Kominki, kozy i biokominki W BLOKU: Jak wyglądają, JAK TO ZROBIĆ - ZDJĘCIA

Biokominki, kozy i kominki: sprawdzone rozwiązania! Jak wybrać i zaaranżować kominek marzeń. Kominek otwarty czy zamknięty: zalety i wady. Powrót kozy, która właśnie trafia na salony. Ponadto hit ostatnich lat - biokominki. Do zamontowania absolutnie w każdym mieszkaniu! Przeczytaj nasz "gorący" poradnik.

Koza
Koza
Kominek
Kominek
Biokominek

Dawniej ogień był niezbędny do przetrwania zimy. Z czasem paleniska „zawędrowały” pod ściany domostw i zostały obudowane, z wyjątkiem przedniej części. Tak powstały pierwsze kominki. Dziś kominek jest bardziej ozdobą, ważnym elementem aranżacji wnętrza, tworzącym jego klimat. Rodzinny i romantyczny. Hitem ostatnich lat stały się biokominki, które można postawić w każdym mieszkaniu.

5 kroków do idealnego kominka

1. Podstawowa decyzja: kominek otwarty (na paliwo stałe, rozpalany przy użyciu drewna lub węgla) czy kominek zamknięty (ze stali lub żeliwa, z wkładem grzewczym)? Zaletą pierwszego jest długie trzymanie ciepła i widok naturalnego ognia, drugiego - efektywność (do pomieszczenia przedostaje się ponad 80% ciepła), ekologiczność i możliwość dokładnej regulacji płomienia.

2. Jakie paliwo do kominka. Najpopularniejsze (oprócz klasycznych na drewno) są kominki elektryczne (wygodne - ich zapalenie ogranicza się do wciśnięcia przycisku i ustawienia temperatury, zajmują mało miejsca, są bezpieczne, mogą być wyposażone w dodatkowe efekty, np. świetlne) oraz gazowe (zwykle wymagany jest komin wyprowadzający gaz); ich zalety to łatwe uruchamianie i utrzymanie w czystości. Wyglądają jak tradycyjne kominki, ale nie wymagają miejsca do składowania drewna. I hit ostatnich lat - biokominki. Do zamontowania absolutnie w każdym mieszkaniu!

3. Dostosowanie kominka do stylu wnętrza. Możemy wybierać spośród kominków rustykalnych bądź nawiązujących do klasyki - z kamienia lub marmuru, z dużym paleniskiem. Mamy staroświeckie, ale przytulne paleniska kaflowe bądź nowoczesne, - zwykle lekkie i minimalistyczne, często wkomponowane w ścianę. Te supernowoczesne, o niespotykanych kształtach, ze stali, blachy lub szkła, zwykle dominują nad wnętrzem.

4. Mobilność. Kominek gazowy wymaga stałego przyłącza z gazem, jest więc zupełnie niemobilny. Elektryczny potrzebuje tylko uziemionego gniazdka. Ale ogień w nim płonący to tylko imitacja. Biokominki są w pełni mobilne, gdyż mają zbiornik wbudowany w konstrukcję.

5. Kominki ceny. Dość tanie są kominki gazowe. Wybierając elektryczny, trzeba liczyć się z dużymi rachunkami za prąd. Biokominki również nie są najtańsze w eksploatacji, ale za to wyglądają szalenie efektownie.

 Koza

Piecyk (koza) z kolekcji „Stack” (proj. Adriano Design dla La Castellamonte) zdobył „Design Plus Award” na tegorocznych targach ISH we Frankfurcie, wzór, Stackstoves.com

Fot. Materiały prasowe firm

Kozy: alternatywa tradycyjnego kominka

Wielbicieli piecyków wolno stojących jest coraz więcej. Opatrzyły się nam kominki, szukamy więc nowinek. Kozy wyglądają ciekawie, poza tym są prostsze do zainstalowania. Można je postawić w każdym pomieszczeniu, w którym jest przewód kominowy. Wymagania odnośnie do jego wysokości i przekroju są przeważnie znacznie mniejsze w przypadku pieców wolno stojących niż tradycyjnych kominków – mówi Konrad Koper z firmy Koperfam, importującej systemy grzewcze. Moc najnowocześniejszych kóz opalanych drewnem sterowana jest termostatem. Styl kozy zależy od materiału, z jakiego jest wykonana. Żeliwo umożliwia uzyskanie finezyjnych, delikatnych kształtów, nadających piecom elegancki wygląd. Stalowe są zwykle proste i nowoczesne.

Ocena: 0
Tekst: Ewa Jagalska , Tekst: Joanna Dobkowska Zdjęcia: Materiały prasowe firm

POLECANE ARTYKUŁY