Nowoczesne wnętrza to ponadczasowe przestrzenie urzekające wysmakowanym stylem, elegancką prostotą, a przy tym wszystkim niecodziennym charakterem. Mimo wyznawanej wartości „mniej znaczy więcej", efektownie podkreślają to, co we wnętrzu najważniejsze. Stonowana kolorystyka, prostota form i mieszanka materiałów tworzą zaskakujące i jednocześnie urzekające szykiem przestrzenie w stylu nowoczesnym.

Nowoczesne wnętrza: pochwała prostoty i minimalizmu

Styl nowoczesny charakteryzuje swoboda w łączeniu różnych materiałów. Stal, szkło czy kamień, a ich surowość przełamywana drewnem - to materiały z upodobaniem wykorzystywane w nowoczesnych wnętrzach. Coraz częściej w przestrzeniach tych możemy spotkać cegłę czy beton - materiały z pozoru zarezerwowane dla stylu industrialnego. Nowoczesne przestrzenie to wnętrza lubiące monochromatyczność. Kolory stosowane są z umiarem i wyważeniem. Za podstawową barwę uważana jest czysta biel. Coraz częściej przeplata się ona z ponadczasową szarością czy klasyczną czernią. Pamiętajmy, że styl nowoczesny nie oznacza jednak całkowitej rezygnacji z koloru. Ożywieniem we wnętrzu mogą być mocniejsze kolorystycznie dodatki, które będą nadawały przestrzeni wyjątkowego charakteru. Każda zabawa z kolorem wymaga jednak wyważenia i wyczucia smaku. Nowoczesne wnętrza nie lubią komplikowania, a cenią prostotę. Także w meblach. W przestrzeniach urządzonych w stylu nowoczesnym królować będą meble proste, o geometrycznych kształtach. Nie znajdziemy w nich zbędnych bibelotów i dekoracji.

Styl nowoczesny we wnętrzu: postawmy na otwartość

Nowoczesne wnętrza będące pochwałą przestrzeni, bardzo często stawiają na otwartość. Zaciera się granice pomiędzy przestrzeniami, projektując otwarte, a jednocześnie niezwykle funkcjonalne wnętrze. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest otwarcie kuchni na salon czy też połączenie kuchennego wnętrza z jadalnią. Wyznacznikiem poszczególnych stref w mieszkaniu nie są ścianki, a rozwiązania o wiele ciekawsze i oryginalniejsze. Granice pomiędzy pomieszczeniami zostają umownie wyznaczone za pomocą koloru czy też wykorzystania zróżnicowanych materiałów. Dopełnieniem nowoczesnego projektu wnętrz będzie odpowiednio dobrane oświetlenie. Za jego pomocą możemy dowolnie kreować przestrzeń, maskując jej mankamenty, a podkreślając zalety. Absolutnym niezbędnikiem jest oświetlenie ogólne, oświetlające cały wnętrze. Przestrzeń poszczególnych stref możemy wyznaczyć także za pomocą oświetlenia bocznego, dodatkowego. Zwróćmy uwagę na to, że nowoczesne wnętrza, na pozór chłodne i sterylne, mogą nabrać wyjątkowej przytulności właśnie za pomocą zastosowanego w nich oświetlenia.