, a przede wszystkim kominki, które maksymalnie wykorzystują energię cieplną powstającą podczas spalania paliwa. Jak zatem skutecznie walczyć ze smogiem za pomocą swojego kominka? O tym przeczytasz niżej.

Jak palić w kominku i walczyć ze smogiem?
Jak palić w kominku i walczyć ze smogiem?
Jak palić w kominku i walczyć ze smogiem?
Jak palić w kominku i walczyć ze smogiem?
Jak palić w kominku i walczyć ze smogiem?

Drewno z korzyścią dla środowiska

Przede wszystkim należy obalić kilka mitów związanych ze szkodliwością opalania drewnem dla środowiska. Zgodnie z jedną z powszechnych opinii piece opalane drewnem emitują najwięcej zanieczyszczeń, bo drewno stanowi najbardziej szkodliwe i najmniej ekologiczne paliwo. Tymczasem wcale nie jest to prawda – najwięcej zanieczyszczeń emitują bowiem te piece, do których wrzucane są śmieci, złej jakości węgiel, tworzywa sztuczne, opakowania, stare meble, sprzęty elektroniczne, szkło, butelki plastikowe, stare gazety, gumy. Spalanie wymienionych rzeczy jest karygodne i szkodliwe, natomiast palenie dobrym drewnem przyczynia się do zmniejszenia emisji spalin.

Często też twierdzi się, że palenie drewnem jest nieefektywne, a to kolejny mit. – Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej, z którymi współpracujemy w ramach kampanii „Nie rób dymu”, obliczyli, że ogrzewanie przy pomocy drewna 120 m2 powierzchni przez cały sezon grzewczy jest tańsze o ponad 1000 zł złotych od ogrzewania olejem opałowym, gazowego, elektrycznego sieciowego i olejem opałowym – mówi rzecznik prasowy akcji „Nie rób dymu”. Oznacza to, że nie tylko możliwe jest ogrzanie przy użyciu pieca lub kominka dużej powierzchni, lecz także że nie potrzeba wcale wydawać na to fortuny. Stosując się do zasad odpowiedniego palenia drewnem, można zaoszczędzić nawet do 30 proc. kosztów ogrzewania.

Co zaś z potencjalną uciążliwością dla sąsiadów i domowników? Tu trafiamy na kolejny mit, podczas gdy prawda leży gdzie indziej. Właściwe ustawienie drewna w kominku i prawidłowe jego rozpalenie gwarantuje większą produkcję ciepła, a także sprawia, że substancje lotne nie uciekają z dymem, lecz spalają się w piecu. Kawałki drewna należy układać w kominku tak, by nie przylegały do siebie całą swoją długością. Podpalając je od góry, wydłużymy czas palenia.

Warto też pamiętać, że drewno znajduje się w grupie najtańszych materiałów opałowych. Odpowiednio suche (sezonowane co najmniej dwa lata) i wysokiej jakości jest niezwykle ekonomicznym oraz nieszkodliwym dla powietrza materiałem. Najlepiej używać drewna z drzew liściastych (buku, brzozy, dębu) i zwracać uwagę na to, czy jest zdrowe i wolne od żywic.

Jak ekologicznie palić w kominku?

 

1. Nie rób dymu, czyli staraj się palić tak, aby piec emitował jak najmniej szkodliwych substancji i marnował jak najmniej paliwa.

2. Pamiętaj, że razem z dymem puszczasz swoje pieniądze, bo substancje lotne w nim zawarte powinny spalić się w piecu i dostarczyć więcej ciepła.

3. Zastosuj rozpalanie od góry, czyli najbardziej efektywną metodę palenia. Wystarczy wrzucić porcję opału, a rozpałkę umieścić na górze.

4. Palenie od góry ma charakter cykliczny, to znaczy, że zamiast dokładać opał – po wypaleniu porcji – rozpalasz palenisko jeszcze raz z nową porcją opału. Żar przenosi się od góry do dołu, dzięki czemu substancje lotne nie uciekają z dymem, ale palą się w piecu i przekładają na większą produkcję ciepła.

Wybór odpowiedniego drewna

Drewno, którym palimy w kominku, to jeden z ważniejszych elementów wpływających na ekonomię palenia. Za najlepszy materiał uznaje się drewno liściaste o niewielkiej zawartości związków żywicznych. Na jego jakość jako paliwa wpływa m.in. gęstość i twardość, wysoką wartość opałową uzyskamy zaś tylko z drewna dobrze wysuszonego. Do opalania używajmy rekomendowanych przez producenta materiałów – nie zaburzą one pracy urządzenia, a dodatkowo zyskamy gwarancję, że emisja ich spalin zgodna jest z obowiązującymi normami.

W kominku nie powinniśmy palić drewnem iglastym. Zawiera ono dużo żywicy, która parując, może tworzyć na wewnętrznych powierzchniach kominka i przewodu dymowego tłusty, trudny do usunięcia osad. Nie zapominajmy też, że mokre drewno o niskiej wartości opałowej pali się nieefektywnie i krótko, wydzielając przy tym dużą ilość sadzy oraz smoły.

Jako materiału opałowego nie używajmy także drewna lakierowanego, klejonego ani zabezpieczonego środkami chemicznymi. Chodzi nie tylko o ryzyko zniszczenia wkładu kominkowego przez agresywne substancje chemiczne, ale przede wszystkim ich szkodliwe oddziaływanie na środowisko i zdrowie człowieka.

 Jak palić w kominku? Walka ze smogiem

Kominek powietrzny Lucy 12 Slim BS prawy

Fot. Kratki.com

Niewłaściwy materiał opałowy – czym to grozi?

Spalanie mokrego i „miękkiego” drewna nie zapewni właściwego ogrzania, a dodatkowo może prowadzić do osadzania się w przewodach spalinowych nalotu niszczącego przewód kominowy. Nie zapominajmy także o powstającej wtedy sadzy, która w wyniku spalania złego gatunku drewna nadmiernie osadza się na szybie i powoduje zabrudzenia trudne do usunięcia.

Błędy, których należy unikać

Wciąż najczęściej powtarzającym się błędem jest wykorzystywanie niewłaściwego materiału opałowego, co wynika najczęściej z niewiedzy. Stawiajmy na wysokiej jakości, suche drewno, które odpowiednio ogrzeje dom i nie spowoduje cofania się dymu w kominie. Nie zapominajmy także o regularnym czyszczeniu kominka z popiołu – pozwoli to zachować we wkładzie odpowiedni obieg powietrza. Zatroszczmy się ponadto o cykliczne przeglądy kominków i sprawdzanie ich drożności.

Ocena: 0
Zdjęcia: Kratki.com

POLECANE ARTYKUŁY