Mikrokawalerka – wady i zalety. Jak urządzić bardzo małe mieszkanie?

2022-07-11 15:15

Mikrokawalerka to mieszkanie, którego powierzchnia waha się od 12 do 23 metrów kwadratowych. Mimo niewielkiego metrażu popyt na tego typu lokale rośnie w zawrotnym tempie. Czy warto inwestować w mikrokawalerkę? Jakie są wady i zalety mieszkań o tak małej powierzchni? Jak urządzić mikroapartament, by wydał się optycznie większy?

Kawalerka
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Spis treści

  1. Dla kogo mikrokawalerka?
  2. Jak wygląda dobra mikrokawalerka?
  3. Zalety i wady mikrokawalerki
  4. Jak urządzić mikrokawalerkę?
  5. Zainspiruj się! Zobacz, jak urządzić małe mieszkanie

Dla kogo mikrokawalerka?

Mikrokawalerka jest specyficznym typem mieszkania, w którym nie każdy będzie chciał i mógł mieszkać. Mikrokawalerki na pewno nie nadają się dla rodzin z dziećmi, a nawet para może mieć problem z użytkowaniem tak niewielkiej przestrzeni. Kawalerki poniżej 23 metrów kwadratowych sprawdzą się doskonale jako mieszkania dla singli, studentów i ogólnie osób, które nie spędzają w swoim „M4” zbyt dużo czasu.

Dzisiaj coraz chętniej zmieniamy pracę i miejsce zamieszkania. Lubimy niezależność i nie przeszkadza nam częsta zmiana lokum, dlatego mikrokawalerka to świetna opcja dla osób, które regularnie podróżują służbowo. Dla studentów lub osób, które nie mają dużej zdolności kredytowej zakup mikrokawalerki może być dobrą inwestycją, zwłaszcza przez dość nioską cenę i duży popyt na tego typu nieruchomości.

Jak wygląda dobra mikrokawalerka?

By mikrokawalerka była atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów i wynajmujących powinna spełniać kilka warunków. Na rynku dużo jest małych mieszkań, które przez niekorzystną lokalizację i wystrój nie wykorzystują swojego ogromnego potencjału.

Czym charakteryzuje się dobra mikrokawalerka? Przede wszystkim usytuowana jest w atrakcyjnej lokalizacji, na przykład w centrum miasta, blisko sieci komunikacyjnej, atrakcji turystycznych lub uniwersytetu. Zakup lub wynajem mikrokawalerki na przedmieściach nie jest do końca dobrym pomysłem. Po drugie, dobra mikrokawalerka jest urządzona w przemyślany i funkcjonalny sposób. Ważne jest, by wydawała się przestronna i większa niż w rzeczywistości jest. Dzięki kilku sztuczkom można uzyskać ten efekt.

Nie warto zapełniać mikrokawalerki stosem rzeczy, ponieważ na tak małej przestrzeni może być to zgubne. Warto zwrócić uwagę, by mikrokawalerka miała balkon, który optycznie powiększy przestrzeń. Dobra mikrokawalerka powinna również mieć małą piwnicę lub komórkę lokatorską, w której można przechowywać rzeczy i nie zabierać przestrzeni w mieszkaniu.

Zalety i wady mikrokawalerki

Mikrokawalerka zazwyczaj składa się z dwóch pomieszczeń: pokoju z aneksem kuchennym i łazienki. Mimo niewielkiego metrażu tego typu mieszkania mają dużo zalet. Jednym z ważniejszych powodów, by kupić mikrokawalerkę, jest jej dość niska cena. Jeżeli nie stać nas, by zainwestować w mieszkanie o tradycyjnym metrażu, albo mamy niewielką zdolność finansową, mikrokawalerkę możemy kupić już za 100 tysięcy złotych (około 140 tysięcy złotych w Warszawie). Za jakiś czas zakupioną mikrokawalerkę będziemy mogli sprzedać lub wynająć i zyskać niezły pasywny przychód.

Kolejną zaletą mikrokawalerek jest ich niewielki koszt eksploatacji – mieszkając w mikrokawalerce, mamy szansę zużywać mniej gazu, wody i prądu. Ponadto, tak małe mieszkania zazwyczaj mają ciekawą architekturę wnętrz. Antresole, składane stoły, wysuwane blaty to tylko kilka rozwiązań, które ułatwiają użytkowanie mikrokawalerki.

Niestety, jak każde mieszkanie, mikrokawalerki również mają swoje wady. Wiele osób nie jest w stanie długo funkcjonować na tak niewielkich przestrzeniach. Mieszkanie o metrażu poniżej 23 metrów kwadratowych wymaga odpowiedniego wystroju, by nie przytłaczało, a o to nie trudno. Dużą wadą mikrokawalerki jest również jej z pozoru niska cena. Owszem, jeżeli nasz budżet nie pozwala na kupno normalnego mieszkania, mikrokawalerka jest dobrym wyjściem. Jednak, gdy porównamy cenę za metr kwadratowy zwykłego mieszkania i mikrokawalerki może się okazać, że w przypadku małej kawalerki płacimy dużo więcej. Czasem wystarczy dopłacić kilkadziesiąt tysięcy, by kupić lokum o tradycyjnym metrażu.

Jak urządzić mikrokawalerkę?

Urządzanie mikrokawalerki wcale nie musi być trudne. Wystarczy pamiętać o kilku istotnych zasadach, optycznie powiększą nasze mini-mieszkanie. Doskonale, jeżeli dysponujemy lokum o wysokim suficie, wtedy z łatwością wykorzystamy przestrzeń, umieszczając łóżko na antresoli. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na tego typu rozwiązanie, wybierzmy składaną sofę lub półkotapczan, który z łatwością schowamy w szafie w razie potrzeby.

Ważnym wyborem będzie również kolor ścian. Im jest jaśniejszy, tym nasze mieszkanie nabierze przestrzeni. Do małych kawalerek doskonale pasować będą kolory takie jak beż, kość słoniowa i écru. Podłoga również nie powinna być ciemna, a jeśli to możliwe, warto, by była jednolita na całej powierzchni mieszkania, dzięki temu uzyskamy efekt przestronności.

Wybór mebli również ma istotny wpływ na optycznie powiększenie mikrokawalerki. Jasne, najlepiej białe meble z błyszczącymi frontami będą odbijać światło i wtopią się w przestrzeń. Dobrze, by do mikrokawalerki wpadało dużo naturalnego światła, dlatego zadbajmy o przeszklenia i nie zasłaniajmy okien ciężkimi, ciemnymi zasłonami i firanami.

Oprócz światła dziennego dobrze doświetlić pomieszczenie lampami, np. kinkietami, lampami stojącymi, LEDami itd. Kilka źródeł światła skutecznie powiększy przestrzeń. Podobny efekt uzyskamy, umieszczając w mikrokawalerce duże (najlepiej pionowe) lustra.

Zainspiruj się! Zobacz, jak urządzić małe mieszkanie

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?