Nowoczesne meble drewniane: powrót trendu na aranżacje wnętrz meblami z litego drewna!

Za co kochamy meble drewniane? Obowiązujący trend powrotu do naturalnych materiałów i tradycyjnego rzemiosła, przyniósł ze sobą „starą modę” na meble drewniane! Komody, półki, łóżka, stoły – drewnem otaczać się chcemy w każdym pomieszczeniu. Drewniane meble do salonu, sypialni czy łazienki to absolutny MUST HAVE tego sezonu.

Łóżko drewniane z zagłówkiem i stolikami nocnymi
Meble drewniane inspirowane naturą
Stół industrialny z drewnianym blatem
Drewniane meble w salonie
Drewniane krzesła: nowe spojrzenie na klasyczne rzemiosło

Po wieloletniej modzie na ławy, szafki i meblościanki z płyt wiórowych, zaczynamy na powrót odnajdywać wartość w meblach trwałych, solidnych i dobrze zaprojektowanych. Takich, które spełniać będą swoje funkcje przez lata, a ich design nigdy nie wyjdzie z mody. Drewno to materiał ciepły, budzący pozytywne i relaksacyjne skojarzenia. Otoczeni naturą we wnętrzach, w tym również drewnianymi meblami, lepiej wypoczywamy. We wnętrzach z drewnianymi meblami panuje atmosfera przytulności i ciepła, nawet jeśli ich forma jest na wskroś nowoczesna. Ponadto meble drewniane pięknie się starzeją, a patyna czasu działa często wyłącznie na ich korzyść. Oto kwintesencja urody i wartości mebli drewnianych - mebli na lata!

Meble drewniane: oderwane od rzeczywistości

Nowoczesne meble drewniane, choć rodzajem mebli w których powracają (komody, toaletki, stoły) nawiązują do tych z pierwszej połowy XX wieku – masywnych i ciężkich mebli z litego drewna, w swojej współczesnej wersji łączą trwałość i solidność masywnych mebli drewnianych z lekkim i prostym designem, spopularyzowanym szczególnie w projektach mebli lat ’60 i ’70. Dotychczas masywne korpusy mebli z litego drewna, w nowoczesnej ich odsłonie zostały odczarowane za sprawą lekkich form wykończenia projektów. Stąd nowoczesne meble drewniane zgodne z najnowszymi trendami, dają wrażenie solidności i lekkości zarazem. Konstrukcje „nie dotykające ziemi”, w których bryła mebla wsparta jest na centralnie umieszczonym podeście, niejako odrywa mebel od ziemi. Podobny efekt daje umieszczenie bryły mebla drewnianego na nieproporcjonalnie lekkich nóżkach. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom projektowym współczesne meble drewniane nabierają nowej i ponadczasowej jakości, która doskonale wpisuje się w nowoczesne aranżacje wnętrz i obowiązujące trendy wnętrzarskie.

Meble drewniane: romans drewna z metalem

Nowoczesne projekty mebli drewnianych, dążące do spotęgowania wrażenia lekkości mebla, oprócz nadawania meblom drewnianym prostych i bezpretensjonalnych form, często łączą je z innymi materiałami, np. metalem. Metalowe stelaże, opaski czy nóżki drewnianych łóżek bądź stolików kawowych ciekawie kontrastują z naturalnym, litym drewnem i zwracają uwagę na usłojenie i wykończenie drewnianego rysunku blatu czy obudowy. Do tego lekka, ażurowa konstrukcja metalowego stelażu nie obciąża mebla i dodaje mu oddechu we wnętrzu.

Meble drewniane: drewno i szkło

Nowoczesne drewniane stoły od klasyków "stołowego" designu odróżnia sposób czerpania inspiracji z kultowych projektów i wypracowanych dotąd ponadczasowych rozwiązań. Przestronne stoły drewniane do jadalni, w nowoczesnej odsłonie łączą w sobie pokaźny blat z litego drewna i lekką podstawę. Masywny blat wsparty na drewnianych kozłach  (inspirowanych projektami funkcjonalnych i lekkich stołów kreślarskich) w całości daje wrażenie lekkości. Mebel nie nachalnie wkrada się zatem w przestrzeń aranżacji, nie przytłaczając jej swoim surowcem. Za to jeśli zamiast drewnianego blatu stół wyposażony zostanie w taflę hartowanego szkła, stół nabierze jeszcze bardziej współczesnego charakteru. Połączenie drewna i szkła daje bardzo ciekawe, przestrzenne projekty stołów i mebli do pokoi dziennych, które w intuicyjny sposób adaptują się do większości wnętrz.

Szklany stolik kawowy
camera

Modne stoliki kawowe: nowoczesne aranżacje

LISTA ZAKUPÓW

Meble drewniane: drewno i tapicerka

Tapicerowane zagłówki łóżek o drewnianym stelażu to mariaż tego co wciąż modne (miękkie, modułowe i tapicerowane wykończenia łóżek sypialnianych) z tym, co ponadczasowe i trwałe – drewnem. Nowoczesne łóżka drewniane nie są przestylizowane. To raczej proste i z pozoru masywne konstrukcje, czasem łączone z metalem (metalowe okucia stelaży, unoszące mebel) bądź umieszczane na centralnym cokole, który optycznie odrywa mebel od ziemi. To sprawia, że drewniane łóżko nie góruje nad aranżacją sypialni, a jedynie stanowi jej element składowy. Tapicerowany zaś zagłówek nowoczesnwego, drewnianego łóżka do sypialni - czy to zintegrowany z łóżkiem czy też wystepujący niezależnie - to niezwykle ocieplający element aranżacji sypialni, jak najbardziej wpisujący się w obowiązujące trendy i modę na naturę i drewno we wnętrzu.

Więcej inspiracji:

Beżowy baldachim
camera

Łóżko z baldachimem: królewska i wytworna ozdoba

LISTA ZAKUPÓW

Nowoczesna sypialnia
camera

Szare narzuty na łóżko: elegancki element sypialni

LISTA ZAKUPÓW

Łazienka w styl skandynawskim
camera

Łazienka w stylu skandynawskim: drewno, jasne kolory, meble vintage

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 5
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Materiały prasowe Dutchhouse HKliving, materiały prasowe, Mariusz Bykowski, Materiały prasowe Miloo Home, Łukasz Kozyra, Le Pukka materiały prasowe, Thinkstockphotos.com, Materiały prasowe firmy, Materiały prasowe Porro, Michał Skorupski, materiały prasowe Alki, materiały prasowe Benjamin Moore, Materiały prasowe House Doctor

POLECANE ARTYKUŁY