Meble w stylu lat 50. czy w stylu japońskim? Znamy nadchodzące trendy!

Kolor miętowy i wszystkie odcienie koloru niebieskiego to trendy wnętrzarskie na najbliższy sezon. Tak jak styl lat 50. i inspiracje stylem japońskim. Lekkie meble na nóżkach, meble wielofunkcyjne i modułowe to natomiast trendy na nadchodzącą przyszłość. Dlaczego? Szybko zmienia się styl naszego życia…

Nowe trendy: zestaw mebli do salonu
Kolor miedzi i ciemny metal
Nowe trendy: meble wielofunkcyjne
Nowe trendy: lekkie biurko do domu
Nowe trendy: stół do jadalni w stylu lat 50tych

Podczas prezentacji nowej kolekcji mebli i dodatków do aranżacji wnętrz duńskiej marki BoConcept, wysłuchaliśmy wykładu Katarzyny Rzehak - Dyrektor Kreatywnej z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, o nadchodzących trendach wnętrzarskich. Pani Katarzyna mówiła o tym jak zmiany lifestylowe wpływają na nadchodzącą przyszłość, a także co będzie modne w najbliższym sezonie. Dlaczego akurat lata 50. i styl japoński? Jak zmieniający się sposób życia wpływa na projektowanie mebli i przestrzeni i co nam ułatwi funkcjonowanie w coraz szybciej zmieniającym się świecie? Dostaliśmy istną bombę inspiracji, z czego jedna wydaje sie nadwyraz cenna: to MY tworzymy trendy, nie odwrotnie!

Inspiracje lata 50. i styl japoński: trendy wnętrzarskie

Ostatnio dało się zauważyć, że zanika model rodziny wielopokoleniowej. Powoduje to częsta migracja ludzi spowodowana poszukiwaniem pracy i rozwojem osobistym. Coraz częściej nie mieszkamy w miejscu urodzenia. Emigrujemy już nie tylko do innych miast, ale coraz częściej za granicę. Zjawisko to wpływa dodatnio na rozwój transportu i nowe technologie. Z tego powodu coraz rzadziej przywiązujemy się do jednego miejsca, nie kupujemy na własność mieszkań. Naturalna konsekwencją tych zachowań idzie zmniejszone zapotrzebowanie na duże, masywne meble, robione na wymiar. Będziemy potrzebowali natomiast mebli lekkich, wielofunkcyjnych, które można łatwo zabrać ze sobą. Stąd inspiracje meblami z lat 50. i stylem japońskim. Określającymi je cechami są lekkość i zgrabne, drewniane nóżki. Nowością - budowa modułowa. Meblem, który najwyraźniej posłużyć może jako jaskrawy przykład zmian w materii projektowania, jest sofa. Monolityczna, niepodzielna sofa była synonimem domu rodzinnego dziewiętnastego wieku. Współczesna sofa powinna być modułowa, dająca się ustawiać w różnych kombinacjach - w zależności od kształtu wnętrza i sytuacji. Poszczególne części sofy mogą być inaczej zestawione na co dzień, odpowiadając potrzebom rodziny, inaczej natomiast w razie odwiedzin znajomych. Dobrze, jeśli sofa posiada też funkcję spania. Innym meblem poddającym się nadchodzącym trendom jest łóżko. W najnowszym projektowaniu tego mebla zauważalny zdaje się być mocno rozbudowane zagłowie. I to nie tylko wzwyż, ale przede wszystkim wszerz. Nowoczesne zagłowie łóżka zdecydowanie wykracza poza jego szerokość. Spowodowane jest to tym, że coraz częściej mieszkamy w otwartych przestrzeniach niewielkich kawalerek. Łączymy pomieszczenia, które dotychczas byłe strefami zamkniętymi. Po salonie łączonym z kuchnią przyszedł czas na łączenie sypialni z łazienką. Stąd potrzeba optycznego oddzielenia różnych funkcji. Mimo wszystko człowiek cały czas potrzebuje intymności: - Kto wie, może wrócą też parawany? – mówi Katarzyna Rzehak.

Kolor miętowy i wszystkie odcienie koloru niebieskiego

Kolor miętowy kojarzy się z latem. Spodobał nam się na tyle, że chcemy go też widzieć jesienią, tylko w nieco przyciemnionej odmianie. Jest to odcień tzw. cool mint. Współgrają z nim idealnie wszystkie odcienie koloru niebieskiego: od jasnego, chmurkowego błękitu po granat. Jest to z pewnością odpowiedź na panującą do tej pory w aranżacji wnętrz szarość. Zarówno kolor miętowy jak i odcienie koloru niebieskiego wprowadzają do wnętrz opanowanych przez szarość kolor, ale w sposób stonowany i elegancki. Kto wie, może kolor niebieski stanie się nowym szarym? Warto również zwrócić uwagę na nowe odcienie metali, czyli miedź i gunmetal - metal w ciemnym odcieniu. Zastępują one powoli panujący dotąd jasny chrom. W nowych kolekcjach dają się też zauważyć lekkie meble, wyraźnie inspirowane tymi z lat 50. i stylem japońskim. Delikatne drewniane nóżki, ustawione nieco pod kątem powodują, że taka konstrukcja jest bardzo lekka optycznie i znacznie lżejsza fizycznie. Znacznie łatwiej  jest przestawiać takie meble. Dzięki tej lekkiej stylistyce meble inspirowane stylem lat 50tych odnajdują się w różnych, niekoniecznie dużych wnętrzach. Zauważamy tu duży wpływ twórczości projektanta mebli Jaena Prouve i małżeństwa projektantów Ray i Charlsa Eamsów. We współczesnym projektowaniu mebli w myśl najnowszych trendów, znaleźć możemy wiele nawiązań do chyba najsłynniejszego projektu tej twórczej pary - fotela Lounge chair z super wygodnym podnóżkiem. Drewniane nogi ustawione pod kątem to natomiast wyraźna inspiracja projektami Prouve'a - zauważalna w wyglądzie najnowszych stołów, biurek i komód. Trendem uzupełniającym jest łączenie metalu z koronkami, na przykład w formie metalowych, ażurowych świeczników, czy mariaże ciężkiego i surowego betonu z delikatnym, przezroczystym szkłem. Jednym słowem: dzieje się, jest ciekawie, warto obserwować nowe produkty! Oczywiście nie znaczy to, że powinniśmy pozbyć się natychmiast wszystkiego, co zgromadziliśmy we wnętrzu do tej pory. Cały czas warto łączyć stare z nowym. Jest to nie tylko miłe dla oka, sentymentalne, ale również tworcze: jak ostatnio udowodniono - łączenie babcinych koronek z betonową posadzką wyraźnie wpływa na ludzką kreatywność.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: BoConcept

POLECANE ARTYKUŁY