Kolory do wnętrz w stylu skandynawskim

Styl skandynawski, czyli jeden z najpopularniejszych obecnie stylów aranżacji wnętrz, to przede wszystkim prostota, praktyczność oraz naturalne materiały. Jednak co z kolorami? Wiemy, że wnętrza skandynawskie powinny być jasne, ale co dalej? Jeśli planujesz aranżację pomieszczenia w duchu Skandynawii, sprawdź, jakie kolory powinny pojawić się w tego typu wnętrzu!

Sypialnia w stylu skandynawskim
Kuchnia z jadalnią w stylu skandynawskim
Salon w stylu skandynawskim
Jadalnia w stylu skandynawskim
Jadalnia w stylu skandynawskim

Podobnie jak formy, wzory i materiały wykorzystywane do tworzenia aranżacji w stylu skandynawskim, kolory w tego typu wnętrzach także powinny jak najbardziej odwoływać się do prostego, naturalnego stylu życia, będącego kwintesencją skandynawskiego ducha.

Kolory wnętrza w stylu skandynawskim: biel, beż i szarość

Bazą kolorystyczną wnętrz w stylu skandynawskim są jasne, neutralne kolory wnętrz – biel, beż, écru, jasne odcienie szarości. W którymś z tych kolorów utrzymane powinny być kolory ścian, meble i ewentualnie podłogi oraz większość dodatków. Można też połączyć ze sobą dwa wiodące kolory wnętrza, by wprowadzić do aranżacji mieszkania w stylu skandynawskim wrażenie głębi, na przykład zestawić białe ściany z jedną jasnoszarą powierzchnią. Te kolory wnętrz sprawiają, że pomieszczenia wydają się jaśniejsze (i przestronniejsze), co ma ogromne znaczenie w przypadku mrocznych, północnych krajobrazów, z okolic których wywodzi się ten styl. Do naszej jasnej bazy dobieramy kilka elementów w kolorze naturalnego, ewentualnie delikatnie bielonego drewna (meble, podłoga), których zadaniem jest ocieplenie aranżacji oraz podkreślenie jej naturalnego charakteru. Wnętrze w stylu skandynawskim warto też okrasić pojedynczymi sprzętami w jakimś ciemnym kolorze (czerń, ciemny brąz). Przełamią one monochromatyzm aranżacji i urozmaicą przestrzeń.

Kolory w stylu skandynawskim: pastelowe lub wyrazistsze akcenty

Niezmiernie ważną rolę w jasnych, neutralnych wnętrzach w stylu skandynawskim odgrywają też nieco wyrazistsze kolory, pojawiające się w roli pojedynczych akcentów. Dzięki ich obecności aranżacja tchnąca duchem Skandynawii nie jest monotonna, poza tym w naturze pojawiają się przecież przeróżne kolory! Czasami są to większe plamy kolorystyczne (fragmenty ścian, pojedyncze meble), a czasami jedynie drobne akcenty (tkaniny, naczynia lub dodatki dekoracyjne). Do aranżacji w stylu skandynawskim najczęściej wybierane są pastelowe odcienie różnych kolorów – szarawy błękit, mięta czy delikatny róż – ale z powodzeniem możemy używać też nieco bardziej nasyconych barw (czerwień, kobalt, turkus). Najważniejsze jest to, by wybrane przez nas kolory można było spotkać w naturze. Dzięki temu bez problemu wpasują się w naszą inspirowaną Skandynawią aranżację.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Łukasz Kozyra, Michał Przeździk-Buczkowski, Materiały prasowe House Doctor, Marcin Czechowicz, materiały prasowe Muuto, Mariusz Bykowski, Materiały prasowe firmy

POLECANE ARTYKUŁY