Nowoczesna aranżacja wnętrz. Modne wnętrza - czy na pewno są dla nas wygodne?

„Aranżacja wnętrza w nowoczesnym stylu” - to najczęstsze określenie wystroju wnętrza, które powierzchownie oznacza, że jest ono modne - na czasie, na topie. Nowoczesna aranżacja wnętrz „próbuje” nas przekonać, że właśnie taki styl będzie dla nas odpowiedni. Co kryje się za określeniem „modne wnętrza”? Co dokładnie odzwierciedla nowoczesny styl wnętrza?

nowoczesne wnętrze
nowoczesne wnętrze
Aranżacja salonu w szarościach
Nowoczesne wnętrze
nowoczesny salon

Ze znanych nam pierwszych wyobrażeń, nowoczesny styl wnętrza kojarzy się z minimalizmem, prostotą, otwartą przestrzenią, z nowymi formami. Oprócz tego, coraz częściej określeniem nowoczesna aranżacja wnętrz nazywa się wystrój, w którym wykorzystuje się również inne style, przeciwne i odmienne w każdej formie i wyrazie oraz kontrastuje się je z modernizmem. Przykładem może być powrót do łask łączenie w aranżacji wnętrz wszelkich staroci, podjęcie zagadnienia recyklingu, a także szeroko pojmowane wykorzystanie i adaptacja zabytkowych budynków, ze zmianą funkcjonowania ich wnętrz. Określenie kryjące w sobie mnogość zasad i funkcji, za każdym razem opiera się na innych, w danej chwili modnych i bardziej preferowanych hasłach.

Nowoczesna aranżacja wnętrz: ABC stylu

Myśląc nowoczesna aranżacja wnętrza często nasuwają nam się konkretne rozwiązania, używane najczęściej materiały, firmy oferujące designerskie meble, przedmioty codziennego użytku albo popularni projektanci i architekci wnętrz. Modne wnętrza, w których nowoczesność przybiera różną formę - może przełamywać stereotypy lub częściowo na nich się opierać, może odbiegać od przyjętych zasad, może zaskakiwać prostymi rozwiązaniami lub całkiem abstrakcyjną wizją postrzegania. Takie podejście ma na celu rozbudzenie wyobraźni człowieka, wywołanie emocji, przełamanie granic czy zmianę postrzegania na sprawy ważne oraz te mniej znaczące. Podobnie jak sztuka. Ale czy za tym nie kryje się coś więcej? Owszem. Nowoczesność zachęca do przemyśleń i podjęcia dialogu. To nie tylko ładny przedmiot, czy wnętrza, które w tej chwili uważane są za „modne”, być może rozreklamowane, „rozdmuchane” tylko po to, aby wszyscy zachwycili się i zapragnęli również mieć „to” u siebie w najbliższym otoczeniu. Pytanie: czym „to” jest dla nas? Dlaczego chcemy mieć nowoczesne wnętrza? Czy tak łatwo i szybko powinniśmy z tego korzystać? Dlaczego urządziliśmy nasze wnętrza tak, a nie inaczej? Jaką mamy z tego korzyść?

Modne wnętrza

Dziś, nie jest najważniejsze po prostu „mieć”, „kupić”, czy „wstawić” mebel do mieszkania według tego, co dyktują wnętrzarskie trendy. Szybko, bez namysłu, aby tylko było „modnie”. Dlatego nie dziwmy się, kiedy czujemy się we własnym domu obco, a modne wnętrza wydają się zimne i bez życia. Cóż się dziwić, nie oczekujmy zbyt wiele skoro urządziliśmy je wedle czyjegoś zamysłu „modnie”, prosto w całości z katalogu, całkowicie bez zaangażowania. Dzisiejsza nowoczesna aranżacja wnętrz kryje za sobą większą głębię, potrzebę człowieka, rozeznanie tematu oraz analizę. Wykorzystuje szacunek do przeszłości z dużym naciskiem na komfort teraźniejszości oraz bierze pod uwagę przyszłość. Dlatego tak ważne jest wnętrze dostosowane do naszych potrzeb, urządzone zgodnie z naszym trybem życia, przekonaniami, wartościami i upodobaniami estetycznymi. W aranżacji wnętrz liczy się każdy, nawet najmniejszy szczegół charakteryzujący nas, dzięki temu udaje nam się wydobyć indywidualizm. To właśnie indywidualizm jest najbardziej ceniony i „modny”, ponieważ w nim można odnaleźć siebie, unikatowość i wyjątkowość formy i wyrazu. Projektanci i architekci podpowiadają przede wszystkim jak „umeblować” wnętrza funkcjonalnie, co dla nas powinno być priorytetem na co dzień. Dzięki temu polepszy się komfort naszego mieszkania. A o tym, czy wizualnie podoba się nam aranżacja wnętrza, powinniśmy sami sobie odpowiedzieć na to pytanie. To my powinniśmy zadecydować w jakim kierunku pójść – albo świadomie, albo po omacku, wedle dyktowanej mody. Nie warto zatracać się w otaczającym nas świecie, wsiąkać w niego i brać garściami to, co nam oferuje. Czasami lepiej jest wykorzystać własne pomysły w aranżacji wnętrz i realizować je – samodzielnie lub z pomocą architektów i dekoratorów, którzy albo utwierdzą nas w swoich wizjach, albo pomogą nadać im lepszą formę, która uwzględni nasze wymagania. Wnętrze jest dla nas, a nie my - dla wnętrza.

Ocena: 0
Tekst: Aleksandra Placek Zdjęcia: Małgorzata Góra, Michał Mrowiec, Rafał Lipski, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY