Podczas malowania ścian zawsze należy pamiętać o tym, że rodzaj farby należy dobrać do funkcji użytkowej danego pomieszczenia. Sprawdź, jaką farbę wybrać.

Malowanie ścian: jaka farba do jakiego pomieszczenia?

Do wnętrz o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka, najlepiej nadają się farby lateksowe. Chronią one ściany przed ingerencją wilgoci, tłuszczu, brudu i wszelkich mikroorganizmów, a ich wysoka zawartość żywic sprawia, że bez problemu można je szorować i zmywać na mokro. W korytarzach, pokojach dziecięcych i innych intensywnie eksploatowanych wnętrzach, w których ściany są wyjątkowo narażone na uszkodzenia i zabrudzenia, najlepiej radzą sobie farby ceramiczne. Są one wyjątkowo odporne na szorowanie. W pokojach dziecięcych doskonale sprawdzają się również ściany pokryte farbą tablicową – specjalną farbą, która sprawia, że po wykończonych nią powierzchniach można pisać kredą, jak po tablicy. Zarówno farby lateksowe, jak i ceramiczne są unowocześnionymi wersjami farb akrylowych – wodorozcieńczalnych, oddychających, idealnych dla pozostałych pomieszczeń mieszkalnych.

Wybieranie farby: na co zwrócić uwagę?

Szukając trwałej farby, przede wszystkim zwróć uwagę na klasę zmywalności. Najlepiej jest wybrać farbę o 1 klasie zmywalności (według normy PN-EN 13300) – po 200 cyklach szorowania ściera się zaledwie o 2-5 milimetrów. Dla porównania: w klasie 5 po 40 cyklach szorowania pojawiają się ubytki powyżej 70 milimetrów! Bez względu na to, czy wybierzesz farbę lateksową czy ceramiczną, sprawdź jej bezpieczeństwo dla zdrowia. Wysokiej klasy produkt musi zawierać śladowe ilości lotnych związków organicznych, na przykład 1g/1 l. Niektóre farby posiadają też certyfikat Ecolabel lub rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego czy Centrum Zdrowia Dziecka.