Kino domowe w salonie to marzenie każdego fana sportu czy kinomana. Popularnością cieszą się jak największe telewizory, które nie zawsze są odpowiednio dopasowane do wnętrza. Płaski ekran telewizora to już standard, a projektanci starają się jak najlepiej wyeksponować je na ścianie. Efektem tych zabiegów jest ściana z TV, która pełni nie tylko praktyczną, ale też dekoracyjną rolę.

Kino domowe: duży telewizor z najwyższej jakości dźwiękiem i obrazem

Wybór odpowiedniego telewizora, który ma pełnić funkcję kina domowego w salonie, nie jest łatwy. Powinniśmy przede wszystkim jego wielkość dopasować do pomieszczenia. Dla przykładu telewizor 42-calowy powinien być oddalony o około 2 metry od kanapy, a 52-calowy o ponad 3 metry. Są to optymalne ustawienia, które pomogą nam w pełni cieszyć się jakością obrazu i dźwięku. Coraz większą popularność zdobywają telewizory z wygiętymi ekranami, dające efekt obrazu, który otacza widza. Nowością są również telewizory 4K, które mają czterokrotnie większą rozdzielczość niż popularne Full HD. Kino domowe w dzisiejszych czasach to nie tylko płaski telewizor wiszący na ścianie. Decydując się na kino domowe z dużym telewizorem w roli głównej musimy pamiętać również o odpowiednim nagłośnieniu. Fani filmu, muzyki czy sportu ogromną wagę przywiązują właśnie do dźwięku. Do niedawna dźwięk przestrzenny zapewniało sześć głośników w formacie 5.1, aktualnie odpowiednie nagłośnienie to 15, a nawet 20 głośników ustawionych w odpowiednich miejscach. Najważniejszą funkcję pełnią głośniki z przodu, to one umożliwiają słuchanie muzyki czy oglądanie filmów. Z kolei głośniki ustawione z tyłu i z boku umożliwiają nam lepszy odbiór efektów specjalnych. Duży telewizor z odpowiednim nagłośnieniem to dosyć spory wydatek, ale sprawia, że doskonałą jakością obrazu i dźwięku możemy cieszyć się każdego dnia.

Kino domowe: projektor nie tylko dla kinomaniaków!

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach, w których nie możemy pozwolić sobie na oddzielną salę kinową, jest projektor. Na co dzień możemy korzystać z małego telewizora, a do oglądania filmów, sportu i koncertów możemy używać projektora i poczuć się jak w prawdziwej sali kinowej. Decydując się na projektor warto pamiętać o zaciemnieniu salonu. Idealnie w tej roli sprawdzą się rolety, które możemy sterowac pilotem. Projektor jest najważniejszym elementem organizującym kino domowe w salonie, ale nie możemy zapomnieć też o wyborze odpowiedniego ekranu. Istotne jest z jakiego materiału jest wykonany i jak odbija światło. Wybór ekranu ma ogromny wpływ na jakość obrazu.