Lustro jest jednym z tych elementów wyposażenia wnętrz, do którego zwykle nie przywiązujemy większej uwagi. Najczęściej lustro w domu kojarzymy z wystrojem wnętrza łazienki i to tam uważamy je za niezbędny element wyposażenia. Coraz częściej lustro wchodzi na salony – staje się niezbędnym sprzętem w sypialni, pokoju dziennym czy przedpokoju. Na co zwrócić uwagę przy wyborze lustra? Jakie znaczenie ma kształt i kolor lustra we wnętrzu?

Lustra do wnętrza: wybieramy odpowiedni model

Wybór odpowiedniego lustra do wnętrza to niełatwe zadanie. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. Po pierwsze, dopasujmy kształt lustra do wystroju urządzanego wnętrza i jego przeznaczenia. Położenie lustra powinniśmy uzależnić od pomieszczenia, w którym go powiesimy. Jeśli lustro zlokalizujemy nad łóżkiem czy toaletką – najlepiej sprawdzi się w pozycji poziomej. Natomiast jeśli chcemy zamontować lustro na drzwiach szafy w sypialni lub przedpokoju – pionowa pozycja umożliwi nam lepsze ujęcie całej sylwetki. Dopasowując odpowiedni model lustra do konkretnego wnętrza, dobierzmy ramę pasującą do stylistyki przestrzeni. W nowoczesnych i jasnych wnętrzach najlepiej zaprezentują się minimalistyczne ramy w jednym kolorze. W niektórych wnętrzach sprawdzi się zestawienie na zasadzie kontrastu. Wówczas, w otoczeniu białych i prostych mebli świetnie zaprezentuje się złota, bogato rzeźbiona rama lustra. Coraz chętniej we wnętrzach wykorzystywane są duże lustra bez ram. Takie rozwiązanie sprawi, że przestrzeń wzbogacona takim modelem wyda się większa i bardziej uporządkowana.

Lustra w domu: na co zwrócić uwagę?

Nie każdy wie, że lustro w domu w zależności od koloru zwierciadła może wiernie oddawać naturalny wygląd osoby, bądź też nieco go polepszać. Srebrne lustra będą oddawać prawdziwy wizerunek, natomiast zwierciadła grafitowe lub brązowe dobrze sprawdzą się głównie w dekoracji wnętrz. Wybierając lustro do łazienki, zadbajmy o odpowiednie jego doświetlenie. Zwróćmy uwagę jak odbija się w nim oświetlenie główne i czy nie jest konieczne doświetlenie go dodatkowymi kinkietami. Pamiętajmy, że w aranżacji łazienki najlepiej sprawdzą się lustra, których rama nie będzie zbyt wypukła, ponieważ może ona odbijać lub zasłaniać światło. Decydując się na lustro jako element doświetlający wnętrze, ustawmy je wobec okna lub innego źródła światła. W ten sposób, szkło odbijające promienie słoneczne dodatkowo rozjaśni nasze wnętrze. Lustro to nie tylko element wystroju zarezerwowany dla aranżacji łazienki. Za jego pomocą możemy dowolnie kształtować rzeczywistość salonu lub innego pomieszczenia w mieszkaniu. To także częsty element wystroju przedpokoju, czy garderoby. Warto jednak zwrócić uwagę na perspektywę, która odbija się w lustrze. Nieumiejętne ustawienie lustra spowoduje, że będzie ono odbijało inne sprzęty we wnętrzu może powodować zagracenie przestrzeni.