Aranżacja małego mieszkania to wyzwanie. Im większe mieszkanie, tym większe możliwości aranżacyjne. Problemem jest zazwyczaj urządzenie małych wnętrz, gdzie na niedużej powierzchni trzeba stworzyć komfortową i niezwykle funkcjonalną przestrzeń do życia. Przy tym wszystkim nie zapominając oczywiście o jej walorach estetycznych. Założeniem projektowym Magdaleny Daszkiewicz było osiągnięcie maksimum funkcjonalności na minimalnej powierzchni kawalerki. Projektantka miała do dyspozycji zaledwie 17 mkw.

Aranżacja małego wnętrza: luksus na 17 mkw

Największym wyzwaniem dla projektantki z biura Magdalena Daszkiewicz Architektura było stworzenie funkcjonalnej przestrzeni do życia na minimalnej powierzchni kawalerki. W efekcie powstało nowoczesne studio-kawalerka, którego aranżacja nawiązuje do charakteru loftowego. Wnętrze kwalerki o powierzchni użytkowej wynoszącej zaledwie 17 mkw pomieściło funkcjonalną kuchnię, stylową łazienkę, a także komfortowe miejsce do pracy oraz kącik nocny, gdzie zlokalizowano wygodne łóżko na europaletach, które zaprasza do relaksu po ciężkim dniu. Celem optycznego powiększenia małego wnętrza, projektantka zrezygnowała z ciężkich firan, a w oknie zawiesiła jedynie białe, lekkie zasłony przepuszczające światło naturalne. Ściana przy oknie została zabudowana niewielkimi półkami, dzięki czemu zyskano dodatkową przestrzeń do przechowywania książek czy innych drobiazgów.

Aranżacja małego mieszkania: praktyczne rozwiązania

W tak małych wnętrzach niezwykle ważna jest dbałość o kolory i prostotę form. Oryginalnym rozwiązaniem jest zastosowanie w niewielkim wnętrzu cegły na ścianie, którą pomalowano na biało. Dzięki temu, faktura cegły nie przytłacza, a kolor biały dodatkowo powiększa optycznie przestrzeń. W małym mieszkaniu warto postawić także na oryginalne oświetlenie, które pomoże nam dowolnie kształtować przestrzeń. W tym celu projektantka zdecydowała się na minimalistyczne żarówki wiszące na długich, czarnych kablach. To, w połączeniu z odkrytymi drewnianymi belkami stropowymi oraz białą cegłą na ścianie daje iście loftowy klimat zamknięty na minimalnej powierzchni. W kwestii kolorystyki w aranżacji kawalerki postawiono na klasykę barw. Zdecydowano się na połączenie czystej bieli z modną szarością i klasyczną czernią. Taki zestaw idealnie sprawdzi się nie tylko w oryginalnych wnętrzach, ale także w aranżacji małych powierzchni. Wszechobecna biel optycznie powiększy przestrzeń kawalerki, a szare i czarne dodatki przydadzą wnętrzu głębi.