Miasto inspiruje - jak urządzić wnętrze inspirowane restauracjami?

2016-09-01 9:06

Duże tempo, częste zmiany. Coraz więcej z nas będzie mieszkało w miastach. Wnętrza sklepów oraz restauracji stworzone przez znakomitych projektantów stają się wzorami do naśladowania w naszych domach. Nonszalancka atmosfera baru, loftowe lampy i krzesła, trójwymiarowe okładziny ścienne to świetny przepis na wnętrze mieszkania ze smakiem.

Na zdj. lampa wisząca Factory, Nowodvorski
Autor: archiwum

Spis treści

  1. Z restauracji do domu. Jakie trendy warto zastosować w swoim domu?
  2. Styl śródziemnomorski, czyli tradycyjnie
  3. Styl loft prosto z Nowego Jorku
  4. Azjatycki minmalizm - spokój i dobra jakość

Z restauracji do domu. Jakie trendy warto zastosować w swoim domu?

Projektowanie miejsc o charakterze publicznym bardzo często przypomina urządzanie domu. Dlaczego? Przede wszystkim właścicielowi restauracji czy hotelu zależy, aby goście czuli się dobrze i chcieli zostać dłużej. Wytworzenie odpowiedniej atmosfery i zaprojektowanie stylu wnętrza dostosowanego do serwowanej kuchni to podstawa. Teoretycznie przepis na idealną restaurację jest taki: smaczne jedzenie, dobrze urządzone wnętrze plus kompetentna obsługa. Proste? Tylko z pozoru. Wystrojem restauracji, tak jak i światem mody, rządzą trendy. Nowy sezon w gastronomii, to nowe kulinarne zainteresowania klientów. Kto wyznacza trendy? Znawcy kuchni zgodnie przyznają, że to co pokochają mieszkańcy Nowego Jorku czy Londynu zaczyna pojawiać się na całym świecie. W Europie modny kulinarnie jest także Berlin oraz Kopenhaga. To tam ostatnio powstają najciekawiej zaaranżowane restauracje oraz bary. Jaki mają charakter? Z reguły nieformalny, skierowany do szerokiego odbiorcy. Teraz w modzie są miejsca, w których możemy swobodnie zjeść, niekoniecznie przy stole nakrytym białym obrusem, na porcelanowych talerzach. Ważniejszy jest luz, przystępne ceny i kreatywny pomysł na wnętrze i jedzenie. Z reguły fusion, czyli takie, które łączy kilka kuchni świata w jednym menu. Słowo fusion także dobrze określa styl projektowanych aktualnie wnętrz. Bogatych w rozwiązania i materiały z różnych stron świata.

Fot. materiały prasowe HK Living
Autor: archiwum
fot. Maciej Landsberg
Autor: archiwum
Fot. materiały prasowe Zajc Kuchnie
Autor: archiwum

Styl śródziemnomorski, czyli tradycyjnie

Do restauracji z śródziemnomorską kuchnią projektanci proponują ponadczasowy wystrój i dobre materiały. Główną inspiracją z reguły jest atmosfera panująca w trattorii. Przede wszystkim ma być wygodnie i funkcjonalnie. Dzisiaj restauracje podające włoskie smaki chcą odróżniać się od popularnych sieciówek. Często ich wnętrze jest urządzone bardziej elegancko – wykorzystywana jest paleta jasnych barw, naturalne materiały, a na dekoracyjnych elementach widać upływ czasu. Prawdziwy lub stylizowany. Podobnie jak w stylu industrialnym na ścianach często odsłaniana jest cegła.

Styl loft prosto z Nowego Jorku

Cieszy się nadal dużą popularnością. Idealnie sprawdza się w lokalu, który serwuje hamburgery, pizzę czy makarony. Najczęściej stosowane materiały to beton, drewno i surowa cegła na ścianie. By nadać wnętrzu domowego charakteru projektanci często otwierają kuchnię na część restauracyjną. Goście mogą podglądać jak powstają potrawy, ale nie dajmy się zwieść, to nie jedyna funkcja takiego rozwiązania. Tam projektanci wnętrza także dbają o odpowiedni wystrój. W końcu urządzenie kuchni także może być inspirujące! Do kuchni w stylu loftowym pasują białe płytki cegiełki inspirowane francuskim metrem, jak i kuchenne metalowe regały i blaty. W takim wnętrzu strefa gotowania i podawania jest spójna stylistycznie. Sala z kolei jest urządzona nieformalnie, z artystyczną fantazją. Dobrego hamburgera zjemy na metalowych hokerach lub krzesłach typu Model A marki Tolix. W tego typu restauracjach bardzo często znajdziemy także tak zwany „common table” – duży drewniany stół, do którego może zasiąść kilkanaście osób. Jego blat bardzo często wykonany jest z jasnego, surowego drewna. Kropką na „i” są industrialne lampy albo minimalistyczne żarówki z oprawką. To one od kilku sezonów królują także w naszych mieszkaniach. Restauracja to miejsce, w którym dużo się dzieje, stąd ich właściciele z powodów pragmatycznych często rezygnują z dekoracji. Chyba, że może bezpiecznie funkcjonować na ścianie. Co aktualnie jest must have restauracyjnego wnętrza? Neon! Ten oryginalny dodatek odnajdzie się także w domowym wnętrzu, urządzonym w nowoczesnym lub eklektycznym stylu.

Fot. materiały prasowe Delightfull
Autor: archiwum
Fot. materiały prasowe Press Loft
Autor: archiwum

Azjatycki minmalizm - spokój i dobra jakość

Styl orientalny ma kilka odmian. W restauracjach najczęściej pojawia się w miejscach serwujących sushi. W Europie tzw. sushi bary są zaprojektowane w sposób elegancki, w łagodnej kolorystyce z użyciem dużej ilości jasnego drewna oraz roślin. Jednym z założeń azjatyckiej kuchni jest to, aby podczas posiłku wypocząć. Atmosfera relaksu charakteryzuje dobre azjatyckie restauracje, które niestety zaliczają się do tych droższych. Poza jedzeniem, płacimy także za odpowiednią oprawę. W azjatyckich restauracjach warto zwrócić uwagę na porcelanę oraz sposób podawania herbaty. To bardzo często proste i uniwersalne zestawy, które sprawdzą się także w naszych domach. Zaletą ich minimalizmu jest także to, że pasują do każdego stylu wnętrza. Kuchnia azjatycka cieszy się ogromną popularnością także nad Wisłą. Od zeszłego roku w Polsce powstaje coraz więcej miejsc z tańszą wersją kuchni japońskiej, czyli sushi rolls. Co to jest? Niepocięte rolki, które pakowane są w papier i gotowe do spożycia od razu. Street food dla zabieganych. Bary, które sprzedają sushi rolls mają mniej formalny charakter i urządzane są zgodnie z aktualnie panującą modą - bliżej im do wcześniej wspominanego stylu industrialnego niż orientalnej elegancji.

Fot. Marcin Czechowicz
Autor: archiwum
Nasi Partnerzy polecają