Mieszkanie znajduje się w powojennej warszawskiej kamienicy, a w aranżacji kawalerki postanowiono uwzględnić ten wyjątkowy klimat. Projektant  aranżacji kawalerki bazował na geometrycznych bryłach, prostych fakturach, meblach „z epoki”. Dzięki temu powstała kawalerka oryginalna i funkcjonalna. By zyskać więcej przestrzeni dziennej w kawalerce, większość ścian została wyburzona, zrezygnowano też z zamkniętej kuchni. Teraz kuchnia stanowi integralną część salonu, łączy się z nim poprzez dębowy parkiet czy czarne ławy, w których gospodarz przechowuje garnki. Takie rozwiązanie jest idealne do urządzenia kawalerki.

Aranżacja kawalerki: kolor w małej kuchni

Kawalerka ma ciekawą zabudowę. Zarówno jeśli chodzi o formę, jak i kolory. Główny mebel w prezentowanej kawalerce to zabudowa typu kubik. Ponieważ poszczególne elementy kubiku różnią się, projektant kawalerki ujednolicił je gładkimi frontami szafek. Za ich drzwiczkami ukrył piekarnik z funkcją kuchenki mikrofalowej, zmywarkę i lodówkę. Fronty wiszących szafek nieco przedłużył, maskując w ten sposób taśmy LED i okap. Każdy bok kuchni w kawalerce wygląda inaczej i pełni inną funkcje. Przy ściance czerwonej urządzona jest strefa zmywania. Przy przeszklonej – gotowania, a dalej  jadalniano wypoczynkowa. Drzwi z półkami na płyty CD prowadzą do sypialni. Na lewo od nich stoi wysoka, obudowana czarną płytą lodówka. Pomiędzy nią a strefą zmywania jest wejście do łazienki zaaranżowanej wewnątrz kubika.

Aranżacja kawalerki: kuchnia w centrum

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że na małym metrażu kawalerki trudno o wygodną kuchnię i dużą przestrzeń dzienną. Ale planując remont i aranżację kawalerki, warto rozważyć nowe położenie kuchni i pamiętać o odpowiedniej kolejności urządzeń, czyli o zachowaniu tzw. ciągu technologicznego. Szafki w kuchni są wykonane z lakierowanej płyty MDF, blat z laminatu. W sekcji jadalnianej biały MDF „biegnie” po podłodze, ładnie kontrastując z czarną ławą i żółtym przedłużonym blatem. Między wiszącymi szafkami a blatem w strefie gotowania architekt zaprojektował tafle matowego szkła, która wpuszcza światło do łazienki (znajdującej się po drugiej stronie). Przewód kominowy oraz ściana nad zlewozmywakiem pomalowana jest czerwona, odporną na wilgoć farba.

Aranżacja kawalerki: kosztorys małej kuchni w kawalerce

  • meble kuchenne, MSH Meble Sharif 26 000 zł
  • płyta gazowa, Zelmer 800 zł
  • piekarnik, Samsung 1700 zł
  • bateria zlewozmywakowa, Valvex 500 zł
  • zlewozmywak, Alveus 500 zł
  • zmywarka, IKEA 690 zł
  • lodówka, Ariston 2000 zł
  • szyba, na zamówienie 600 zł

Razem 32 290 zł