Letni wystrój wnętrza: inspiracje do domu na lato

2015-05-19 14:26

Kto z nas nie marzy o domku letniskowym? Jeśli go nie masz, letni wystrój wnętrz nadaj swojemu mieszkaniu. W tworzeniu takiego wystroju wnętrza liczy się wrażenie wakacyjnej niefrasobliwości i lekkości. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Spis treści

  1. Letni wystrój wnętrz: domek letniskowy i mieszkanie w bloku
  2. Wystrój wnętrz na lato: kolory, materiały, wzory

Marzysz o domku letniksowym, miejscu, gdzie można by spędzać wszystkie weekendy; które pokochamy miłością największą i zrobimy wszystko, by było najpiękniejsze? Jeśli nie masz domku letniskowego, wprowadź letni wystrój wnętrza do swojego mieszkania. Zawwsze warto upiększać wnętrza. Postaraj się nadać letni wystrój swojemu mieszkaniu, taka zmiana aranżacji nie jest kosztowna, liczy się bardziej pomysł i drobiazgi. Mnożenie w letnim wystroju wnętrz ma sens: wystawienie na widok kilku podobnych, ciekawie zakomponowanych przedmiotów to najprostszy sposób na dekorowanie domu. Taki zbiór dekoracji musi coś łączyć - kształt, kolor czy funkcja. Przykładowo kilka lub kilkanaście słomkowych kapeluszy ciekawie ozdobi przedpokój; wśród zbioru wysmukłych zielonych butelek po winie postaw kilka tealightów – docenisz urodę szkła po zmroku. Przeznacz część ściany na kolekcję talerzy. Nawet zwykłe białe, gdy będzie ich dużo, istotnie wpłyną na letni wystrój wnętrza pokoju.

Letni wystrój wnętrz: domek letniskowy i mieszkanie w bloku

Największa przyjemność w tworzeniu letniego wystroju wnętrza to dekoracje, chociaż pozyskanie nowego mebla i zaadaptowanie go do wnętrza daje bardziej spektakularny efekt. Wnętrzom na lato możesz nadać dowolny charakter. Są osoby uwielbiające styl marynarski, które nie bacząc na otaczające ich mazowieckie „laski, piaski i karaski”, urządziły wnętrza swojego domu tak, jakby za rogiem była smażalnia ryb i port pełen kutrów. Chcąc wprowadzić letni, marynistyczny wystrój wnętrz możesz stare drewniane wiosła w roli trofeum powiesić nad kanapą, a nad oknami na półkach-karniszach poustawiać stada drewnianych ptaków. Styl marynistyczny w wystroju wnętrz zawsze kojarzy się z latem. Zastosuj biel z błękitem i pasiaste wzory. Kanapa na lato może zostać przebrana w efektowne paski. Zamiast wełnianego dywanu na podłodze możesz położyć bawełniany chodniczek – też miękko pod stopami, ale mniej ceremonialnie. Ogrodowe krzesło przyniesione z tarasu dopełni letni wystrój wnętrza. Wakacyjny nastrój do wnętrz pomogą ci wprowadzić wyplatane meble i wszelkiego rodzaju koszyki. Nawet lekko podniszczone będą dobrze wyglądały po przemalowaniu na biało. W wystroju wnętrza domku letniskowego dopuszczalny jest kompletny luz. Meble można bez końca przemalowywać, przecierać, tkaniny nie muszą być starannie obrębione - dziś ta, jutro inna; nie warto ich obszywać. Nastaw się na zmiany. Poszukaj nowych zastosowań dla starych rzeczy: posadź bratki w wazie do zupy, w oknie powieś koronkową serwetkę, a stół nakryj kwiecistą zasłoną.

Wystrój wnętrz na lato: kolory, materiały, wzory

Letni wystrój wnętrza lubi naturalne materiały i kolor niebieski, kojarzący się z błękitnym niebiem i morzem. Urządzając wnętrza na lato, sięgnij po jasne, „wodniste” kolory. Nawet jeśli najbardziej lubisz stonowane beże i biel zestawione z naturalnym drewnem, kropla błękitu, turkusu, a nawet limonki podkręci letni wystrój wnętrza. Przy tym są to kolory wnoszące świeżość do aranżacji.

Warto przystać na pewną szorstkość, surowość, brak wykończenia w aranżacji domku letniskowego. W letnim domu ma to swój wdzięk, a poza tym wnosi wrażenie większej naturalności do wystroju wnętrza. Zasłony i obrusy z nieprasowanego lnu, siedziska z nieobrobionych pieńków czy stół zrobiony ze skrzynek będą wyglądały zachwycająco we wnętrzu na lato. Nie mówiąc o tym, że pozyskanie takich przedmiotów nie będzie nas wiele kosztowało, jeśli wyszperamy je na na strychu czy starociach. Fotele i kanapę mogą okrywać płachty spranego szarego lnu. Komponując ze sobą tkaniny w wystroju wnętrza na poduszki, zasłony, obicia lub pokrowce, możesz wybrać spośród wzorów tradycyjnych, jak kwiaty czy pasy. Warto też odważyć się na nietypowe motywy (mazaje, zwierzaki, widoczki) – wniosą powiew nowości do wnętrza na lato.

Jeśli wolisz klimaty rustykalne, zmieniając wystrój wnętrz nie potraktuj ich zbyt dosłownie. Nie zrób sobie skansenu, ale też nie kupuj kompletu mebli pseudoludowych. Najlepiej w letnim wystroju wnętrza połączyć kilka współczesnych sprzętów z wiejskimi antykami. Wykorzystaj moc kolorów w tworzeniu letniego wystroju wnętrza. Nijaki stolik pomalowany np. na czerwono stanie się ozdobą pokoju. Postaw na tkaniny w letnim wystroju wnętrza. Pasiaste płótna, szorstkie lny czy kwieciste kretony od razu dodadzą wakacyjnego charakteru wnętrzom. W letnim domu znajdź miejsce na swoje kolekcje. Pewien nadmiar przedmiotów będzie atrakcją. Wszystko może być ozdobą w wystroju wnętrz! Talerze, wazy, gliniane i kamienne garnki, figurki, haftowane makatki, stare żelastwo itp. itd. Ważne, by znaleźć ciekawy sposób na eksponowanie skarbów we wnętrzu letniego domku. Teraz w prawie co drugiej wsi znajdują się wiejskie antykwariaty zwane graciarniami. Dla osób z wyobraźnią to prawdziwe eldorado. Można tu znaleźć żyrandol Maria Teresa bez pięciu kryształów (prawie nie widać), piękny fotel trochę kulawy czy rasowy stolik lekko obdarty z forniru. W każdą taką rzecz trzeba włożyć trochę pracy, ale warto, bo zyskasz coś niepowtarzalnego w swoim autorskim wystroju wnętrza na lato.