Odrestaurowany dom w Oksfordzie należy do Jeanne i Tima, angielskiego małżeństwa. Właściciele chcieli połączyć ze sobą dwa światy, czyli klasyczny wiktoriański klimat z nowoczesnym designem. Ciekawym rozwiązaniem w domu jest podwójna piwnica. Oprócz tego zwrócono uwagę na dobre oświetlenie – zarówno naturalne, jak i sztuczne. Dotyczyło to przede wszystkim ciemnego drugiego piętra.

Wnętrze wiktoriańskie – klasyczna część domu

Jak przystało na dom wiktoriański, w części wnętrz króluje styl klasyczny. Pojawiają się zabytkowe meble, eleganckie tkaniny, a także gustowne dekoracje. Wszystko jednak potraktowane z nowoczesną fantazją. Uwagę zwracają barwne, energetyczne akcenty – np. pikowana żółta tapicerka krzeseł w jadalni. Wnętrza stanowią też miejsce ekspozycji sztuki nowoczesnej. Widać w nich również wpływ bieżących trendów (m.in. lśniące miedziane lampy sufitowe).

Kolorystyka tła, czyli ścian i podłóg, to wyraźny ukłon w stronę neutralnej stylistyki skandynawskiej. Odcień szarości na ścianie urokliwie podkreślono za pomocą wysokich białych listew oraz sztukaterii.

..  Styl wiktoriański, czyli jaki? Poznaj jego założenia >>>

Nowoczesna strefa domu – industrial spotyka vintage

Przestronna część nowoczesna to salon z jadalnią, kuchnią oraz wyjściem na taras. Nad całą strefą ciągnie się świetlik, który wpuszcza do środka jeszcze więcej światła dziennego. W kolorystyce ścian dominuje kolor kremowy, jednak wyraźnie wyróżnia się część z cegłą w górnej części. Dekoruje ją przede wszystkim duży nowoczesny zegar. Wzdłuż zaplanowano galerię zdjęć w czarnych ramkach, dla których jedynym „przerywnikiem” jest telewizor.

Industrialny klimat wprowadzają metalowe meble, a z kolei krzesła w stylu retro projektu Ray & Charlesa Eamesów zapewniają więcej ciepłych barw (żółcień, brąz).

W części kuchennej postawiono na stylistykę nowoczesną. Proste białe fronty zabudowy świetnie komponują się z szarością inox AGD. Nie zapomniano o praktycznej wyspie kuchennej, która pełni funkcję barku.

Klimat nowoczesny dominuje także w łazience. Biel asymetrycznej wanny wolnostojącej pięknie prezentuje się na szarym tle. Nad wanną wisi intrygujący żyrandol – klasyczny w formie, ale wykonany z transparentnego szkła, pośród którego wiją się czerwone przewody. Kąpiel można brać także pod prysznicem. Zrezygnowano z brodzika i tradycyjnej kabiny na rzecz lekkiej optycznie przesłony ze szkła.

..  Prysznic bez brodzika i kabiny – nowoczesne rozwiązanie do łazienki >>>

Więcej wnętrz w stylu eklektycznym: zobacz GALERIE ZDJĘĆ