Architekta wnętrz radzi. Jaka podłoga pasuje do małego mieszkania?

2023-09-25 11:19

Urządzając wnętrza o niewielkim metrażu warto zwrócić uwagę nie tylko na ściany i meble, ale również na aranżację podłogi. Jaka podłoga pasuje do małego mieszkania? Jaki materiał sprawdzi się najlepiej? Zapytaliśmy o to architekt Izabelę Widomską.

Jaka podłoga pasuje do małego mieszkania? Architekta wnętrz radzi
Autor: serwis prasowy marki DLH

Spis treści

  1. Małe mieszkanie - podłoga. Jaki kształt płytek i paneli wybrać?
  2. Podłoga w małym mieszkaniu: jasna, lśniąca, jednolita
  3. Podłoga w małym mieszkaniu: triki optyczne

Podłogi w mieszkaniu, niezależnie od jego metrażu powinny być solidne i w miarę odporne na uszkodzenia, zarysowania, a także wilgoć. Wybierając materiał na podłogę do małych wnętrz, powinniśmy również zwrócić uwagę na jego właściwości wizualne - czy optycznie powiększa, czy zmniejsza przestrzeń? Czy rozjaśnia pomieszczenie, a może wprowadza do niego ponury klimat? 

Małe mieszkanie - podłoga. Jaki kształt płytek i paneli wybrać?

Kształt płytek czy paneli ma ogromne znaczenie w aranżacji podłóg w niewielkich mieszkaniach. Jak w takim razie dopasować materiał do małych mieszkań? Izabela Widomska ma na to kilka pomysłów:

- W małych pomieszczeniach np. przedpokoju lub saloniku warto dopasować skalę desek podłogowych/paneli do metrażu. Zbyt długie i szerokie elementy nie są dobrym wyborem, zastosujmy raczej średniej wielkości deski.

- W przestrzeniach o regularnych proporcjach np. zbliżonych do kwadratu, zwykle układamy deski/panele zgodnie z kierunkiem padania światła dziennego.

- Przy pomieszczeniach wąskich a długich dobrze jest ułożyć deski w poprzek, aby nie podkreślać dodatkowo nieprzyjemnych proporcji pomieszczenia. - radzi architektka.

Podłoga w małym mieszkaniu: jasna, lśniąca, jednolita

Do małego mieszkania najlepiej jest wybrać jasne podłogi - odbijające światło, a przede wszystkim jednolite posadzki. Jasne kolory powiększają optycznie wnętrza, podobnie jak odbite w lśniących powierzchniach światło.

Najlepiej, by podłoga wykonana była z jasnych gatunków drewna krajowego (buk, jesion, dąb czy akacja), egzotycznego (hevea, tauari, jasny bambus) lub laminowanych paneli. Doskonale prezentują się także posadzki z jasnej, połyskującej terakoty i żywicy.

Decydując się na posadzkę z gresu lub ceramiki, wybierz płytki wielkoformatowe, rektyfikowane. Im mniej widocznych łączeń płytek, tym gładsza, a co za tym idzie – większa będzie wydawała się podłoga. Panele i drewniane deszczułki również powinny tworzyć jednolitą powierzchnię (bez bardzo widocznych słojów i różnic kolorystycznych). Aranżując podłogi w małych wnętrzach najlepiej jest także zrezygnować ze wzorzystych dywanów.

Podłoga w małym mieszkaniu: triki optyczne

Za pomocą odpowiednio dobranej podłogi możemy również zmienić proporcje wnętrza. Naprzemiennie ułożone jasne i ciemne pasy skrócą i poszerzą optycznie wąskie i długie pomieszczenie. Z kolei rytmicznie powtarzający się element ozdobny (na przykład dekoracja z płytek ceramicznych) powiększa przestrzeń, nie zmieniając proporcji wnętrza. Zbyt krótkie pomieszczenie wydłużamy, układając te same elementy równolegle do krótszych ścian.

Mieszkanie o niewielkim metrażu zyska również na przestrzeni, jeśli będzie miało jednakowe podłogi we wszystkich wnętrzach. Jeśli w którymś pomieszczeniu jest to niemożliwe – na przykład w łazience – warto przynajmniej ułożyć tam materiał w kolorze zbliżonym do reszty podłóg w mieszkaniu.

Konsultacja: Izabela Widomska, www.izabelawidomska.pl

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jak urządzić małe mieszkanie i kawalerkę? Aranżacje z prawdziwych mieszkań

Jak podłoga drewniana odmienia wnętrze. Wybieramy kolor podłogi