Kominek w domu: ładny biokominek w BLOKU. Radzimy jaki kominek wybrać

2013-06-07 9:45

Biokominki w bloku pełnią rolę przede wszystkim dekoracyjną, mogą być ozdobą salonu czy sypialni. Kominek jest ciekawym detalem uzupełniającym wystrój wnętrza. Biokominki nie wymagają podłączenia do przewodu kominowego, ani wentylacyjnego, są proste w zainstalowaniu i dość łatwe w eksploatacji, dlatego swoją popularnością cieszą się przede wszystkim w mieszkaniach w blokach.

biokominek
Autor: Marcin Czechowicz

Spis treści

  1. Kominek w domu: ogień bez drewna
  2. Rodzaje biokominków

Tak naprawdę biokominek sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości utworzenia tradycyjnego kominka lub nie chcemy „bawić się” w utrzymanie go w czystości. Biokominek sprawdzi się w bloku, bo nie wymaga podłączenia do instalacji. Moda na kominki w domu trwa od dawna, wiadomo, że jest to najładniejszy element salonu tworzący niepowtarzalny nastrój.

Kominek w domu: ogień bez drewna

Biokominki dają prawdziwy ogień dzięki płynnemu lub żelowemu biopaliwu na bazie alkoholu, które spala się nie wytwarzając ani dymu, ani zapachu. Ciepło biokominka bezpośrednio oddawane jest otoczeniu, co z pewnością wpływa pozytywnie na komfort użytkowania. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków opalanych drewnem, te łatwiej utrzymać w czystości, ponieważ całe biopaliwo jest spalane. Tutaj nie musimy sprzątać popiołu z paleniska czy czyścić elementów kominka lub jej obudowy z sadzy, nie potrzebujemy też dużo miejsca w mieszkaniu do przechowywania biopaliwa w porównaniu z drewnem. Przed rozpaleniem biokominka, należy uzupełnić odpowiednio paliwo do zbiorniczka, natomiast w czasie palenia można regulować wysokość płomieni i szybkość spalania. Możemy bez problemu odprężyć się w salonie czy sypialni bez „doglądania” ognia. Efektem spalania biopaliwa jest CO² oraz para wodna, dlatego zaleca się standardowe wietrzenie pomieszczeń w celu zdrowej wymiany powietrza.

Rodzaje biokominków

Wybór biokominka powinien być uzależniony zarówno od powierzchni pomieszczenia, w którym planujemy biokominek, jak i od rozplanowania mebli. To niezwykle ważne, gdzie chcemy umieścić biokominek i czy mamy na to odpowiednie miejsce, które wyeksponuje piękno „tańczących płomieni”. Możemy wybierać spośród biokominków wolnostojących, podwieszanych do ściany, ale również takich do zabudowania w ścianę. Jest również grupa małych biokominków wolnostojących i tzw. meblowych – wkomponowanych w stolik kawowy, stół jadalny itp. Te najmniejsze dodadzą uroku wnętrzu i będą stanowiły swoisty detal wystroju. Przekrój wielkości i kształtów jest zróżnicowany, dlatego z pewnością do każdego wnętrza dopasujemy adekwatny biokominek. Swoją formą i rodzajem obudowy powinien współgrać z aranżacją wnętrza, a jego rozplanowanie powinno dekorować dane miejsce. Obudowa zewnętrzna biokominka najczęściej wykonywana jest ze stali pokrytej farbą lub lakierem oraz szklanej jednej lub kilku tafli albo cylindra chroniące przed ogniem. Jednakże wykończenie biokominka może być również z aluminium, kamienia, betonu, ceramiki lub drewna.

Dodatkowymi akcesoriami do biokominków są kamienie oraz polana ceramiczna, która imituje kawałki różnych gatunków drzew. Kamienie ułożone na palenisku „zakrzywiają” płomienie co nadaje więcej naturalności, jednak w przypadku ceramicznych kawałków drewna efekt mimo wszystko może być odwrotny. Z daleka widzimy kawałki drewna, a z bliska doznajemy rozczarowania, ponieważ okazują się sztuczne. Ogromną zaletą kamieni czy polany jest ich zdolność nagrzewania się i powolnego oddawania ciepła nawet po wygaszeniu paleniska biokominka. Dzięki temu wyższa temperatura we wnętrzu utrzymuje się na dłużej.