Zakup mieszkania to poważny wydatek. Mieszkania są wciąż drogie, dlatego warto kupować z rozsądkiem dobrego przedsiębiorcy. Co więc zrobić, aby osiągnąć niższą cenę mieszkania?  Najpierw radzimy po prostu wybierać mieszkanie, takie,w którym będziemy się dobrze czuć, a następnie zastanawić się, jakie jego cechy mogą być podstawą do negocjacji. Oto najczęstsze powody, które gwarantują wynegocjowanie obniżki na zakup nowego mieszkania.

Ceny mieszkań: niższa cena nowego mieszkania

  • Jeśli wszystkie okna mieszkania wychodzą na ruchliwa ulice – istniejąca lub planowana, to podstawowy i częsty powód udanej negocjacji .
  • Argumentem w negocjacjach mogą być niższe ceny u konkurencji budującej po sąsiedzku; porównujemy lokale o podobnym metrażu, standardzie wykończenia, położeniu w budynku i względem stron świata.
  • Dobrze rokują mieszkania, do których można zajrzeć z chodnika lub z sąsiednich budynków, np. lokale na niskim parterze, bez ogródka.
  • Targujmy się, kiedy widok jest nieciekawy: okna wychodzą na magazyny, garaże, śmietniki, zsypy, zabałaganione podwórko sąsiadów – argumenty z kategorii „śmieci” są najskuteczniejsze, dotyczą nie tylko estetyki, ale i zdrowia.
  • Negocjować należy, gdy spodziewamy się hałasów (zgrzytającej bramy, tirów jadących o świcie z towarem do pobliskich sklepów).
  • Mieszkanie nad hala garażowa można kupić taniej, wyrażając głośno obawy, czy aby nie będzie ciągnęło chłodem od podłogi; warto tez poruszyć problem akustyki.
  • Ważne jest nasłonecznienie – na wizualizacjach wszystko pięknie wygląda, ale trzeba spojrzeć na plan, czy przypadkiem nie będzie ciemno i ponuro – to tez argument (dobry w ostatniej fazie inwestycji, gdy deweloper nie może zaproponować podobnego, ale jaśniejszego mieszkania, bo już je sprzedał). Podobnie w przypadku kiepskiego rozkładu mieszkania.