Rodzaj listew przypodłogowych dobierano zazwyczaj do rodzaju podłogi. Do parkietu montowano listwy przypodłogowe drewniane, do paneli listwy z imitacji drewna, do podłogi z kafli stosowano cokoły wykonane z tego samego rodzaju płytek. O ile takie rozwiązanie może sprawdzić się w przypadku odrębnych pomieszczeń, oddzielonych od siebie drzwiami, o tyle w otwartej przestrzeni, w obrębie której występuje więcej niż jeden rodzaj podłóg, proponujemy zastosowanie jednego rodzaju listew przypodłogowych. Jest wiele zalet tego typu rozwiązania w wystroju wnętrz.

Listwy przypodłogowe a wystrój wnętrza

Po pierwsze stosując jeden rodzaj listew przypodłogowych, możemy w ten sposób podkreślić spójność wystroju wnętrza - zastosować element, który będzie scalał całość. Po drugie, unikniemy trudnych, często niemożliwych do prawidłowego wykonania połączeń dwóch różnych cokołów. Dotyczy to głównie narożników ścian, gdy wzdłuż jednej krawędzi mamy np. cokół z płytek, a wzdłuż drugiej - cokół drewniany. Takie styki rodzą wiele problemów technicznych. Często trudno jest dopasować wysokość dwóch cokołów oraz tak je dociąć, aby narożnik ściany wyglądał schludnie. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce, gdy jedna z listew przypodłogowych jest np. żłobiona. Na zdjęciach w galerii przedstawiamy rozwiązania, które obrazują, że zastosowanie jednego typu cokołu eliminuje wyżej wymienione problemy. Decydując się na takie podejście do tematu, warto jest zwrócić uwagę na kilka szczegółów dobierając listwy przypodłogowe do wystroju wnętrza.

Jak dopasować listwy przypodłogowe

Najbezpieczniej jest dopasować rodzaj i kolor listew przypodłogowych do jednej z posadzek występujących we wnętrzu lub też do innego elementu wnętrza, np. do stolarki drzwiowej. Jeśli mamy na przykład do czynienia z posadzką z żywicy i parkietem, możemy zdecydować się na listwy przypodłogowe w kolorze wylewki żywicznej. W tym celu stosujemy listwy wykonane z krawędziaków lub kantówek drewnianych (do kupienia na metry w każdym markecie budowlanym) i malujemy je na kolor identyczny z posadzką. Dobranie odpowiedniego odcienia nie stanowi problemu, gdyż w tym celu możemy posłużyć się zunifikowanym systemem palet kolorystycznych, np. RAL.
W ten sam sposób postępujemy, gdy kolor i rodzaj cokołu decydujemy się dopasować do stolarki drzwiowej. W galerii znajdziemy przykład takiego rozwiązania - malowane na kremowo drzwi drewniane i opaski drzwiowe oraz takie same cokoły. Warto jest dopilnować, aby grubość listwy przypodłogowej w tym przypadku była mniejsza, niż grubość opaski drzwiowej - miejsca styku tych elementów będą lepiej wyglądać. Tego typu listwy przypodłogowe - drewniane, malowane na kolor złamanej bieli bardzo dobrze współgrają z dechami, parkietem, kaflami. Pasują zarówno do wystroju nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz, bardzo dobrze sprawdzają się w kontraście do ciemniejszej ściany.

Listwy przypodłogowe drewniane

Montując listwy przypodłogowe wykonane z drewna należy zwrócić uwagę na sposób ich łączenia na długości, gdyż na pewno nie uda nam się dopasować listwy w jednym odcinku do długości każdej ze ścian. Trzeba wziąć pod uwagę właściwości drewna - podatność na kurczenie się i rozciąganie w zależności od temperatury i wilgotności panującej w mieszkaniu. Aby uniknąć powstawania szczelin na łączeniach listew, poszczególne odcinki listew docinamy pod kątem 45⁰, a nie pod kątem prostym w stosunku do ściany.

Wnętrze bez listew przypodłogowych

Są też takie sytuacje, kiedy możemy całkowicie zrezygnować z cokołów czy listew przypodłogowych. Na pewno nie polecamy takiego rozwiązania w przypadku podłóg wykończonych parkietem lub dechami gdyż w tych przypadkach styk poszczególnych desek ze ścianą nigdy nie jest idealny i zaleca się go zamaskować właśnie listwą przypodłogową. Lecz w sytuacji, gdy podłoga wykończona jest płytkami lub wylewką, jest to jak najbardziej możliwe. Jedyne na co musimy zwrócić uwagę, to bardzo staranne wykonanie krawędzi posadzki w miejscu jej stykania się ze ścianą. Jeśli w grę wchodzi łazienka lub WC - pomieszczenia o podwyższonej wilgotności i narażone na częste występowanie wody na podłodze, konieczne jest uszczelnienie styków silikonem lub fugą.