Jeśli lubisz białe ściany w mieszkaniu, a jednocześnie nie chcesz rezygnować z nasyconych kolorów inspiracja twórczością Mondriana jest dla Ciebie. Jest to dobry sposób na wykorzystanie bieli, czerni i trzech kolorów podstawowych w dodatkach w kuchni, salonie, łazience czy przedpokoju. Wnętrze stanie się wesołe ale nie przesłodzone, bo geometryczne. Na początek, jako inspirację lub ćwiczenie można wykorzystać klocki LEGO, tworząc z nich kompozycje kolorystyczne. Inspiracja Mondrianem w aranżacji kolorowego wnętrza jest idealna gdy chcesz mieć bazę wnętrza neutralną, to znaczy białe ściany i jasna posadzkę, a kolorami bawić się przy meblach i dodatkach. I tak w salonie, na jasnej podłodze bardzo dobrze będzie się prezentowała czarna lub antracytowa sofa, a na niej  poduszki w trzech kolorach: żółci, czerwieni i kobaltowego niebieskiego. Nad białym stołem może pojawić się czarna lub czerwona lampa. A dookoła białego lub czarnego stołu idealnie będą pasowały krzesła w tym samym kształcie, ale w trzech rożnych kolorach. Jeśli inwestujemy w meble robione na wymiar można pokusić się o szafę, której fronty będą w trzech nasyconych kolorach, właśnie żółci, kobaltu i czerwieni. Podziały między drzwiami albo obramowanie całej szafy zróbmy z czarnych listew. Ważne by bawić się ilościami poszczególnych kolorów – żółty, czerwony i kobalt  powinny być zastosowane w różnych proporcjach, nigdy po równo. Inspiracja abstrakcją Mondriana sprawdzi się i we wnętrzach nowoczesnych i z dwudziestolecia międzywojennego.

Kolorowe wnętrze: sztuka w łazience i kuchni

Inspiracja Mondrianem dobrze sprawdza się w aranżacji łazienki. Wystarczy zastosować na ścianach białe płytki retro, a na ich tle umieścić szafkę pod umywalkę z frontami szuflad zaprojektowanymi w abstrakcyjny wzór z wykorzystaniem barw mondrianowskich. Jeśli jesteśmy pewni naszego wyboru możemy ułożyć na podłodze kompozycję z płytek w tych kolorach. W kuchni natomiast można wykorzystać czarne AGD: piekarnik, lodówkę i okap i połączyć je z na przykład żółtymi frontami szafkami. Dla bardziej odważnych dobrym pomysłem na kolorowe wnętrza jest zaprojektowanie szafek kuchennych z frontami w różnych kolorach i czarnym blatem. Przy jednokolorowej zabudowie kuchennej  można zaaranżować na ścianie pomiędzy szafkami kompozycję z różnokolorowych płytek.

Kolorowe wnętrze: sypialnia i przedpokój

Właściwie w każde wnętrze, nawet sypialnię czy przedpokój można zaaranżować bawiąc się abstrakcjami mondrianowskimi. W przedpokoju doskonale wygląda zabudowa z szafkami do przechowywania drobiazgów i tapicerowanym siedziskiem w naszych ulubionych kolorach. Przedpokój jest idealnym miejscem  do eksperymentów kolorystycznych, ponieważ nie spędzamy w nim dużo czasu. Ale dobrze by było jednak porządnie przemyśleć tę decyzję, gdyż nie zapominajmy, że przedpokój jest wizytówką domu. W sypialni natomiast lepiej już nie szaleć za bardzo z nasyconym kolorami i nie stosować ich na dużych powierzchniach. Wystarczy kolorowa narzuta na łóżko i poduszki, czy kolorowe szafki nocne.

Możliwości wykorzystania tych wesołych i optymistycznych kolorów jest naprawdę mnóstwo. Jeśli lubimy kolory, nie rezygnujmy z nich aranżując swoje kolorowe mieszkanie. Zastanówmy się jednak dobrze czy wolimy je tylko w dodatkach czy jesteśmy gotowi na duże kolorowe powierzchnie, które z pewnością odwdzięczą się nietuzinkowym wyglądem domu, a my w ten prosty sposób spełnimy marzenie o mieszkaniu ze sztuką we wnętrzach.