Poszukiwanie mieszkania do wynajęcia spędza sen z powiek. Zanim przystąpimy jednak do szukania swojego wymarzonego lokum warto wiedzieć, czego należy unikać i na co zwracać uwagę, aby nie zdecydować się na mieszkanie, które nie nadaje się do życia. Na co zwrócić uwagę podczas oglądania mieszkania do wynajęcia? O czym pamiętać podpisując umowę wynajmu? Czy w znalezieniu wymarzonego lokum pomogą nam popularne listy adresowe? Na te, i inne pytania, odpowiada ekspert rynku nieruchomości – Maciej Górka.

ETAP 1: poszukiwanie mieszkania do wynajęcia

Przeglądając oferty mieszkań do wynajęcia uważajmy na mieszkania o dobrym standardzie i dobrej lokalizacji, a w zadziwiająco niskich cenach. Nie kupujmy tzw. „list adresowych", czyli listy „sprawdzonych" mieszkań, które najczęściej są mieszkaniami fikcyjnymi. Wystrzegajmy się także udziału w licytacjach mieszkań, a przede wszystkim nie płaćmy za dostęp do stron z ofertami mieszkań.

ETAP 2: oglądanie mieszkania do wynajęcia

Wybierając się na poszukiwanie mieszkania do wynajęcia, warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Oglądając potencjalne lokum zapytajmy, czy meble i sprzęt obecne w mieszkaniu podczas oglądania na pewno w nim zostają. Pamiętajmy o sprawdzeniu niby banalnych, ale niezwykle ważnych detali: czy z kranów leci woda, a okna i drzwi otwierają się. Sprawdźmy, czy działają kaloryfery, a na ścianach nie ma śladów wilgoci. Jeśli planujemy wynajem mieszkania wyposażonego, pamiętajmy o sprawdzeniu, czy działają w nim wszystkie sprzęty.

ETAP 3: podpisanie umowy wynajmu mieszkania

Jeśli wybierzemy już swoje wymarzone mieszkanie i zdecydujemy się na jego wynajęcie, pamiętajmy, że podpisanie umowy wynajmu jest tak naprawdę jedynym gwarantem wzajemnej relacji pomiędzy wynajmującym a najemcą. Bez niej nie mamy prawa do jakichkolwiek roszczeń. Zanim jednak ją podpiszemy, sprawdźmy kilka ważnych aspektów.

  • sprawdź, czy właściciel posiada akt własności mieszkania,
  • sporządź dokumentację fotograficzną zastanego stanu mieszkania i protokół zdawczo-odbiorczy,
  • ustal okres najmu, wysokość czynszu i opłat za media,
  • zaytaj, czy mieszkanie ma wykupione OC,
  • zapytaj o ewentualny regulamin wynajmy i dokładnie sprawdź warunki umowy.

 

Dzień Dobry TVN/x-news