Urządzając nowoczesny salon powinniśmy kierować się tym co lubimy robić w wolnym czasie. Zdecydujmy, co w naszym nowoczesnym salonie powinno zająć najwięcej miejsca. Jeśli lubimy oglądać filmy zainwestujmy w wygodną sofę i dobry telewizor. Jeśli natomiast lubimy czytać, urządźmy salon z wygodnym fotelem lub szezlongiem przy nowoczesnym, minimalistycznym kominku. Jeśli naszą pasją jest gotowanie i przyjmowanie gości połączmy nowoczesny salon z kuchnią, wstawmy duży i wygodny stół, który pozwoli na realizacje pasji kulinarnych. W nowoczesnym salonie bardzo istotną rolę odgrywa światło. Zarówno dzienne jak i sztuczne. Raczej nie zasłaniamy firankami dużych okiem. Jako wykończenie okien stosujemy zasłony, bądź prawie przezroczyste panele, które mają za zadanie oddzielić wnętrze naszego salonu od sąsiadów jednocześnie wpuszczając jak najwięcej światła dziennego. Projekt salonu musi być dopasowany do naszego stylu życia.

Nowoczesny salon: wygodne meble to podstawa

Wygodna, miękka sofa na której można się wyciągnąć po całym dniu przed telewizorem lub z książką to podstawa każdego nowoczesnego salonu. Właśnie dlatego takim uznaniem cieszą się modułowe sofy, które umożliwiają różnorodne ustawienie poszczególnych elementów  w zależności od sytuacji. Równie istotnym elementem są meble wykonane na wymiar, dopasowane do skali wnętrza i do naszych potrzeb. W nowoczesnym salonie nie ma dużo rzeczy na wierzchu. Zazwyczaj większość jest schowana w specjalnie zaprojektowanych schowkach, a tylko nieliczne, szczególne przedmioty są eksponowane, by cieszyły nasze oko.

Nowoczesny salon: łączyć z kuchnią czy nie?

To zależy czy gotowanie jest naszą pasją czy nie. Jeśli nie przepadamy za gotowaniem połączmy salon z niewielkim aneksem kuchennym lub zaplanujmy kuchnię w osobnym pomieszczeniu. Jeśli natomiast gotowanie sprawia nam dużą przyjemność i spędzamy w kuchni sporo wolnego czasu  połączmy nowoczesny salon z kuchnią. Będziemy mieli podczas przygotowywania posiłków kontakt z resztą domowników. Również podczas spotkań ze znajomymi  będziemy mogli wspólnie gotować i przebywać cały czas razem.

Nowoczesny salon: kolory i dodatki

Nowoczesny salon jest zazwyczaj harmonijny kolorystycznie i dopracowany w każdym detalu. Lepiej odpoczywa się gdy nie atakuje nas feeria kolorów i faktur. Dobrze jest zdecydować się na przykład na monochromatyczną paletę kolorów i wtedy pobawić się różnymi fakturami. Jeśli natomiast lubimy otaczać się kolorami nie mnóżmy form i faktur.  Znakomitym sposobem na wykończenie i nadanie indywidualnego charakteru naszemu salonowi jest zastosowanie nowoczesnych okładzin ściennych. Mogą to być dobrze znane tapety, ale i okładziny z lakierowanego mdf-u czy tapicerka z przyjemnej w dotyku, nowoczesnej, nie pochłaniającej kurzu tkaniny. Nowoczesny efekt można osiągnąć eksponując na fragmencie ściany starą cegłę, obudowaną dookoła gładką ścianą z karton – gipsu. W nowoczesnym salonie nie może zabraknąć starannie przemyślanego oświetlenia. W ten sposób możemy wydzielić różne strefy – strefę odpoczynku, strefę jedzenia czy strefę zabawy. Dobrze jest rozdzielić oświetlenie na główne, rozproszone i punktowe, wydzielające poszczególne strefy i podkreślające wyjątkowe detale wyposażenia.