Niewątpliwie salon jest sercem naszego domu, dlatego szczególnie zależy nam na tym, aby wyglądał pięknie. Cudownie byłoby, gdybyśmy czuli się w nim swobodnie, a jego aranżacja i kolory ścian mogły sprzyjać poprawie naszego samopoczucia nawet po ciężkim dniu, wypoczynkowi oraz spotkaniom z przyjaciółmi. Jakkolwiek funkcjonalnie go urządzimy, bardzo dużą rolę będzie odgrywała kolorystyka ścian.

Kolory ścian: wybrać modne kolory farb?

Przy wybieraniu kolorów farb do salonu nie należy zbytnio się śpieszyć. Pośpiech nie jest dobrym doradcą, bo być może zapomnimy o kilku rzeczach albo nie damy sobie i bliskim czasu na zastanowienie. Nie sugerujmy się „modnymi kolorami” farb – nie zawsze takie rozwiązanie będzie dla naszej rodziny i do naszego wnętrza dobre. Niech to będzie dla nas tylko inspiracją – punktem zaczepienia pod naszą indywidualną aranżację salonu. Salon jest wspólnym miejscem wszystkich domowników, dlatego kolory ścian w salonie powinny odpowiadać każdemu. Warto poszukać kompromisu pamiętając, że na kolorystykę aranżacji wnętrza składają się nie tylko kolory ścian, ale również kolory mebli, tekstyliów jak i ceramiki.

Kolory ścian: poszukaj inspiracji

Przed remontem poszukajmy inspiracji i rozwińmy nasze pomysły poprzez szkice, wycinki z gazet wnętrzarskich czy notatki. Przypomnijmy sobie w jakich wnętrzach dobrze się czujemy, zwracając szczególną uwagę właśnie na użyte kolory farb. Każdy wie, jakie kolory lubi najbardziej, a jakie najmniej lub w ogóle. Ważne są nasze odczucia względem danego koloru, w szczególności nasze miłe skojarzenia. Później powinniśmy dopasować formę użycia ulubionych barw – czy to będzie użycie koloru na ścianach czy poprzez mniejsze dekoracje. O tym często decydują również warunki panujące w konkretnym salonie – liczą się światło dzienne, metraż, planowane kolory mebli i podłogi.  

Kolory ścian: zrób test

Warto przedyskutować wszystkie rozwiązania kolorystyczne, które podobają się nam. Jak najbardziej wspomagajmy się katalogami z farbami oraz wzornikami kolorów. Uniwersalnym wzornikiem kolorów jest wzornik NCS, na podstawie którego dobierzemy każdy odcień szukanego koloru farby z mieszalnika. Zazwyczaj można w nim znaleźć większy wybór barw niż w palecie gotowych farb czy w innych wzornikach kolorów. Jednakże warto sięgnąć po którekolwiek z narzędzi, które pomogą nam w zaprojektowaniu salonu i kolorów ścian. Jeśli już ustalimy kolory na ściany w salonie, zróbmy próbę testerami farb. To pomoże zweryfikować nasz wybór. Jest to czas na dyskusje z rodziną i ewentualne zmiany. Jednakże warto poświęcić czas na znalezienie „złotego środka”, aby wszyscy mogli czuć się w salonie po prostu jak u siebie, jak we własnym domu.

Kolory ścian: salon i otwarta kuchnia

W kuchni, jak w każdym innym pomieszczeniu mieszkania czy domu, staramy się uzyskać swój wymarzony efekt dopasowując nasze możliwości do warunków wnętrza. Jednak co zrobić, jeśli kuchnia otwarta jest na salon? Jak dobierać kolory farb?
Rozwiązanie jest proste – urządzamy tą przestrzeń wspólnie z salonem, traktujemy jako całość. To nie oznacza, że wszystko malujemy tymi samymi kolorami farb. To znaczy, że nieobojętna powinna nam być wzajemna kolorystyka tych dwóch stref w jednym pomieszczeniu. Odcienie kolorów farb muszą współgrać w jednym wnętrzu, nieważne czy użyjemy innych barw w części kuchennej, innych na łączeniu obu stref, czy może innych na wspólnej ścianie. Wybrane kolory ścian testujmy jednocześnie, aby sprawdzić jak wzajemnie oddziałują na siebie swoją intensywnością i temperaturą oraz czy przede wszystkim nam odpowiada taki zestaw kolorystyczny.