Kominek z płaszczem wodnym: jak działa, jakie ma zalety i wady?

2018-11-21 18:03

Kominek w salonie to romantyczne marzenie wielu osób, ale decydując się na taki zakup, warto przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”. Jaki powinien być kominek nowoczesny, który da ciepło i równocześnie będzie stanowił ozdobę? Czy kominek z płaszczem wodnym będzie dobrym wyborem? Czy stanie się oszczędnością, czy dodatkowym wydatkiem? Odpowiadamy na te pytania.

Kominek z płaszczem wodnym
Autor: agencjafree/living4media Kominek z płaszczem wodnym nie tylko cieszy oczy, lecz także stanowi ważne źródło ogrzewania

Spis treści

  1. Kominki z płaszczem wodnym – alternatywa dla kotła na drewno?
  2. Kominki nowoczesne, czyli zalety płaszcza wodnego
  3. Kiedy instalować kominek z płaszczem wodnym?
  4. Kominek z płaszczem wodnym: wady
  5. Jaki kominek z płaszczem wodnym?
  6. Kominek z płaszczem wodnym: cena

Kominki z płaszczem wodnym – alternatywa dla kotła na drewno?

Płaszcz wodny do kominka to system, w którym woda zasilająca instalację centralnego ogrzewania jest podgrzewana przez wymiennik ciepła. Daje to wiele możliwości, a sam kominek może ogrzać kilka pomieszczeń i pozwoli zaoszczędzić na rachunkach, pod warunkiem że zostanie prawidłowo zamontowany. Warto zaznaczyć, że kominek nie może stać się jedynym źródłem ciepła w domu, bo grozi to wychłodzeniem budynku (zwłaszcza jeżeli wyjeżdżamy na kilka dni w okresie jesienno-zimowym).

Kominki nowoczesne, czyli zalety płaszcza wodnego

Kominek z płaszczem wodnym ma wiele plusów, które sprawiają, że wysoka cena nie odstrasza chętnych. Przede wszystkim działa bardzo sprawnie. Szczelny płaszcz wodny otacza całą komorę spalania (poza szybą), szybko rozprowadzając ciepło. Kominek można połączyć z instalacją ogrzewania ściennego, dzięki czemu ogrzejemy więcej pomieszczeń.

Czy kominek z płaszczem wodnym to oszczędność? Jeżeli ogrzewamy dom gazem, możemy dzięki kominkowi oszczędzić nawet 30% środków w skali roku. Warunkiem jest zakup dużej ilości drewna w czasie, gdy jest ono tanie (a więc poza sezonem grzewczym). Jeżeli mamy miejsce na jego składowanie, najlepiej zaopatrzyć się na całą zimę. Warto wiedzieć, że drewno możemy przechowywać na zewnątrz – nie jest nam potrzebna ogromna piwnica. Wystarczy zabezpieczyć je odpowiednio przed zawilgoceniem, tworząc na przykład zadaszenie. Dobrym rozwiązaniem będzie również kominek na pellet z płaszczem wodnym – wówczas nie musimy się martwić o wzrost cen surowców. Kolejną oszczędnością będzie połączenie kominka ze zbiornikiem na ciepłą wodę, dzięki czemu nie będziemy musieli podgrzewać jej za pomocą pieca gazowego.

Kiedy instalować kominek z płaszczem wodnym?

Oczywiście najlepiej uwzględniać kominek już na etapie planowania budowy domu. Możemy wówczas bez problemu doprowadzić wodę do płaszcza i uwzględnić odpływ podgrzanej wody do studzienki, a później do kanalizacji. Jeżeli jednak chcemy zamontować kominek już po urządzeniu mieszkania, musi to zrobić ekipa fachowców – choć koszty będą wysokie, zyskamy pewność, że wszystko zostanie właściwie podłączone.

..  Kominek w salonie – pomysły aranżacyjne >>>

Kominek z płaszczem wodnym: wady

Przeciwnicy kominków z płaszczem wodnym podają wiele argumentów, które mogą skutecznie odstraszać. Pierwszym z nich są wysokie koszty instalacji kominka. Zapłacimy za nią nawet dwa razy więcej niż w przypadku tradycyjnego modelu. Oprócz tego do kominka z płaszczem wodnym trzeba dokupić pompy, sterowniki, przyłącza, przepustnicę powietrza i inne akcesoria. Należy wziąć pod uwagę zapewnienie alternatywnego źródła ciepła w domu (na przykład piec gazowy) oraz serwisowanie kominka, które również może być kosztowne. Dodatkowo do kominka trzeba podciągnąć kable elektryczne, które posłużą do obsługi pompy obiegowej oraz sterownika. Musimy również liczyć się z ewentualnymi awariami – na przykład pompy rozprowadzającej wodę w instalacji c.o.

Pamiętajmy, że kominki z płaszczem wodnym potrzebują stałej obsługi. Należy dokładać drewna, usuwać popiół, a co kilka dni czyścić kominek z osadu. Jeżeli zakładamy, że kominek będzie głównym źródłem ciepła, będzie to wymagało czasu i sporej uwagi ze strony domowników.

..  Biokominek: nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego kominka >>>

Jaki kominek z płaszczem wodnym?

Na rynku znajdziemy spory wybór marek, a każda z nich oferuje dobre rozwiązania. Różnice kryją się detalach – na przykład sposobie otwierania szyby i oczywiście w cenie. Warto również zastanowić się nad wyglądem kominka – czy będzie bardzo nowoczesny, czy retro? A może zdecydujemy się na piec z płaszczem wodnym typu koza? Wszystkie rozwiązania mogą znakomicie skomponować się z wybraną przez nas aranżacją wnętrza.

Kominek z płaszczem wodnym: cena

Decydując się na taką inwestycję, należy uwzględnić szereg kosztów. Musimy wybrać obudowę kominka (od kilkuset do kilku tysięcy złotych), a później wkład z płaszczem wodnym, za który zapłacimy od 5 do nawet 10 tysięcy złotych. To niejedyne wydatki – obok pracy montera (od kilkuset do kilku tysięcy złotych), należy dokupić niezbędne akcesoria kominkowe, przygotować miejsce (na przykład zrobić podlew). Całość zamyka się często w kwocie ok. 10-15 tysięcy złotych.

Czy warto? Jeżeli nie będziemy oszczędzać na samym montażu – owszem, ponieważ to inwestycja, która pozwoli na późniejszą oszczędność. Ponadto sam urok kominka i jego wpływ na aranżację pomieszczenia to wartość nie do przecenienia!

Konserwacja kominka. Jak wyczyścić kominek z wkładem?