W Polskich domach dominuje różnorodność stylowa. Najczęściej pojawiającą się mieszanką stylów w aranżacji salonu i pokoju dziennego jest kolaż minimalizmu, stylu skandynawskiego, loftowy i oczywiście ponadczasowa klasyka. Nie każdy lubi surowy wygląd wnętrz z meblami i dodatkami ograniczonymi do minimum. Jeśli zaliczasz się do tej grupy śmiało możesz urządzić salon w stylu klasycznym.

Klasyczny salon: czym charakteryzuje się salon w stylu klasycznym?

Warto pamiętać, że salon w stylu klasycznym to nie tylko antyki i kanapy obite skórą czy aksamitem. To przede wszystkim stonowana kolorystyka, starannie dobrane oświetlenie i podział na dwie główne strefy: jadalnię i strefę relaksowo-wypoczynkową. Salon w stylu klasycznym to pomieszczenie w jasnych kolorach. Najczęściej jest to biel, odcienie beżu, brązu i szarości. We wnętrzach stylizowanych na styl francuski często możemy zobaczyć również kolor morski lub bordo. Na ścianie często pojawia się tapeta o klasycznym regularnym wzorze, a na ścianie w głównym punkcie salonu znajdziemy kominek, na którym ustawione są świeczniki, lampiony i ozdobne ramki ze zdjęciami.

Klasyczny salon: jakie meble wybrać do salonu w stylu klasycznym?

Decydując się na aranżację w stylu klasycznym dobrze jest wybrać meble eleganckie i proste, najlepiej drewniane. Do salonu idealnie pasuje przeszklona witryna stylizowana na antyczny mebel. Kanapa w pokoju dziennym najczęściej obita jest skórą lub elegancką tapicerką w ciemnym kolorze. W klasycznym salonie, który często pełni funkcję jadalni, muszą pojawić się stół i krzesła. Ich wybór wcale nie jest łatwy! Muszą one pasować do całego wnętrza, a jednocześnie być funkcjionalne i praktyczne - w końcu to na nich będziemy codziennie spotykać się podczas wspólnych posiłków. Ważnym elementem pokoju dziennego w stylu klasycznym są lekkie firany i ciężkie zasłony. Stanowią one jedną z głównych dekoracji pokoju. Do klasyki zaliczamy również aranżacje w stylu shabby chic. Wybierając ten specyficzny styl zdecydujmy się wówczas na aranżację wnętrza salonu w bieli z dodatkami z motywem kwiatowym.