Skojarzenia, które wywołują w nas poszczególne kolory, wpływają na nasze samopoczucie i usposobienie. Niektóre barwy mogą wywoływać  melancholijny nastrój, inne zaś pobudzają do działania. Jak dowodzą badania, aż 70% naszej nieświadomej reakcji na ludzi i otoczenie jest  uzasadnionych wyłącznie otaczającymi ich kolorami! Dlatego tak ważny jest wybór barw, z którymi stykamy się na co dzień. Od czego powinnny zależeć kolory wnętrz?

Kolory wnętrz: ogranicz liczbę kolorów

Ustalając gamę kolorystyczną wnętrza, nie przesadzajmy z liczbą kolorów. Najlepiej wybrać jeden dominujący – np. na największe powierzchnie ścian, a następnie dobrać do niego dwa kolory wnętrz dopełniające, będące akcentami w pomieszczeniu. W roli dominującego koloru sprawdzają się jasne odcienie, a w roli dodatkowych – bardziej nasycone.

Kolory wnętrz: łączymy kolor ze światłem

Dobierając barwy, kierujmy się zasadami dotyczącymi łączenia koloru ze światłem – ma ono decydujący wpływ na odbiór barw. Barwy jasne, pastelowe odbijają światło, nadając wnętrzu wrażenie przestronności i rozświetlając je. Dlatego też warto je stosować w mniejszych wnętrzach. Użycie w takim pomieszczeniu barw ciemnych pomoże nam z kolei uzyskać wrażenie intymności. Ciemne, nasycone kolory wnętrz pochłaniają więcej światła i przy słabszym oświetleniu wydają się ciemniejsze. Dobrze wyglądają w jasnych, nasłonecznionych wnętrzach, gdzie naturalne światło wydobywa ich naturę. Warto pamiętać, że kolory wnętrz muszą się prezentować równie efektownie przy świetle naturalnym, jak przy sztucznym.

Kolory wnętrz: oddaj charakter pomieszczenia

Kolor wnętrz dobierzmy do charakteru pomieszczenia. W pokojach, w których przebywamy w ciągu dnia, warto stosować średnio nasycone, ciepłe kolory (w tej roli sprawdzą się odcienie pomarańczowe lub morelowe). Z kolei do sypialni warto wybrać barwy gwarantujące odpoczynek i relaks, czyli jasne, chłodne, ale czyste, dzięki którym łatwiej będzie nam rano wstać. Natomiast w przedpokoju, do którego zazwyczaj nie dociera światło słoneczne, stosuje się kolory rozjaśniające – ciepłe i wyraziste.