Krzesło Eames w prawdziwych wnętrzach. 10 POMYSŁÓW na aranżacje z polskich mieszkań!

Krzesło Eames to ikona designu, a co za tym idzie, coraz częściej pojawiają się w aranżacji mieszkań. Popularne również w polskich domach krzesła zostały zaprojektowane ponad pół wieku temu przez małżeństwo Charlesa i Ray Eamesów. Prezentujemy Wam prawdziwe aranżacje z krzesłami Eames z polskich mieszkań!

Krzesła Eames
Krzesła Eames w prawdziwych wnętrzach
Krzesła Eames w prawdziwych wnętrzach
Krzesła Eames
Krzesła Eames w prawdziwych wnętrzach

Kultowe krzesło zaprojektowane w 1950 roku przez małżeństwo Charlesa i Ray Eamesów zdobyło ogromną popularność na całym świecie. Ponadczasowy design został doceniony również w polskich domach i coraz częściej kultowe już plastikowe krzesłapojawiają się w aranżacji mieszkań i domów.

Krótka historia krzesła Eames

Krzesła Eames nazwane zostały tak od nazwiska projektantów: Charlesa i Ray Eamesów, którzy okazali się jendym z najbardziej twórczych małżeństw w historii designu. Architektura od zawsze była pasją Charlesa Eamesa. Po studiach Charles jako instruktor wzornictwa objął katedrę wydziału projektowania przemysłowego na Cranbrook Academy of Art. Tam też poznał swoją żonę, Ray Kaiser i w 1941 r. byli już małżeństwem.

Para designerów idealnie się uzupełniała, tworząc swoje projekty. On zwracał uwagę na szczegóły techniczne i szukał nowych rozwiązań technologicznych, a ona była odpowiedzialna za estetykę wspólnie tworzonych prac. Małżeństwo wspólnie wzięło udział w konkursie Wzornictwo organiczne w wyposażeniu domu zorganizowanym przez MoMA - Muzeum of Modern Art, który wygrali.

To zwycięstwo wyznaczyło kierunek ich wspólnej pracy. Ich projekty cieszyły się ogromną popularnością, efektem tego była współpraca z amerykańską firmą meblarską Hermann Miller. To za jej sprawą krzesła Eames weszły na rynek. Aktualnie produkcją krzeseł na rynek europejski zajmuje się szwajcarska firma Vitra.

Krzesła Eames w prawdziwych wnętrzach!

Plastikowe krzesła jeszcze do niedawna kojarzyły się jedynie z aranżacjami budynków użyteczności publicznej. Wszystko się zmieniło za sprawą ikon designu, którymi stały się Eamesy i barokowe krzesław nowoczesnym wydaniu - Louis Ghost Krzesło od Philippe Starck. To one mają największy wpływ na ogromną popularność plastikowych krzeseł. Są doceniane przez architektów na całym świecie, a co za tym idzie zaczęły się pojawiać również w polskich aranżacjach. Najpopularniejszycm modelem jest krzesło Eames DSW (Dining Height Side Chair Wood).

Wersja bez podłokietników na drewnianej konstrukcji w różnych wariantach kolorystycznych pojawia się zarówno w pokojach dziennych, jadalniach, kuchniach czy przedpokojach. Z kolei wersja DAW z podłokietnikami doskonale sprawdzi się w roli fotela w gabinecie, pokoju ucznia czy w sypialni.

Kolejnym modelem, który najczęściej pojawia się w nowoczesnych, minmalistycznych lub loftowych wnętrzach jest EPC lub DSR. Model ten to standardowe siedzisko o ergonomicznym kształcie z podstawą wykonaną z chromowanych prętów przypominające wieżę Eiffela. Krzesło Eames Plastic Armchairs (EPC) to praca zaprojektowana na konkurs Meble na każdą kieszeń. Zainspirujcie się naszą galerią.

Prezentujemy Wam 10 POMYSŁÓW na aranżacje z krzesłami Eames z polskich mieszkań!

Zobacz aranżacje wnętrz z plastikowymi krzesłami

Ocena: 0
Tekst: Milena Tuzimek Zdjęcia: Łukasz Kozyra

POLECANE ARTYKUŁY