Lustra do wnętrz warto zaprosić. Świetnie powiększają przestrzeń. Lustra w domu to nie tylko praktyczny dodatek, ale także zankomite narzędzie do stylizacji wnętrzarskiej. Rozwiązaniem z "efektem lupy" dla ciasnego wnętrza jest niewielka nawet galeria lustrzana, zakomponowana na ścianie przeciwległej do źródła naturalnego światła (vis a vis okna lub drzwi). Lustra w domu aranżować możemy w stylu, który najbardziej nam odpowiada. Różnorodne kształty, ramy i wielkości luster dobierać możemy w sposób schematyczny lub zupełnie przypadkowy. Jedyne kryterium, którego powinniśmy się trzymać podczas wyboru luster do wnętrza, to wzajemne bliskie sąsiedztwo każdego lustrzanego egzemplaża na wybranym fragmencie ściany.

Lustar do wnętrz: lustrzane kompozycje

Bardzo ciekawym zabiegiem powiększającym ciasne wnętrze (zwłaszcza takie, w którym musimy zmieścić duże lub dużo mebli) jest zastosowanie luster naklejanych na wybrane powierzchnie. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych propozycji kształtów takich luster. Dla bardziej wybrednych możliwe jest wycięcie kształtu laserem na zamówienie, lub samodzielna walka z materią, zakupując prosty, lustrzany arkusz i ostre narzędzie krajalnicze. Lustro w wybranym kształcie nakleić możemy np. na drzwi wielkiej szafy, drzwi pokojowe lub na odtłuszczony fragment ściany. Niezaprzeczalnym plusem takiego lustra w domu jest niemożność jego stłuczenia (co umożliwia zagospodarowanie zwierciadłem powierzchni drzwi chociażby).

Modne ostatnio ledowe podświetlenia luster (zarówno wzdłużne, wbudowane, jak i okalające zewnętrznie taflę szkła światełkami "choinkowymi") również wpływają na optykę i powiększenie towarzyszącej zwierciadłu przestrzeni, dodatkowo wprowadzając do wnętrza ciepłe, rozproszone światło.

Lustra do wnętrz: refleksy i fazy, czyli czarodziejskie sztuczki

Ogólnie nasze działania zmierzające do stworzenia lustrzanej galerii w domu porównać możemy do techniki kolażu. Wielokształtne elementy, których wspólnym mianownikiem będzie określona przestrzeń ściany - to nasz cel. Natomiast styl, w jakim poprowadzimy dalej naszą kompozycję luster w domu, dobieramy zarówno względem naszego gustu, jak i wnętrza w którym mają się znajdować.

Lustra w domu "z duszą"

Dla wnętrz "z duszą", utrzymanych w klimacie klasycznym, retro lub vintage, ciekawym zestawieniem kompozycyjnym będzie zbiór różnej wielkości luster oprawionych w stylizowane, pozłacane lub kute ramki. Nieco empirowy kolaż prostokątnych, kwadratowych i owalnych luster w podobnych sobie stylistycznie, mięsistych ramach pozwoli uzyskać efekt bardzo stylowego kącika osobliwości. Sprawdzą się tu również lustra z patyną (charakterystycznymi przetarciami starego aluminium) - w naszej aranżacji może być to jedno, dominujące nad resztą wielkością i bogactwem ramy zwierciadło, lub kilka mniejszych, przyciętych ze starej tafli szkła. W tak obranej stylistycznie kompozycji, jako subtelną dominantę wprowadzić możemy stare, rodzinne zdjęcie (najlepiej w sepii lub czerni i bieli) - taki zabieg podkreśli celowość doboru takiej a nie innej stylistyki naszych luster w domu.

Lustra w domu nowoczesnym

Wnętrza nowoczesne, loftowe oraz uwzględniające ponadczasowość dobrego designu, pozwalają na większą swobodę w doborze lustrzanych elementów do naszej galerii. Wbrew pozorom większym przestrzeniom również urody przyda gra światłem i lustrzanymi refleksami, choć w sposób zgoła odmienny niż przy niewielkich wnętrzach.

Fenomenalny efekt daje zestawienie różnokształtnych, sfazowanych wzdłuż rantów szklanych płyt (luster) zawieszonych na plecionych sznurkach lub łańcuchach. Załamania faz magicznie odbijają dzienne światło, tworząc pryzmaty i migocenia na pozostałych przedmiotach w pomieszczeniu. Bardzo dobrze współgrają ze szklanymi dodatkami i bibelotami (kryształy, wazony, kieliszki itp.).

Z dozą szaleństwa potraktować możemy wnętrza w klimacie pop-art, inspirując się sztuką miejską i industrialną. Galerię lustrzaną zaaranżować możemy mieszając style, czerpiąc z klimatu fusion. Lustra z ramą i bez ramy, w określonych lub niejednorodnych kształtach; nowe i z patyną starości, w ramach różnokształtnych, nowoczesnych i retro, szerokich i wąskich, drewnianych i plastikowych. Przy doborze tak różnorodnych elementów, klamrą spinającą kompozycję będzie sztywno określony kształt lustrzanej galerii. Sprawdzi się zasada, że im bardziej kształty i kolory ram różnią się od siebie, tym przestrzeń w jakiej się znajdują powinna być bardziej uporządkowana.

Lustra w sielskim klimacie

Najprostszym bodaj sposobem na domową galerię luster, jest styl naturalny. Drewniane, proste ramy (mogą być bielone, lub pomalowane w różnorodne odcienie brązowej lakierobejcy) będą subtelną i atrakcyjną ozdobą pasującą do większości wnętrz. Proste, drewniane ramki są również idealnym podkładem dla kompozycji z wakacyjnych pamiątek (muszli, kamyków, piasku, kolorowych szkiełek, korków po winie). Zróżnicowane dodatkowo wielkością i układem kompozycyjnym staną się niebagatelnym odzwierciedleniem zmysłu artystycznego każdej pani domu.