Urządzając swoje małe mieszkanie, zastanów się, co jest dla ciebie niezbędne, a bez czego możesz się obejść. Skonkretyzujesz w ten sposób swoje potrzeby, to też podsunie ci pomysły, jak urządzić małe mieszkanie w bloku. W małym mieszkaniu każde sprytne rozwiązanie jest na wagę złota, zwłaszcza takie, dzięki któremu zyskasz więcej przestrzeni, np. na komfortowy kącik jadalniany czy na przechowywanie rzeczy. Sprytne rozwiązania sprawią również, że małe mieszkanie wyda się większe. Jednym z najcenniejszych i sprawdzonych pomysłów jest otwarcie przestrzeni. Małe mieszkanie w bloku: radzimy o czym warto pamiętać.

Małe mieszkanie jak urządzić: OTWARTA PRZESTRZEŃ

Masz małe mieszkanie i głowisz się jak urządzić wnętrze, by żyło się w nim wygodnie? Weź do ręki plan mieszkania i sprawdź, jak najlepiej i jak najbardziej ergonimicznie zorganizować przestrzeń mieszkania. W małym mieszkaniu ścianę między kuchnią (najczęściej jest ona wielkości szafy) a małym pokojem warto zburzyć. Zyskasz w ten sposób wrażenie przestronności i doświetlisz całą przestrzeń swojego małego mieszkania. Jednak dobrze to przemyśl, bo niekiedy zostawiony fragment ściany, np. jej dolna część bardzo się przydaje – wystarczy przykryć ją wąskim blatem, by stała się komfortowym barkiem. Będzie można zasiadać przy nim na wysokich stołkach. I tak w małym mieszkaniu powstanie jadalnia.

Komfortowo w małym mieszkaniu: PODZIAŁ OPTYCZNY

Nie lubisz, gdy w małym mieszkaniu sofa sąsiaduje z aneksem kuchennym? Postaw między nimi wysoki regał. Najlepiej o lekkiej konstrukcji i ażurowy, bo taki nie zacieśni małego mieszkania (zobacz nasze zdjęcia). Innym sprytnym rozwiązaniem do małego mieszkania jest postawienie między kuchnią a salonem szafy do zabudowy. Może być dostępna z dwóch stron. Od strony pokoju – np. na książki czy ubrania, od strony kuchni – na naczynia i suche produkty. Nie stawiaj w małym mieszkaniu typowych szaf, bo zawsze je zagracą i zacieśnią. Szafy do zabudowy (powinny być od podłogi do sufitu) łatwo „wtapiają się” w ściany (dobrze, gdy mają taki sam kolor), nie są więc aż tak widoczne. Przy tym są pojemne, komfortowe i mają dokładnie taki wymiar, jaki chcesz.