Krzesło Eames w prawdziwych wnętrzach. 10 pomysłów na aranżacje z polskich mieszkań

2020-04-08 16:14

Krzesło Eames to ikona designu – ponadczasowa i uniwersalna aranżacyjnie. Świetnie prezentuje się we wnętrzach nowoczesnych, skandynawskich, ale też tych spod znaku retro. W końcu projekt stanowi doskonały przykład powojennej awangardy. Krzesła i inne projekty Charlesa i Ray Eamesów nieustannie cieszą się dużą popularnością także w polskich wnętrzach. A o jakie meble właściwie chodzi i jak prezentują się w prawdziwych mieszkaniach? Wszystko znajdziecie w tym artykule!

Spis treści

  1. Charles i Ray Eames, czyli małżeństwo idealne
  2. Krzesła Eames, czyli jakie?
  3. Krzesło Eames i inne projekty amerykańskich designerów
  4. Plastikowe krzesła we wnętrzach: inspiracje [GALERIE ZDJĘĆ]

Kultowe krzesło zaprojektowane w 1950 roku przez małżeństwo Charlesa i Ray Eamesów zdobyło ogromną popularność na całym świecie. Ponadczasowy design został doceniony również w polskich domach i coraz częściej kultowe już plastikowe krzesła pojawiają się w aranżacjach mieszkań i domów.

Charles i Ray Eames, czyli małżeństwo idealne

Krzesła Eames nazwane zostały tak od nazwiska projektantów: Charlesa i Ray Eamesów, którzy okazali się jednym z najbardziej twórczych małżeństw w historii designu. Architektura od zawsze była pasją Charlesa Eamesa. Po studiach jako instruktor wzornictwa objął katedrę wydziału projektowania przemysłowego na Cranbrook Academy of Art. Tam też poznał swoją późniejszą żonę Ray Kaiser. W 1941 r. byli już małżeństwem.

Para designerów idealnie się uzupełniała, tworząc swoje projekty. On zwracał uwagę na szczegóły techniczne i szukał nowych rozwiązań technologicznych, a ona była odpowiedzialna za estetykę wspólnie tworzonych prac. Małżeństwo wspólnie wzięło udział w konkursie Wzornictwo organiczne w wyposażeniu domu zorganizowanym przez MoMA (Museum of Modern Art), który wygrali.

To zwycięstwo wyznaczyło kierunek ich wspólnej pracy. Projekty Eamesów cieszyły się ogromną popularnością, a świadectwem sukcesu była współpraca z amerykańską firmą meblarską Hermann Miller. To za jej sprawą krzesła Eames weszły na rynek. Aktualnie produkcją krzeseł na rynek europejski zajmuje się szwajcarska firma Vitra.

Krzesła Eames, czyli jakie?

Na początek warto przybliżyć projekty, które stały się tematem tego artykułu. Bodaj najpopularniejszym krzesłem zaprojektowanym przez Charlesa i Ray Eamesów jest model DSW (Dining Height Side Chair Wood), czyli plastikowe siedzisko wsparte na drewnianych nóżkach. Aż trudno uwierzyć, że ten kultowy model powstał kilkadziesiąt lat temu, a dokładnie w 1950 roku. Co ciekawe, miał to być z założenia mebel na każdą kieszeń („low cost furniture”), jednak z uwagi na jego międzynarodowy sukces dziś przyjdzie zapłacić za niego sporą sumę! Oczywiście mówimy o oryginalnych projektach (rynek doczekał się wielu tańszych imitacji).

Ciekawostka: pierwotnie siedziska krzeseł Eames produkowano z włókna szklanego. Dziś zaś materiałem jest polipropylen.

Bardzo zbliżone w formie jest inne krzesło Eames, czyli model DAW. Tym różni się od DSW, że jego siedzisko zintegrowane jest z podłokietnikami. Z kolei miłośnicy połączenia tworzywa sztucznego z metalem powinni zwrócić uwagę na krzesła Eames DSR i DAR (bardzo podobne do – odpowiednio – DSW i DAW, jednak zamiast drewnianej bazy mają metalowe pręty w formie inspirowanej konstrukcją wieży Eiffla).

Co przemawia za sukcesem krzeseł Eames? Przede wszystkim prostota formy i duża funkcjonalność. Takie meble doskonale sprawdzają się zarówno w pokoju dziennym, jak i kuchni, jadalni czy gabinecie. Pasują właściwie do każdego biurka czy stołu – także w aranżacjach klasycznych, które chcemy nieco „uwspółcześnić”. Warto pamiętać, że krzesła Eames dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, choć największą popularnością cieszą się wersje z białymi albo czarnymi siedziskami.

.. Philippe Starck: projektant wszechstronny >>>

.. Patricia Urquiola: gwiazda współczesnego designu >>>

Krzesło Eames i inne projekty amerykańskich designerów

Szeroki wybór krzeseł to niejedyne projekty Eamesów, które przyniosły im międzynarodową sławę. Warto też pamiętać o takich meblach, jak np. Eames Lounge Chair, czyli wygodny fotel z podnóżkiem (przez wielu uznany za najbardziej komfortowy mebel w historii!), a także La Chaise – z nietypowym awangardowym siedziskiem z dziurką w środku. Ikoniczne są również projekty z serii Plywood, czyli z wykorzystaniem giętej sklejki, oraz stołki Elephant (zgodnie z nazwą nawiązują do formy słonia potraktowanej z minimalistycznym wyczuciem). Co ciekawe, Eamesowi zaprojektowali też np. radio, a także kultową figurkę ptaszka, która często pojawia się we współczesnych wnętrzach jako designerski gadżet.

Plastikowe krzesła we wnętrzach: inspiracje [GALERIE ZDJĘĆ]

Nasi Partnerzy polecają