Mieszkanie w stylu vintage na warszawskiej Starej Ochocie

Mieszkanie na warszawskiej Ochocie zostało przerobione tak, by spełniało wymagania trzyosobowej rodziny. Projekt wnętrz uwzględniał zachowanie oryginalnych, przedwojennych detali, które są cenną ozdobą mieszkania. Pojawiło się też kilka współczesnych elementów w stylu industrialnym. Zobaczcie jak dwie architektki wnętrz zaprojektowały mieszkanie w przedwojennej kamienicy.

Mieszkanie w przedwojennej kamienicy
Mieszkanie w przedwojennej kamienicy
Mieszkanie w przedwojennej kamienicy
Mieszkanie w przedwojennej kamienicy
HISTORIA_LUBI_SIE_POWTARZAC_026_p-177041

Mieszkanie miało 70 m2, składało się z dwóch pokojów, dużej kuchni, małej łazienki i korytarza. Nie do końca spełniało oczekiwania właścicieli, ale z rzutu wynikało, że da się zmienić układ. Po obejrzeniu od razu wiedzieli, że to jest to czego szukali. Projekt mieszkania powierzyli Agacie Ambrożewskiej i Agacie Krzemińskiej z pracowni A+A.  Wybór był oczywisty. Gospodyni i projektantki przyjaźnią się od lat i rozumieją prawie bez słów.

Projekt wnętrz  - nowa przestrzeń z oryginalnymi detalami

W założeniach najważniejsza była otwarta przestrzeń dzienna – kuchnia z salonem, w którym zmieści się stół na dwanaście osób. Gospodarzom zależało też na jeszcze jednym pokoju, który wydzielili z części kuchni. Niedługo zamieszka w nim kilkumiesięczna córeczka, na razie dzieląca sypialnię z rodzicami. Korytarz w połowie został przeznaczony na szafy i zmienił się w otwarty hol. Wszystkie drzwi, okna i klamki są oryginalne, udało się też odnowić wiekowy parkiet. Architektki postanowiły też skuć tynki w łazience i na suficie nad kuchnią, pokazując oryginalną cegłę. Kilka miesięcy po tym, jak inwestorzy zamieszkali na Ochocie, w suterenie ich kamienicy zwolnił się niewielki lokal, który właścicielka od razu wynajęła. Urządziła w nim zakład szewski i showroom swojej firmy. Historia zatoczyła koło.

Czytaj też: Mieszkanie w kamienicy

 

 Mieszkanie w stylu vinatge na warszawskiej Starej Ochocie

Fot. Martyna Rudnicka

Salon z kuchnią i niebieski kubik pomiędzy…

Uwagę w kuchni przyciąga niebieski drewniany kubik, osadzony w stalowym stelażu. To nietypowa obudowa okapu (modelu podszafkowego). Symbolicznie wyznacza centrum mieszkania, jego  najważniejsze miejsce. Konstrukcja została zaprojektowana przez architektkę i wykonana na zamówienie w pracowni stolarskiej. Salon jest skarbnicą przedmiotów w różnych stylach. Niektóre zostały kupione w sklepikach przy najbardziej znanych muzeach inne w polskich sklepach z meblami vintage. Jest też mini kolekcja porcelany polskich projektantów, między innymi figurek z Ćmielowa.

Aranżacja showroomu

Meble z lat 60. gospodyni dostała od znajomej architektki, jej klienci chcieli się ich pozbyć. Dwie takie same komody odwrócone do siebie plecami zostały połączone półką na skóry, z których robione są buty, oraz podwyższonym blatem do pokazywania materiałów. Jest tez tu oczywiście zdjęcie dziadka, Brunona Kamińskiego, słynnego warszawskiego szewca. Jego klientkami były Irena Santor i Beata Tyszkiewicz, szył też dla Gomułki i Jana Pawła II.

 Mieszkanie w stylu vinatge na warszawskiej Starej Ochocie

Fot. Martyna Rudnicka

cover
M jak Mieszkanie

Ocena: 0
Zdjęcia: Martyna Rudnicka

POLECANE ARTYKUŁY